Haber : Güneydoğu'da Kültür Sanat - Haberler

Haberi Paylaş

Güneydoğu'da Kültür Sanat

Güneydoğu'da Kültür Sanat

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, bu hafta bir çok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, bu hafta bir çok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Dostlar Tiyatrosunca sahnelenen Genco Erkal'ın uyarlayıp, yönettiği "Ben Bertolt Brecht" kabaresi, Diyarbakır ve Mardin'de sanatseverlerle buluşacak.

Alman tiyatro kuramcısı, tiyatro yazarı ve şair Bertolt Brecht'in şiir, öykü ve şarkılarından Genco Erkal'ın uyarlayıp sahneye koyduğu "Ben Bertolt Brecht" oyunu, 4 Mart Pazartesi Diyarbakır'da, 5 Mart'ta ise Mardin'de sahnelenecek.

Şiir ve öyküleri, Ali Sait, Arif Gelen, Asım Bezirci, Can Yücel, Gülen Fındıklı, Hasan Kuruyazıcı, Sevgi Soysal ve Zehra İpşiroğlu'nun çevirisini yaptığı, şarkı sözlerinin çevirisi Genco Erkal ile Tuncay Çavdar'a, müziği Kurt Weill, Hans Eisler, Paul Dessau ve Sarper Özsan'a ait oyunda, Tülay Günal ile Genco Erkal rol alıyor.

Dünyanın düzeni, kadının konumu, savaş ve barış gibi konularda eğlenceli bir yolculuk vaat eden bol ödüllü kabare oyunu, Diyarbakır'da Cahit Sıtkı Tarancı Kültür ve Sanat Merkezi Orhan Asena Sahnesi'nde, Mardin'de ise Artuklu Üniversitesi Salonu'nda tiyatroseverlerle buluşacak.

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu (DDT) da, ilgiyle izlenen "Tom, Dick ve Harry"i seyircisiyle buluşturmaya devam ediyor.

Ray Cooney ve Michael Cooney'in yazdığı, Özgür Özdural'ın çevirisini yaptığı, M. Lebip Gökhan'ın yönettiği, dekor tasarımı Kaan Güreşçi, giysi tasarımı Ceren Karahan, koreografisi Gizem Erden, ışığı İzzetin Biçer'e ait oyunda, Fatih Yurdakul, Kerem Corogil, Serkan Ekşioğlu, İrem Yurdakul, Pelin Tozkoparan, Mustafa Turan, Birce Birsel Çağlar, Sevi Demirçivi ve Murat Bayrak rol alıyor.

Tom, Dick ve Harry etrafında dönen olayların anlatıldığı Vodvil tarzındaki oyun, bu akşam ile 1 ve 2 Mart'ta Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Sanat Merkezi Orhan Asena Sahnesi'nde sahnelenecek.

DDT, pazar günü de Özlem Saraç'ın, Frank Baum'dan uyarlayarak yazdığı, müzikleri Erkin Hadimoğlu ve Ender Gündüzlü'ye, şarkı sözleri müzikalin yönetmeni Metin Arslan'a ait "Oz Büyücüsü" adlı çocuk oyununu, minik seyircileriyle buluşturmaya devam ediyor.

Kostüm tasarımı Esra Selah, dekor tasarımı Seyhan Kırca, ışığı İzzettin Biçer'e ait müzikalde Gonca Coşkun, Özden Gököz, Mümtaz Mengi, Fatih Yurdakul, Pelin Tozkoparan, Birce Birsel Çağlar, Kerem Corogil, Uğur Çınar ve Ozan Hafızoğlu rol alıyor. Pop-rock türündeki iki perdelik müzikalde, evinden uzaklaşan bir kız çocuğunun hayallerine kavuşması için Oz Büyücüsü'ne ulaşması anlatılıyor.

Oyun, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Sanat Merkezi Orhan Asena Sahnesi'nde sahnelenecek.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ise bu hafta, Carlo Goldoni'nin yazdığı, Rüknettin Gün'ün yönettiği "İki Efendinin Uşağı" oyununu cuma ve cumartesi günü seyircisinin beğenisine sunacak.

- Mardin'de "Titreşim" sergisi-

Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Toka'nın 40 çalışmasından oluşan "Titreşim" adlı yağlı boya resim sergisi, 15 Nisan'a kadar Kermozade Konağı'nda izlenebilir.

-Seyreyle Ara Güler Mardin'de-

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Dilek Sabancı Sanat Galerisi'nde de küratörlüğünü fotoğraf tarihçisi Engin Özendes'in üstlendiği "Seyreyle Ara Güler Mardin'de" sergisi devam ediyor.

Usta fotoğrafçı Ara Güler'in sergide yer alan fotoğrafları, "Tanımak ve Anlamak" ile "Yüz Yüze" başlıklı iki bölüm halinde sergileniyor. 114 eserin yer aldığı sergi, nisan ayına kadar açık kalacak.

Anadolu Fotoğraf Dergisi'nce 80 fotoğrafçıya ait 80 eserin yer aldığı sergi, Movapark Alışveriş Merkezi'nde sanatseverlerin beğenisine sunulmaya devam ediyor.

Sergi, hafta sonuna kadar açık kalacak.

-Şırnak ve Siirt ve Batman'da sinema-

Batman'da "Hükümet Kadın", "Zor Ölüm", "Taş Mektep", Siirt ve Şırnak'ta ise Cem Yılmaz'ın oynadığı, Murat Dündar'ın yönettiği "CM101MMXI Fundamentals" filmleri hafta boyunca sinemaseverlerle buluşacak.

Muhabir: Meral Özdemir

Yayıncı: Behçet Güngör - DİYARBAKIR

AA / Yerel

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Cahit Sıtkı Tarancı Orhan Asena Mardin Yerel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title