Doç. Dr. Serhat Yüksel - Jeotermal Enerji Yazıları 1 – Faydalar - Haberler.com

Jeotermal Enerji Yazıları 1 – Faydalar

Jeotermal Enerji Yazıları 1 – Faydalar

Kıymetli okurlarım bugünden itibaren bir süre jeotermal enerji yazıları paylaşmak istiyorum. Buradaki temel hedefimiz bu enerji türüne yönelik bilinçliliğin arttırılmasıdır.

Bugünkü yazımızda jeotermal enerjinin sadece faydalarından bahsetmek istiyorum. Önümüzdeki haftalarda ise bu konuya yönelik farklı bakış açılarına da değineceğim.

İlk olarak jeotermal enerjiyi tanımlayalım. Yeryüzünün bazı bölgelerinde çatlaklar ve kırıklar meydana gelebilmektedir. Bu çatlaklar ve kırıklar sayesinde, yerkabuğunun çeşitli derinliklerinde sıcak su birikintileri meydana gelebilmektedir. Bu sıcak suların buharından faydalanılarak elektrik üretebilmek mümkündür.

Jeotermal enerji oldukça popüler olan yenilenebilir enerji türüdür. Bu enerjinin birçok faydalarından bahsedebilmek mümkündür. Öncelikli olarak, yenilenebilir enerjilerin tüm avantajları jeotermal enerji için de geçerlidir. Başka bir ifadeyle, bu enerji karbon salınımının azalmasına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Dolayısıyla, çevre dostu bir enerji olarak da kabul edilmektedir.

Öte yandan, jeotermal enerji sayesinde, ülkenin kendi enerji kaynaklarına sahip olması mümkün olabilmektedir. Bu durum ülkenin enerji konusunda yurt dışına olan bağımlılığını azaltacaktır. Belirtilen bu durum ayrıca ülkenin cari işlemler dengesine de olumlu yönde katkı sağlamaktadır.

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi bu faydalar tüm yenilenebilir enerji türleri için geçerlidir. Diğer taraftan, jeotermal enerjinin de kendine özgü bazı avantajları da söz konusudur. Öncelikli olarak, jeotermal enerji iklim ve hava koşullarından çok fazla etkilenmemektedir. Belirtilen bu durum jeotermal enerjiyi diğer yenilenebilir enerji türlerine kıyasla ön plana çıkartmaktadır. Örnek olarak, güneş ve rüzgâr enerjisi ile elektrik üretiminde iklim ve hava koşulları oldukça etkili olmaktadır.

Türkiye fay kırıklarının yoğun olduğu ülkelerden biridir. Belirtilen bu durum dezavantaj olarak bilinse de ülkemizi jeotermal kaynaklar açısından zengin hale getirmektedir. Yukarıda belirtilen faydaları da dikkate alınarak, jeotermal enerji yatırımların arttırılabilmesi ülkemiz için yüksek öneme sahiptir. Bu sayede hem enerji bağımlılığımız azalabilecek hem de cari işlemler dengemiz olumlu yönde etkilenecektir.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title