Haberler

Halk Oylamasına Doğru

AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Türkiye’nin Geleceği ve Gençleri konulu panele katılarak, gençlerin sorularını cevapladı.

AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Türkiye'nin Geleceği ve Gençleri konulu panele katılarak, gençlerin sorularını cevapladı.

AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, gençlerle buluştu. 15 sivil toplum kuruluşunun ortak organize ettiği "Türkiye'nin Geleceği ve Gençleri" konulu panele gençler yoğun ilgi gösterdi. Erdem Beyazıt Kültür Merkezi'nde Moderatörlüğünü Yasin Anzerli'nin yaptığı panelde, STK'ları temsilen Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Muhammet Fatih Özel, Uluslararası Antalya Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Ayberk Kök, TÜGVA Temsilcisi Zahide Yavuz, Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Yavuz Selim Savranoğlu, KONGED Temsilcisi Yağmur Burçin Sayın gençlerin merak ettikleri soruları Milletvekili Köse'ye sordu.

Gençlerin önünü açıyoruz

Gençlerin en çok üzerinde durduğu seçilme yaşının 18'e indirilmesi konusunda "Gençlerimize güvenmeliyiz" diyen Köse, "Önemli olan seçilmek değil, seçmektir. 18-25 yaş arasında 7.5 milyon gencimiz var. Biz bu gençlere sizi temsil edecek, sizi yönetecek kişileri seçin ama siz seçilemezsiniz diyoruz. Bu onlara yapılan bir haksızlıktı. Herkes 18 yaşa takılmış. Şuanda 24 yaşındaki bir gencimiz de aday olamıyor. Zaten 18 yaşında diye bir kişi aday gösterilmez. Eğer o gençte bu sorumluluğu üstlene bilecek birikim varsa, kendisini toplumda sevdirmişse, siyasette emek harcamışsa aday gösterilir. Bugün dünyanın 45 ülkesinde seçilme yaşı 18'dir ve AB üyesi ülkelerin birçoğunda mesela Almanya'da, Fransa'da; İsveç'te, Portekiz'de seçilme yaşı 18'dir" dedi.

Gençlerden korkmasınlar

"Gençlerimize güvenmemiz gerekir" diyen Milletvekili Mustafa Köse, genç yaşında tarihe damgasını vuranlardan örnekler verdi: "Peygamberimiz Suriye'yi fetheden İslam ordusunun başına 18 yaşındaki Usame Bin Zeyd'i geçirdi. Orduda Hazreti Ebubekir, Hazreti Osman olduğu halde, İslam ordularının komutanlığını Usame Bin Zeyd yaptı. Dedemiz Fatih Sultan Mehmet Han, 21 yaşında İstanbul'u fethedip, bir çağ kapatıp, bir çağı açtı. Şimdi muhalefet çıkıyor, çocuktan milletvekili mi olur? diyor. Gençlerimizden korkmasınlar. Biz bu anayasa değişikliği ile siyaset yapmak isteyen gençlerimizin önünü açıyoruz" diye konuştu.

Seçimle gelen kral olur mu

Muhalefetin tek adamlık, krallık getiriyorsunuz eleştirilerinin sorulması üzerine Köse, "Nerede görülmüş seçimle gelen ve toplumun yüzde 50'den fazlasının oyunu alan kral. Biz bugün yaptığımız Anayasa değişikliği ile sorgulanamaz, dokunulamaz, yargılanamaz olan Cumhurbaşkanının yetkilerini sınırlıyoruz. Bugün Cumhurbaşkanı işlediği hiçbir suçtan, aldığı hiçbir karardan sorgulanamıyor. Yeni Anayasa ile Cumhurbaşkanını hem işlediği suçlardan hem de aldığı kararlardan dolayı yargılanabilecek" dedi.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan tartışmaları

Cumhuriyet tarihimizin cumhurbaşkanı ile başbakanlar arasındaki kavgalarla dolu olduğunu ifade eden Köse, bu kavgaların krizleri doğurduğunu ve ülkenin kaybettiğini söyledi. Turgut Özal- Mesut Yılmaz, Süleyman Demirel- Tansu Çiller, Ahmet Necdet Sezer- Bülent Ecevit kavgalarını hatırlıyoruz ve bu kavgalardan dolayı ülkemizin neler kaybettiğini biliyoruz. İşte biz devletin tepesinde kavga olmasın, yetki karmaşası olmasın istiyoruz" şeklinde konuştu.

Yönetim de tarafsız olacak

Cumhurbaşkanının partili olmasının tarafsızlığına gölge düşürüp düşürmeyeceği sorusu üzerine Köse, "Belediye başkanını seçiyoruz. Belediye başkanları, bakanlar, başbakanlar partili ve yaptığı hizmetlerde tarafsız. Bunlara verdiğimiz partili olma hakkını seçimle gelen, partilerin aday gösterdiği, teşkilatların seçilmesi için çaba harcadığı cumhurbaşkanına neden vermiyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü partiliydi ve tarafsızdı. Örneğin Turgut Özal, misal Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı oldular da partililikleri ortadan mı kalktı. Konu Recep Tayyip Erdoğan olunca mı partili olamayacak" diye konuştu. - ANTALYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Erdem Beyazıt AK Parti Türkiye Yerel Haberler

File Market'te nakit ödemeler kaldırılıyor mu? Mağazaya yerleştirilen tabela ortalığı karıştırdı

File Market'te nakit ödemeler kaldırılıyor mu? Mağazaya yerleştirilen tabela ortalığı karıştırdı

Küçük çocuğu zorla dudaklarından öptürmüştü! Genç kadın TikTok rezaleti sonrası gözaltına alındı

Küçük çocuğu zorla dudaklarından öptürmüştü! Genç kadın TikTok rezaleti sonrası gözaltına alındı

CHP heyeti, Bakan Şimşek ile görüştü! Taleplerini 4 ana başlık üzerinden sıraladılar

CHP heyeti, Bakan Şimşek ile görüştü! Taleplerini 4 ana başlık üzerinden sıraladılar

Bakmadan Geçme

Babamın Penguenleri filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Babamın Penguenleri filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 Renkli güneş kremi kullanmak zararlı mı? Renkli güneş kremi mi daha iyi renksiz mi? Renkli güneş koruyucusu nedir? Buket Özgünlü serbest bırakıldı mı? Buket Özgünlü neden tutuklandı? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 24-25 Haziran 2024 Konya su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 24-25 Haziran 2024 Antalya su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 24-25 Haziran 2024 İzmir su kesintisi listesi! 24 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 24-25 Haziran Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! 24 Haziran 2024 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? ÖSYM OBP nedir, nasıl hesaplanır? OBP nasıl güncellenir? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 24-25 Haziran 2024 Ankara su kesintisi listesi! Bugünkü EURO 2024 maçları saat kaçta? 24 Haziran bugün kimin maçı var? Sokak hayvanları yasası nedir? Sokak köpekleri uyutulacak mı? 2024 TBMM'de sokak hayvanları kanun teklifinde son durum! 25 Haziran Salı 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 25 Haziran burç yorumları nedir? 2024 Uzman Erbaş alımı başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? Uzman Erbaş başvuru şartları neler?
Ada sakinlerinin hedefindeki İmamoğlu'ndan günler sonra gelen 'Azmanbüs' açıklaması

Ada sakinlerinin hedefindeki İmamoğlu'ndan günler sonra gelen "Azmanbüs" açıklaması

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title