Haberler

Foça'da "Köy Enstitülerinden Doğan Edebiyat" Konuşuldu

Güncelleme:

İzmir Foça'da gerçekleştirilen, "Ferit Oğuz Bayır'a 115. Yıl Armağanı-Köy Enstitülerinden Doğan Edebiyat" başlıklı çalıştay, başarıyla sona erdi.

Foça'da gerçekleştirilen, "Ferit Oğuz Bayır'a 115. Yıl Armağanı-Köy Enstitüleri'nden Doğan Edebiyat" başlıklı çalıştay, başarıyla sona erdi. 29-30 Kasım tarihlerinde gerçekleşen çalıştay, Köy Enstitülerinin Kurucusu İsmail Hakkı Tonguç'un, Hasan Ali Yücel ile birlikte en yakın çalışma arkadaşı, dostu, fikirdaşı, dava arkadaşı ve sağ kolu olan Ferit Oğuz Bayır'a 115. Yılı Armağanı olarak ithaf edildi.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'da, çalıştayın ilk günündeki sabah oturumuna katıldı. Ferit Oğuz Bayır'ın büyük bir eğitimci olduğunu belirten Milletvekili Mustafa Balbay, "Ferit Oğuz Bayır, bugünde önünde saygıyla eğilmemiz gereken büyük bir eğitimciydi. Anadolu insanının ayağına gidip onlara eğitimin önemi anlatışı, bugün Köy Enstitülerinin neden hala iz bıraktığının göstergelerinden biridir. Köy Enstitülerini kapanmış saymıyorum. Bugün mezun vermiyor diye kabul ediyorum. İnsan bir kütüphanedir. O yüzden Ferit Oğuz Bayır'ı bir okula benzetiyorum" diye konuştu.

"Ferit Oğuz Bayır'a 115. Yıl Armağanı- Köy Enstitüleri'nden Doğan Edebiyat" çalıştayını Foça'da düzenlemenin kendileri için büyük bir onur olduğunu belirten Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ' da "Çok değerli büyüğümüz Ferit Oğuz Bayır'ı kentimizde anmış olmaktan ve bu çalıştaya ev sahipliği yapmaktan dolayı gurur ve mutluluk duyduk. Foça Belediyesi olarak, kentimizde düzenlenecek olan akademik çalışmalara her zaman destek vermeye devam edeceğiz" dedi.

Köy Enstitülerini Araştırma ve Eğitimi Geliştirme Derneği (KAVEG) Başkanı Prof. Dr. Güler Yalçın, "Bu çalışmaya katkı veren, Foça Belediye Başkanı Sayın Gökhan Demirağ'a çok çok teşekkür ediyorum. Bu şirin, tarihi kentin dokusu içerisinde, bu etkinliğin gerçekleştirilmesi hepimizi çok etkiledi. Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı ve KAVEG olarak bu etkinliği işbirliği içerisinde düzenledik. Köy Enstitülerinin kuruluş felsefesi de bu çalıştayda konuşuldu. Ele aldığımız edebiyatçılarımız, Köy Enstitülerinin belli başlı edebiyatçılarıydı. Edebi kimlikleri, yaşam öyküleri, olaylara, insanlara ve dünyaya bakış açıları ve diğer yazarlardan onları farklılaştıran yönleri ele alındı, değerlendirildi. Çok başarılı bir çalıştay oldu. Bu çalıştay, daha sonraki süreçte kitap haline getirilip, kamuoyuyla yani katılamayanlarla paylaşılacak. Biz Ferit Oğuz Bayır'ın düşüncesinin sürdürücüleri olarak, onun mirasını devraldık. ve bu çalıştayı onun tam da istediği gibi, sadece anma değil, ona bir armağan olarak bir ürün vererek düzenlemek amacıyla düzenlemiştik. ve bu amacımız gerçekleştik, bundan dolayı çok mutluyuz." diye konuştu.

