Haberler

Nükleer füzyon enerjisinde karşılaşılan temel zorluklar

Prof. Dr. Serhat Yüksel

Prof. Dr. Serhat Yüksel

İstanbul Medipol Üniversitesi
12.07.2023 01:31

Bir evvelki yazımızda nükleer füzyon enerjisinin olumlu yanlarından detaylıca bahsetmiştik. Bu yazımızda ise bu enerji türünün zorluklarını vurgulamak istiyorum. Nükleer füzyon enerjisi, bu avantajlarına rağmen bazı önemli teknik ve mühendislik engel ile karşı karşıyadır. Konunun daha net anlaşılabilmesi amacıyla bu engelleri aşağıda maddeler halinde açıklamaktayım.

1. Sıcaklık kontrolü bu süreçte dikkate alınması gereken önemli bir problemdir. Nükleer füzyon reaksiyonlarının gerçekleşebilmesi için çok yüksek sıcaklığa ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum da enerji verimliliğini arttırmayı oldukça zorlaştırmaktadır.

2. Öte yandan, bu reaktörlerin etkin bir şekilde faaliyet gösterebilmesi için dayanıklı malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Reaktör içerisinde hem yüksek sıcaklık hem de radyasyon olduğundan dolayı, bu süreçte kullanılacak olan malzemelerin bu hususlara dayanıklı olmaları gerekmektedir.

3. Reaktörlerde kullanılan yakıtların temini de zorluk meydana getirebilmektedir. Nükleer füzyon reaktörlerinde trityum gibi hidrojen izotoplarını kullanılmaktadır. Buna karşın, bu yakıtların hem elde edilmesi hem de depolanması oldukça karmaşık süreçler içermektedir. Bu süreçte meydana gelebilecek bir aksaklık da reaktörlerin performansını olumsuz yönde etkilemektedir.

4. Nükleer füzyon enerjisini elde etmenin maliyeti oldukça yüksektir. Bu durum da yatırımcıların bu projelere olan ilgisini azaltmaktadır. Bu projeler ticari anlamda karlı hale gelmedikleri sürece, bu enerjinin geliştirilebilmesi çok mümkün olamayacaktır.

title