Haberler

Erzincan'da Av Köşkü Projesi Uygulanacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Türkiye’de ilki uygulanması planlanan av turizmi geliştirme projesi kapsamında Av Köşkü Fizibilite Toplantısı gerçekleştirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Türkiye'de ilki uygulanması planlanan av turizmi geliştirme projesi kapsamında Av Köşkü Fizibilite Toplantısı gerçekleştirildi.

Türkiye'de ilki uygulanacak olan; Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün 2017 yatırım programında yer alan 'Av Turizmi Geliştirme Projesi' toplantısı, Erzincan Valisi Ali Arslantaş başkanlığında ilgili kurum müdürleri, avcılar ve atıcılar kulüp başkanları, projenin uygulanacağı bölgedeki köy muhtarlarının katılımı ile Büyük Erzincan Oteli'nde yapıldı.

Av Köşkü ve Yaban Hayvanları Üretim İstasyonu projesi Erzincan Merkez İlçesi Kılıçkaya, Ortayurt ve Ergan köy sınırlarında yapılması planlandığını söyleyen Vali Ali Arslantaş, 2313 hektar alanda tahsis işlemlerinin başlatıldığını belirtti. Şehir merkezine 25 km uzaklıkta, Ergan kayak tesislerinin doğusunda, Munzur dağlarının kuzeyinde yer alan bölge için, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün 2017 yatırım programında proje çalışması için 1.000.000,00TL ödenek tahsis edildiğini belirten Vali Arslantaş, projeye ilişkin fizibilite raporu hazırlanarak en kısa zamanda Kalkınma Bakanlığının onayına sunulacağını söyledi.

Yataklı otel ve restoran yapılacak

'Av Turizmi Geliştirme Projesi' kapsamında belirlenen alanda 20-25 yataklı otel, restoran ve diğer donatıların da yapılacağına dikkat çeken Vali Arslantaş, Projeye ilişkin tesisler tamamlandıktan sonra Özel sektör veya Erzincan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından işletilmesinin planlandığını belirtti.

Yaban hayatı popülasyonu kontrol altında olacak

Proje hakkında katılımcılar ile bilgi alışverişinde bulunan Vali Ali Arslantaş, Erzincan'ın av turizmi potansiyelini arttırmak, av ve yaban hayvanlarının popülasyon düzeyini arttırarak, sürdürülebilirliğini sağlamak, yapılacak olan faaliyetler ile yöre halkına ekonomik destek sağlanacağının altını çizdi. Yapılacak yatırımla Erzincan'a gelen yabancı avcı sayısının artacağına dikkat çeken Vali Ali Arslantaş; "Av Turizmi Geliştirme Projesi ile Ergan Kayak Tesisleri, turizm faaliyetlerinin çeşitlenmesini sağlayacaktır. Yaban hayvanları üretimi için uygun alanın etrafı kafes telle çevrilerek özellikle üretilmesi planlanan Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi için kurulacak olan üretim istasyonu Dünya da ilk örnek olacaktır" dedi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, yaban hayatın korunması ve kontrol altında tutulması adına önemli bir proje olduğuna dikkat çekerek, projenin bir an önce hayata geçmesi için çalışmaların hızlandırılması talimatını verdi. - ERZİNCAN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Erzincan Merkez Kılıçkaya Türkiye Yerel Haberler

İstanbul'da ölümlü kazaya karıştıktan sonra ABD'ye kaçan Eylem Tok ve oğlu yakalandı

İstanbul'da ölümlü kazaya karıştıktan sonra ABD'ye kaçan Eylem Tok ve oğlu yakalandı

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Hayvan pazarında silahlı kavga! 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı

Hayvan pazarında silahlı kavga! 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title