Haberi Paylaş

Başkan Aksun: "Ahilik; bilginin hikmetle, ticaretin ahlakla buluşmasıdır"

Yerel Haberler

Başkan Aksun: 'Ahilik; bilginin hikmetle, ticaretin ahlakla buluşmasıdır'

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Ahilik Haftası nedeniyle bir kutlama mesajı yayımlayarak, "Ahilik; bilginin hikmetle, ticaretin ahlakla buluşmasıdır" dedi.

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Ahilik Haftası nedeniyle bir kutlama mesajı yayımlayarak, "Ahilik; bilginin hikmetle, ticaretin ahlakla buluşmasıdır" dedi.

Ahilik geleneğini yaşatan ve yaşatılması için gayret gösteren herkese şükranlarını sunan Başkan Aksun mesajında şu ifadelere yer verdi;

"Ecdadımızın Anadolu'yu yurt yapmasına yardımcı olan tarihteki en önemli sivil toplum kuruluşlarından Ahilik teşkilatı, 13. yüzyılda temelleri atılan ve iyi ahlak, doğruluk, kardeşlik, yardımseverlik gibi değerler üzerinden yüzümüzü ağartan, başımızı dik kılan bir medeniyet projesidir.

Ahilik; bilginin hikmetle, ticaretin ahlakla buluşmasıdır. Ahilikte hamd vardır, şükür vardır, kanaat vardır. Ahilik sadece ticari bir meşguliyet değil, manevi değerlerimizin, geleneklerimizin ve kültürümüzün muhafızıdır. Toplumsal dokunun, sosyal dayanışma ve adaletin teminatıdır. En önemlisi de esnafımız, güvenirliliğin, dürüstlüğün emin olma simgesidir.

Selçuklu Devleti'nde, Osmanlı Devleti'nde ve Türkiye Cumhuriyeti'nde de esnaf ve sanatkarlarımız toplumun ana omurgası, kültürümüzün taşıyıcı kolonları olmuş ve olmayı da sürdürmektedirler. Her daim hakka ve hakikate tanıklık eden ve daima iyiliğin gören gözü, tutan eli olan ecdadımızdan aldığımız bu kutsal emaneti daha da zenginleştirerek, sonraki nesillere aktarmak için çalışmaya devam edeceğiz.

Bu duygularla, Ahilik geleneğini yaşatan ve yaşatılması için gayret gösteren herkese şükranlarımı sunuyorum." - ERZİNCAN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Ahilik Haftası Bekir Aksun Erzincan Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title