Akaryakıt İstasyonları Sayısı 'Kaçak Akaryakıt'tan Arttı" - Haberler
Haberi Paylaş

Akaryakıt İstasyonları Sayısı 'Kaçak Akaryakıt'tan Arttı"

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Akaryakıt İstasyonları Sayısı 'Kaçak Akaryakıt'tan Arttı'

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, “Türkiye'de akaryakıt dağıtıcı lisans sayısında artış var. Şu anda ülkemizde 79 dağıtıcı var. Çünkü Türkiye'deki akaryakıt satışlarındaki illegal, kaçak gelen akaryakıttan dolayı bunlar cazip hale geliyor” dedi.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, " Türkiye'de akaryakıt dağıtıcı lisans sayısında artış var. Şu anda ülkemizde 79 dağıtıcı var. Çünkü Türkiye'deki akaryakıt satışlarındaki illegal, kaçak gelen akaryakıttan dolayı bunlar cazip hale geliyor" dedi.

Türkiye'deki akaryakıt dağıtıcı lisans sayısı hakkında bilgi veren PÜİS Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, Türkiye'de 79 akaryakıt dağıtıcı firma olduğunu, bu sayının artmasının nedenlerinin başında kaçak akaryakıt geldiğini ileri sürdü. Başkan Zafer Güler, "Türkiye'de akaryakıt dağıtıcı lisans sayısında artış var. Şu anda ülkemizde 79 dağıtıcı var. Dünyanın hiç bir yerinde bu kadar dağıtıcı firma olan bir ülke yok. Çünkü Türkiye'deki akaryakıt satışlarındaki illegal, kaçak gelen akaryakıttan dolayı bunlar cazip hale geliyor. Dağıtıcı firma kurarak bunun üzerinden kısa dönemde nemalanmak isteyen insanlar var. Bu insanlar Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) kriterleri var. Bu kriterleri 1 yıl içerisinde yerine getirmek durumunda. 1 yıl içerisinde tamamlayamazsa soruşturma açılıyor. O soruşturmaya cevap vererek 1 yıl daha devam ediyor, sonra da kapanıyor. Ancak firma bu 2 yıl içerisinde yapabileceği her şeyi yapıyor ve piyasadan çekiliyor" dedi.

2013 YILINDA 46 AKARYAKIT DAĞITICISINA CEZA KESİLDİ

2013 yılında 79 akaryakıt dağıtıcı firmadan 46'sına ceza kesildiğini belirten Güler, "Bu cezalar illegal satışlardan, hırsız mark hırsız maldan dolayı, değerleri tutmadığı ve otomasyona uymadığı için, değerleri tutmadığı için ceza kesildi. Bu 79 firmadan reel olarak çalışan 40 firma var. Yollarda sürekli gördüğümüz bizim bile bilmediğimiz çeşitli firmalar var. Ama bunların ömürleri uzun değil. Kurumsal çalışmayan hiç bir dağıtıcı firmanın geleceği olamaz. Kurumsallık nasıl olunur denilirse, kurumsallık yurt içinde açtığı istasyon sayısıyla belli olur. Bu sayıda 20-30 ile olmuyor. Kurumsal istasyonun en az 200 ya da 250 tane bayisi olması gerekiyor. Yeni açılan firmaların bu sayıya ulaşma şansı yok. Bu firmalar 1 yıl ya da 2 yıl çalışıp hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor ve ya kapatıp sektörden ayrılıyor" diye konuştu.

EPDK KRİTERLERİ DEĞİŞTİRMELİ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun belirlediği kriterleri değiştirmesi gerektiğini söyleyen başkan Zafer Güler, "Bir defa ana sermayesini sorması lazımdır. Türkiye'de bin lira ya da 5 bin liraya bir parayla bile şirket kurabiliyorsunuz. Bunun önüne geçmek lazımdır. ya da teminatların doğru alınması gerekiyor. Bu dağıtıcı firma sayısındaki artış böyle giderse daha da artacaktır. Önlemler alınmadıkça tüketicinin de kafası karışıyor. Firma açıyor, satış yapamadığı zaman maliyetine satış yapmaya başlıyor. Tüketiciler, belirli ve bilinen markaları tercih etsinler" şeklinde konuştu. - SAMSUN

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Zafer Güler, Türkiye, Samsun, Yerel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title