CAHİT SITKI TARANCI HABERLERİ

CAHİT SITKI TARANCI HABERLERİ

Cahit Sıtkı Tarancı haber, Cahit Sıtkı Tarancı son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Cahit Sıtkı Tarancı

Cahit Sıtkı Tarancı

Doğum Yeri Diyarbakır / Türkiye
Doğum Tarihi 4.10.1910 - 13.10.1956

Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir ?

Cahit Sıtkı Tarancı (4 Ekim 1910, Diyarbakır - 13 Ekim 1956, Viyana), Türk şair, yazar. 4 Ekim 1910’da Diyarbakır’da dünyaya geldi. Babası, Diyarbakır'da ticaret ve ziraatle uğraşan köklü Pirinçcizadeler ailesinden Bekir Sıtkı Bey; annesi, babasının amca kızı Arife Hanım'dır. Ailesi, ona "Hüseyin Cahit" ismini verdi.
Biyografinin devamı için tıklayın
Cahit Sıtkı Tarancı - 18.11.2020
Son dakika haberleri: Diyarbakırlı çocuklar dünyaca tanınan değerlerle buluşuyor
Kayapınar Belediyesince, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Haçlılara karşı verdiği büyük mücadeleler ve Kudüs'ün fethiyle özdeşleşen Selahaddin Eyyubi, sibernetiğin ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yaptığı kabul edilen ünlü İslam alimi Ebu'l İz İsmail İbni Rezzaz El Cezeri, beyin cerrahisindeki çalışmalarıyla dünyaca tanınan Prof. Dr. Gazi Yaşargil, Türk şiirinde önemli bir yer edinen şair Ahmed Arif, "Yaş Otuz Beş" ve "Memleket İsterim" eserleriyle Türk şiirinin unutulmazları arasına giren şair ve yazar Cahit Sıtkı Tarancı ve Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Sezai Karakoç'un hayatının anlatıldığı 7 ayrı kitap hazırlandı.
Cahit Sıtkı Tarancı - 6.11.2020
Besteci, piyanist ve yorumcu Timur Selçuk'un vefatı ünlüleri yasa boğdu
Yaşamı boyunca Dede Efendi, Cahit Sıtkı Tarancı, Ümit Yaşar Oğuzcan, Nazım Hikmet, Faruk Nafiz Çamlıbel ve Attila İlhan gibi usta şairlerin eserlerine besteler yapan Timur Selçuk, ayrıca tiyatro, bale ve film müzikleriyle oda müziklerine de imza atmıştı.
Cahit Sıtkı Tarancı - 6.11.2020
Besteci, piyanist ve yorumcu Timur Selçuk'un vefatı
Türk sanat müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk'un oğlu, besteci, piyanist ve yorumcu Timur Selçuk, yaşamı boyunca Dede Efendi, Cahit Sıtkı Tarancı, Ümit Yaşar Oğuzcan, Nazım Hikmet, Faruk Nafiz Çamlıbel ve Attila İlhan gibi usta şairlerin eserlerine besteler yapmış ayrıca tiyatro, bale ve film müzikleriyle oda müziklerine de imza atmıştı.
Cahit Sıtkı Tarancı - 13.10.2020
Diyarbakır'da öğrenciler Cahit Sıtkı Tarancı'yı andı
Büyükşehir Belediyesi Bilgi Evi öğrencileri Cahit Sıtkı Tarancı'yı ölüm yıl dönümünde andı.
Cahit Sıtkı Tarancı - 12.10.2020
"Ömrünü şiirin hizmetine sunan şair: Cahit Sıtkı Tarancı"
Türk şiirinin unutulmazları arasına giren şair ve yazar Cahit Sıtkı Tarancı, vefatının 64. yılında anılıyor.
Cahit Sıtkı Tarancı - 11.10.2020
Haftanın tarihine bakış
1956- "Otuz Beş Yaş"ın şairi Cahit Sıtkı Tarancı, tedavi gördüğü Viyana'da 46 yaşında öldü.
