Haberler

Dr. Metin Aydın; "Aydın'da Güvenli Gıda Üretme Sorunu Yaşanıyor"

Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Metin Aydın, görev süreleri botunca Aydın’ın daha sağlık bir kent olması için mücadele ettiklerini belirterek, “Aydın, çevre sorunları nedeniyleyle bugün sağlıklı, yeterli ve sürdürülebilir gıda üretme sorunu yaşamaktadır” dedi.

Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Metin Aydın, görev süreleri botunca Aydın'ın daha sağlık bir kent olması için mücadele ettiklerini belirterek, "Aydın, çevre sorunları nedeniyleyle bugün sağlıklı, yeterli ve sürdürülebilir gıda üretme sorunu yaşamaktadır" dedi.

Aydın Tabip Odası'nın seçimli olağan genel kurulu başladı. İMO Aydın Şube binasında yapılan genel kurula Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Metin Aydın, Aydın Eczacı Odası Başkanı Ecz. Sefa Karaarslan, Türk Sağlık-Sen Ahmet Bozkurt, Eğitim-Sen Aydın Şube Başkanı Ali Gün, yönetim kurulu ve oda üyeleriyle sendika ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Divan başkanlığını Muammer Sözlemezoğlu ve divan üyeliklerini Hasan Metin Öztürk ve İlknur Yılmaz'ın yaptığı genel kurulda Aydın Tabip Odası'nın faaliyet ve denetim kurulu raporları oy birliğiyle kabul edildi.

"AYDIN'DA GÜVENLİ GIDA ÜRETME SORUNU YAŞANIYOR"

2 yıldır Aydın Tabip Odası Başkanlığı görevini yürüten Dr. Metin Aydın, yaptığı konuşmada; Türkiye'nin yaşamanın ve yaşatmanın çok zor olduğu bir süreçten geçtiğini söyledi. 2003 yılından bu yana Türkiye'de uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Programının çeşitli sıkıntıları da beraberinde getirdiğine işaret eden Aydın, "Aydın ilimiz sağlık hizmetlerinden memnuniyet bakımından 45'inci sırada yer almaktadır. Aydın'da bebek ölüm hızı, kaba ölüm hızı ve kanser oranları Türkiye ortalamasından daha fazladır. İntihar vakalarında ise Aydın ilk üç il arasındadır. Aydın'da sağlık verilerinin Türkiye ortalamasına göre daha kötü çıkmasının önemli bir nedeni de giderek artan çevre sorunlardır. Aydın'da yaşanan en önemli çevre sorunu su kirliliği olup, Aydın'ın yaşam damarı olan Menderes nehri şuan dördüncü derece kirlilik seviyesiyle Türkiye'nin en kirli üçüncü nehirdir. Aydın'da hava kirliliğine sebep olan maddeler DSÖ'nün belirlediği sınır değerinin 5 katı fazladır. Aydın yaz dönemi hava kirliğinin en fazla olduğu ilk 2, kış dönemi hava kirliliğinin en fazla olduğu ilk 4 il arasındadır. Bunun da en önemli sebebi jeotermalden salgılanan gazlardır. Aydın toprakları sanayi atıkları, tarım ilaçları, jeotermal akışkanlar ve Menderes taşkınları nedeniyle kirlenmektedir. Aydın, çevre sorunları nedeniyleyle bugün sağlıklı, yeterli ve sürdürülebilir gıda üretme sorunu yaşamaktadır" diye konuştu.

"HEKİMLER BEDEL ÖDÜYOR"

Hekimlerin Türkiye ve bölge coğrafyasında insanları yaşatmakta zorlandığını ve bu karşılık bedeller ödediğini savunan Dr. Aydın, "Fakat bir hekim ve meslek odası olarak bizlerin yaşamı savunmaktan başka yapacak bir görevi olamaz. Hiç kimse bizden başka bir beklenti içinde olmasın. Biz öldürmeyi ve ölümü savunmayı değil ancak insanları yaşatmayı biliriz. Aydın Tabip Odası olarak görev yaptığımız süreçte sloganımız 'Aydın'da Sağlıklı Gelecek, Sağlıkta Gelecek' idi. Türkiye'ye barış insanları severek, emeği yücelterek, ölüme ve sömürüye karşı çıkarak ve hoşgörüyle ancak gelebilir. Aydın Tabip Odası'nın tüm seçilmiş kurulları olarak Aydın halkına, görev süremiz boyunca bizi yalnız bırakmayan tüm sağlık çalışanları, hekim arkadaşlarımız, ortak mücadele ettiğimiz sendika, oda ve dernekler ile beraber olmanın mutluluğu ve onurunu yaşadık. İyi ki varsınız. Yaşamanın ve yaşatmanın zor olmadığı daha sağlıklı günlerde buluşmayı diliyoruz" şeklinde konuştu.

Aydın Tabip Odası olağan genel kurulunda meslekte 35, 40, 45 ve 50'inci yılını geride bırakmış ekiplere, Oda Başkanı Dr. Metin Aydın ve Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan tarafından onur plaketi takdim edildi. Genel kurula yarın yapılacak seçimlerle devam edilecek. - AYDIN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Metin Aydın Türkiye Yerel Haberler

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekildi

ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekildi

Özgür Özel'e Feyzioğlu'ndan yanıt: Ben ve büyükelçiliğimiz hiçbir partiyi karşılamadık

Özgür Özel'e Feyzioğlu'ndan yanıt: Ben ve büyükelçiliğimiz hiçbir partiyi karşılamadık

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title