Haberler

En acı yarışma: İki dakikada 188 gram acı biber yedi

Güncelleme:

En acı yarışma: İki dakikada 188 gram acı biber yedi15 Ekim'de düzenlenen "Kaş Kapya Hasat Şenliği" yapıldı.

En acı yarışma: İki dakikada 188 gram acı biber yedi

ANTALYA Antalya'nın Kaş ilçesinde 14-15 Ekim'de düzenlenen "Kaş Kapya Hasat Şenliği" yapıldı. Şenlik bünyesinde yapılan yarışmada iki dakikada 188 gram acı biber tüketen kişi birinci oldu.

Kaş Belediyesince Kasaba Mahallesi'nde organize edilen şenlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Kasaba Meydanı'nda konuşan Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, Kaş'ta 2019 yılında kapya şenliğini başlattıklarını hatırlatarak, ilçede turizmin yanı sıra tarım gerçeğinin var olduğuna dikkati çekti.

İlçe nüfusunun yüzde 65-70'inin gelirinin tarımsal üretimden kaynaklandığını belirten Başkan Mutlu Ulutaş, " Karadağ, Dirgenler, Kasaba, Uğrar ve civardaki diğer yerleşim yerlerimizle beraber bu bölgemizde 35 bin dönümlük tarımsal alan var, burada ciddi tarımsal üretim yapılıyor. Kapya biber çok stratejik bir ürün, çünkü en güzel bu bölgede yetişiyor. Buradaki üretimin daha çok artması ve sonrasında pazarın da daha iyi olması için kapya biberin tanıtımını yapacağız. Ülkemizin, Antalya'nın, Kaş'ın daha yeni pazarlara ulaşmasına vesile olmaya çalışacağız." dedi.

Başkan Ulutaş, Kasaba Barajı'nın ikmal ihalesinin yapılacağını, Gömbe-Kaş yolunun ihalesinin yapıldığını ve sürecin devam ettiğini, Kasaba'ya proje kapsamında bir meydan kazandıracaklarını ifade ederek, "Kasaba'da ve diğer bölgelerimizde hizmetlerimize devam edeceğiz. Önemli olan, bu bölgede hemşehrilerimizin üretim yapabilmesi ve ürettiklerini en iyi şekilde pazarlayabilmesidir. Her zaman üreticinin yanındayız." diye konuştu. Şenlik programında Seydikemer Temel Köyü Araboyunu ekibi, "Çiftetelli", "Sarı Zeybek", "Kerimoğlu" halk oyunları gösterisi sundu. Yöresel kostümlerle yöresel tarzda oynanan oyunlar yoğun ilgi gördü.

İki dakikada 188 gram acı biber yedi

5 kişinin katıldığı "Acı Biber Yarışması"nda kurala göre, her bir yarışmacının tabağına 800 gram acı biber kondu, bunu yemeleri için iki dakika süre tanındı. Bu süre içinde 188 gram acı biber tüketen Yusuf Karaman birinci oldu. İkinci Mustafa Davuloğlu 160 gram, üçüncü Ali Aksoy ise 116 gram biber yedi.

Karaman, yarışma sonrası yaptığı açıklamada, "Kazandığım için sevinçliyim. Acıyı yerim, severim. Acıyı yediğinde göz yaşarmazsa acı sayılmaz. Acıdan dolayı şu anda bir sıkıntım yok." ifadelerini kullandı.

"Lezzet Yemekleri Yarışması"na ise 4 kişi katıldı. Jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucunda Büşra Büyükmetin, "Mehir Çorbası"yla birinciliği kazandı. Mukaddes Edirneli "Kapya Tatlısı"yla ikinci, Leyla Yeşilbursa "Acılı Cheesecake"le üçüncü sırada yer aldı. Yarışmalarda derece alanlara protokol üyeleri tarafından ödül verildi.

Mahalli stantlar açılarak, yöresel ürünlerin tanıtımı yapıldı.Spor etkinlikleri ve animasyon grubunun gösterileriyle devam eden programda mahalli sanatçılar sahne aldı. Ardından Türk Halk Müziği sanatçıları Bahar Çömek ve Ümran Özdemir konser verdi. Sanatçılar yöresel ve bölgesel türküleri seslendirdi.

Şenlik, bugün meydanda gerçekleştirilecek spor etkinlikleri ve animasyon grubunun programıyla sona erecek.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Karadağ Antalya Haberler

Miçotakis bir kez daha resti çekti: Türkiye'yi ilgilendirmez

Miçotakis bir kez daha resti çekti: Türkiye'yi ilgilendirmez

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

İsrail'e meydan okuyan Kassam Tugayları, roketleri nasıl üretiyor? Görüntüleri ilk kez yayınladılar

İsrail'e meydan okuyan Kassam Tugayları, roketleri nasıl üretiyor? Görüntüleri ilk kez yayınladılar

Bakmadan Geçme

Konferans Ligi Şampiyonu Şampiyonlar Ligi'ne gidiyor mu? Limon FC olayı ne, Limon FC maçında ne oldu? #129300 30 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 30 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 30 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! İsrail lanetleme kararı nedir? Lanetleme kararı alınınca ne olur? 30 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 30 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 30 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Mourinho ne zaman İstanbul'a geliyor? Aziz Yıldırım transferi bitirdi Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 30 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? #129300 Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu?
Sadece Kürtçe hizmet vereceğini açıklayan kafe işletmecisi gözaltında

Sadece Kürtçe hizmet vereceğini açıklayan kafe işletmecisi gözaltında

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title