Cahit Sıtkı Tarancı - 18.8.2020
Devlet Tiyatroları perdelerini açmaya hazırlanıyor
Bölgelerdeki yeni oyunlar "Her Şey Yolundaymış Gibi" isimli oyunun İstanbul Mecidiyeköy Stüdyo Sahne'de prömiyerini yapacak olan Devlet Tiyatroları, Bursa Ahmet Vefik Paşa Sahnesi'nde "Tarla Kuşuydu Juliet"i, Adana Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi'nde "Ezop-Tilki ile Üzüm"ü, Trabzon'da Atapark Haluk Ongan Sahnesi'nde "Aşk Bir şey Değildir"i, Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Orhan Asena Sahnesi'nde "Otelde Cinayet"i, Antalya Haşim İşcan Kültür Merkezi DT Sahnesi Küçük Salon'da "Yastık Adam"ı, Erzurum DT Sahnesi'nde "Ölümcül Oyun"u ve "Bu Bir Film Olsaydı"yı, Sivas Atatürk Kültür Merkezi Sahnesi'nde "Eski Fotoğraflar"ı ve Van Kültür Merkezi Sahnesi'nde "Penceredeki Atlar"ı seyirciyle buluşturacak.
Cahit Sıtkı Tarancı - 20.6.2020
(GRAFİKLİ) "Şiirde biçime tutkun şair: Ahmet Muhip Dıranas"
Usta şair, İstanbul'da Cahit Sıtkı Tarancı, Orhan Veli Kanık, Sait Faik Abasıyanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Baki Süha Edipoğlu ve Şevket Rado gibi dönemin genç şair ve yazarlardan oluşan bir edebi çevre içinde yer aldı.
Cahit Sıtkı Tarancı - 12.5.2020
Tarih kokan şehir, Kovid-19 sonrasında turizm için hazır
Tarihi Sur ilçesindeki İçkale'de Hazreti Süleyman Camisi ile 27 sahabe türbesinin bulunduğu alan, Diyarbakır Müzesi ve çevresindeki Millet Bahçesi, Hasan Paşa Hanı ve tarihi Ongözlü Köprü, Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evi, Ahmet Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi, Diyarbakır Kültür Evi, Çınar ilçesine 13 kilometre uzaktaki Demirölçek Mahallesi yakınlarında bulunan, Roma İmparatorluğu döneminde askeri yerleşim olarak kullanılan Zerzevan Kalesi gibi birçok tarihi mekan ziyaretçilerini bekliyor.
Cahit Sıtkı Tarancı - 26.4.2020
"Türk müziğinde ilk solo konsere imza atan sanatçı: Münir Nurettin Selçuk"
Mevlana, Fuzuli, Nedim, Ahmet Paşa, Şeyh Galip, Ziya Paşa, Süleyman Nazif, Tevfik Fikret, Vecdi Bingöl, Yahya Kemal Beyatlı, Faruk Nafiz Çamlıbel, Behçet Kemal Çağlar, Necdet Atılgan, Munis Faik Ozansoy, Cahit Sıtkı Tarancı, Ümit Yaşar Oğuzcan, İsmet Bozdağ, Refik Ahmet Sevengil gibi ünlü şairlerin şiirlerini besteleyen Selçuk, yurt dışında da çok sayıda konser verdi.
Cahit Sıtkı Tarancı - 25.4.2020
Ankara'nın çınarı Ayhan Sümer anısına belge film
Ayhan Sümer'in Nallıhan'da başlayıp, 1938'den itibaren Ankara'da devam eden hayatına ilişin kesitlerin yer aldığı belge filmde, Başkent Ankara'nın ekonomik ve sosyal hayata ilişkin gelişim ve dönüşümü de gözler önüne seriliyor. Belge filmde, Başkent'in Cahit Sıtkı Tarancı, Ahmet Muhip Dranas gibi edebiyat ve kültür hayatının isimleri ile Karpiç, Kutlu Pastanesi, Özen Pastanesi, Piknik Pastanesi, Şükran lokantası gibi bir zamanlar Ankara'nın gözde mekanları da hatırlatılarak, Ankara'nın sosyal hayatı gözler önüne seriliyor.