"Ferit Oğuz Bayır'a 115. Yıl Armağanı- Köy Enstitüleri'nden Doğan Edebiyat" çalıştayının Sonuç Bildirgesi de şöyle açıklandı:

"Foça Belediyesi, Köy Enstitülerini Araştırma ve Eğitimi Geliştirme Derneği (KAVEG) ile Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı'nın birlikte 29-30 Kasım 2014 tarihlerinde Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi'nde "Ferit Oğuz Bayır'a 115. Yıl Armağanı- Köy Enstitüleri'nden Doğan Edebiyat" başlıklı çalıştay başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Eğitim tarihimizde kuruluş felsefesi temelinde 1940-1946 yılları arasında uygulanan Köy Enstitüleri Sistemi gerek eğitim ilkeleri, gerekse uygulamaları ve sonuçlarıyla derin, sarsıcı, devrimci izler bırakmıştır.

Günümüzde eğitimimizin içinde bulunduğu sorunlar bu destansı kurumların yeniden araştırılmasına, incelenmesine ve günümüz eğitiminde uygulanabilirliği konusunda gereksinme hissettirmektedir.

Köy Enstitüleri Sistemi; birçok siyasetçiyi, bilim insanını, sanatçıyı ortaya çıkardığı gibi edebiyat alanında çok önemli değerleri yaratmıştır. Bu değerler, o dönemde büyük çoğunluğu köylerde ilkel koşullarda yaşayan, ezilen sömürülen halk kitlelerinin söyleyen dili, yazan kalemi ve ortak bilinci olmuştur. Mehmet Başaran, Mahmut Makal, Talip Apaydın, Fakir Baykurt, Adnan Binyazar, Ümit Kaftancıoğlu, Abbas Cılga, Dursun Akçam, Hasan Kıyafet, Sami Gürel, Ali Yüce, Osman Şahin, Osman Bolulu, Yusuf Ziya Bahadınlı çalıştayımızda ele alınmıştır.

Yazarlarımızın ele aldığı konular, biraz başkalaşmakla birlikte günümüzde de sürmektedir. Örneğin geçtiğimiz aylarda Soma'da 300'den fazla, Ermenek'te 18 madencimizin insana değer vermeyen düzenin kurbanı olmuşlardır. Yine mevsimlik işçilerin yaşadıkları içler acısı durum ve doğanın katliamı tüm pervasızlığı ile sürmektedir. Çalıştayımız bu toplumsal sorunların dile getirilmesinde edebiyatın işlev ve sorumluluklarının bitmediğini ve artarak sürdüğünü bir kez daha ortaya koymuştur.

Parasız, laik, bilimsel, karma eğitim sistemi son yıllardaki uygulamalarla darmadağın edilmiştir. Dinselleştirilmiş eğitimle hiçbir toplum ayakta kalmamıştır. Bu bağlamda Anayasa ve yasalardan aldığı güçle görevini yerine getiren bilim insanı Prof. Dr. Rennan Pekünlü'ye verilen hapis cezası kabul edilemez.

Sonuç olarak, Köy Enstitülerinden doğan toplumcu gerçekçi edebiyatın insanı önceleyen tutumunun bugün de yaşamın her alanında varlığını sürdürmesi gerekliliğini kamuoyuyla paylaşıyoruz." - İZMİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

İsmail Hakkı Tonguç Gökhan Demirağ İzmir Foça Yerel Haberler

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Bakmadan Geçme

AREFE GÜNÜ KARGOLAR AÇIK MI? Kurban Bayramı Arefe günü kargolar, PTT çalışacak mı? Hamster Combat ne zaman listelenecek? Kurban bayramının arefesinde oruç tutulur mu 2024? Kurban bayramı teşrik tekbirleri ne zaman başlar, nasıl yapılır 2024? Kurban kestikten sonra kılınan namaz nedir, var mıdır 2024? Kurban etinin kaçta kaçı dağıtılır 2024? 15-16 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 15-16 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 15 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 15 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 15 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 15 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 15 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 15-16 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 15-16 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 15-16 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 15-16 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi!
Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi Tolgahan Demirbaş, savcıyı açık açık tehdit etti: Onlarla aynı safta olmayın

Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi Tolgahan Demirbaş, savcıyı açık açık tehdit etti: Onlarla aynı safta olmayın

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title