Cahit Sıtkı Tarancı - 12.3.2020
İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü
Diyarbakır'da, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'ndeki programda konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin, kuruluşundan bugüne kadar bölgesinde ve küresel ölçekte iddiasını ortaya koyan bir ülke olduğunu söyledi.
Cahit Sıtkı Tarancı - 23.2.2020
Haftanın tarihine bakış
1946- CHP'nin "Parti Sanat Mükafatı" adıyla düzenlendiği yarışmada Cahit Sıtkı Tarancı "Otuz Beş Yaş" şiiriyle birinci oldu.
Cahit Sıtkı Tarancı - 3.2.2020
Diyarbakır'da "İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele Sergisi" açıldı
Bugüne kadar yurt dışında Fransa, Almanya, Makedonya, Belçika, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; yurt içinde ise İstanbul, Samsun, Amasya, Ankara, İzmir, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta açılan sergi, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'ndeki Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde Diyarbakırlılarla buluştu.
Cahit Sıtkı Tarancı - 2.2.2020
Diyarbakır'da "İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele Sergisi" yarın açılıyor
Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla gerçekleştirilecek sergi, yarın Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'ndeki Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde saat 14.
Cahit Sıtkı Tarancı - 28.1.2020
Soner Sarıkabadayı'dan bir Cahit Sıtkı Tarancı şiiri
Mazlum Çimen'in şubat ayında yayınlanacak proje albümünde başarılı yorumcu Soner Sarıkabadayı da yer alıyor.
Cahit Sıtkı Tarancı - 26.1.2020
Şair Süleyman Çobanoğlu: "Türkçeyi bugünlere Türk şiiri taşıdı"
"Tamgalar değişen bir devrin kitabı" Biçimsel kaygıları olan klasik biçime yakın şiiri tercih ettiğini belirten Çobanoğlu, şunları kaydetti: "1990'lı yıllarda hece ile şiir yazanlara uzaydan gelmiş gibi bakılırdı. Belki kısmen hala öyle. Fakat şöyle düşünün, aruzun büyük baskısından kurtulmuşsun, bir kültür hamlesi olmuş. Hece veznini milli veznin olarak keşfetmişsin tekrar. Cahit Sıtkı Tarancı '35 Yaş'ı yazmış, Ahmet Muhip Dıranas 'Kar' şiirini yazmış, Necip Fazıl 'Örümcek Ağı'nı yazmış.
Cahit Sıtkı Tarancı - 19.1.2020
Haftanın tarihine bakış
1946- CHP Sanat Ödülü'nü "35 Yaş" şiiriyle Cahit Sıtkı Tarancı kazandı.
Cahit Sıtkı Tarancı - 27.12.2019
Turizm Ajansı seçimine 'adaletsiz' tepkisi
TOPLAM 18 ADAY Seçimle ilgili 46 maddeden oluşan bir yönerge yayımlayan bakanlığın açıkladığı kesin aday listesi ise şöyle: Akdeniz'de Burhanettin Sili, Erkan Yağcı ve Elif Özdemir. Doğu Anadolu'da Emel Elik Bezaroğlu, Can Dikmen ve Hücet Balkay. Ege'de Hacı Halil Özyurt ve Mehmet Tanju İşler. Güneydoğu Anadolu'da Selda Çiçek Veske ve Yaşar Mete Akcan. İç Anadolu'da Birol Akman ve Ömer Tosun. Karadeniz'de Murat Toktaş ve Yasemin Suyabatmaz. Marmara'da Ayhan Hacıbektaşoğlu, Hediye Güral Gür, Taner Yallagöz ve Temel Aygün.  SEÇİM ADRESLERİ Şekli bakanlık tarafından belirlenen oy pusulaları ise adaylar tarafından bastırılacak. Seçimlerin bölgelere göre adresleri şöyle: Marmara; İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı. Akdeniz; ATSO Atatürk Konferans Salonu. İç Anadolu; Ankara Cer Modern, Altındağ-Ankara. Ege; İzmir Bornova Kültür ve Sanat Merkezi. Karadeniz; Trabzon Hammaizade İhsanbey Kültür Merkezi. Doğu Anadolu; Erzurum Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz Milli İrade Salonu. Güneydoğu Anadolu; Diyarbakır İnaloğlu Caddesi Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi.
Cahit Sıtkı Tarancı - 23.12.2019
Turizm Tanıtım Ajansı'nda seçim heyecanı
7 BÖLGEDE SEÇİM MERKEZLERİ Duyuruya göre 29 Aralık'ta yapılacak seçimlerin bölgelere göre adresleri şöyle: Marmara Bölgesi, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı. Akdeniz Bölgesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Atatürk Konferans Salonu. İç Anadolu Bölgesi, Ankara Cer Moder, Altındağ-Ankara. Ege Bölgesi, İzmir Bornova Kültür ve Sanat Merkezi. Karadeniz Bölgesi, Trabzon Hammaizade İhsanbey Kültür Merkezi. Doğu Anadolu Bölgesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz Milli İrade Salonu. Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Diyarbakır İnaloğlu Caddesi Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi.
Cahit Sıtkı Tarancı - 18.12.2019
Konya'da "Uluslararası Göçmenler Günü" etkinliği
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Cahit Sıtkı Tarancı'nın "Memleket İsterim" şiiri de okundu.
Cahit Sıtkı Tarancı - 22.11.2019
İstanbul Üniversitesi öğrencileri Diyarbakır'a hayran kaldı
Rektörlüğün daveti üzerine kente gelen öğrenciler ve akademisyenler, DÜ öğretim üyeleri eşliğinde, merkez Sur ilçesindeki, İslam'ın 5. Harem-i Şerif'i kabul edilen Ulu Cami, Cahit Sıtkı Tarancı ile Ahmet Arif müzeleri ve tarihi İçkale'yi gezdi.
Cahit Sıtkı Tarancı - 17.11.2019
Diyarbakır'da "Ud-Piyano ile Buluşmalar" konseri
Akkoç, sanat müziğinin farklı bir formatta Diyarbakır halkının beğenisine sunulacağını belirterek, konserin 21 Kasım Perşembe günü saat 20.00 da Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezinde yapılacağını söyledi.
Cahit Sıtkı Tarancı - 10.11.2019
Diyarbakır'da Atatürk'ü anlattılar
Sabah Atatürk Anıtı'na çelenklerin bırakılmasıyla başlanan anma töreni, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Sanat Merkezi'nde devam etti.
Cahit Sıtkı Tarancı - 10.11.2019
Ulu Önder Atatürk, Diyarbakır'da anıldı
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefat yıldönümü nedeniyle Diyarbakır'da anma töreni düzenlendi. Atatürk Anıtı önündeki törene; Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nun yanı sıra ilçe kaymakamları, askeri erkan, şehit yakınları ve gaziler ile vatandaşlar katıldı. Valilik önünde gerçekleştirilen törende Atatürk anıtına çelenkler bırakıldı. Diyarbakır Valisi Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanvekili Hasan Basri Güzeloğlu, hem valilik hem de belediye adına anıta iki ayrı çelenk bıraktı. 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra anma töreni, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde devam etti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Cahit Sıtkı Tarancı Haberleri | Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir - Haberler - Cahit Sıtkı Tarancı haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Cahit Sıtkı Tarancı kimdir, hayatı ve biyografisi. Cahit Sıtkı Tarancı'nın yeğeni korona virüse yenik düştü.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 1.12.2020 03:39:51. #1.15#
title