Burcu Kösem - Kasiad, kurduğu yeni vakıfla eğitime ve işbirliğine destek verecek - Haberler.com

Kasiad, kurduğu yeni vakıfla eğitime ve işbirliğine destek verecek

Kasiad, kurduğu yeni vakıfla eğitime ve işbirliğine destek verecek

KASİAD, kurduğu yeni vakıfla eğitime ve işbirliğine destek verecek


Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği(KASİAD) Genel Sekreteri Cemal Şenol'un organizasyonu ve benim ev sahipliğim ile kısa bir süre önce derneğin yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdik. Uzun bir aradan sonra Kastamonulu sanayici ve iş insanları ile yeniden bir araya gelme imkanı bulduğumuz toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren KASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Aslan, konuşmasının devamında Türkiye ekonomisine yön veren şirketlerden biri olan İÇDAŞ'ın İcra Kurulu Başkanı olarak ta önemli bazı bilgileri bizlerle paylaştı.

Yılda 3 milyon ton yassı çelik üretim kapasiteli tesis kurma yönündeki çalışmalarına devam ettiklerini ve pandemiye rağmen yatırımda hız kesmediklerini vurgulayan Aslan, Kastamonulu iş insanlarına iş yapma-işi sürdürme ve işi büyütme konusunda motivasyon sağlayan konuşması ile önemli bir rol üstlenmiş oldu.

KASİAD Vakfı hakkında bilgilendirme yapıldı

İş insanlarının fikirlerini, gelecek planlarını ve ekonomik öngörülerini paylaştığı toplantıda yeni kurulan KASİAD Vakfı konusunda da detaylı bilgilendirme yapıldı ve tüm Kastamonulu iş insanları hizmete katkı sağlamak maksadıyla vakfa davet edildi.

Sosyal dayanışmanın artması, yardımlaşmanın sağlanması, ekonomik refah seviyesinin korunması ve de artırılması, gönüllü olarak servet dağılım etkisinin yaratılabilmesi açısından vakıflar her zaman oldukça önemli bir konumda olmuşlardır. Bu hayır müesseselerinin kurulması, korunması, geliştirilmesi, yardımların daha büyük kitlelere ulaşabilmesi açısından da oldukça önemlidir.

Kültürümüzde vakıflar, önemli yapı taşlarındandır

Geçmişten günümüze birçok vakıf kurulmuş ve vakıf senetlerine yazdıkları konularda insanlığa yardım etmek amacıyla hizmet vermişlerdir. Osmanlı döneminde büyük değer verilen vakıflara, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk te ayrı bir önem göstermiştir. Çünkü vakıfların insanlığın bekası için gerçekleştirdiği hizmetler para ile ölçülemez. Vakıflar vesilesiyle, sosyal hayat içerisinde denge sağlanmış, geçmişten geleceğe yansıyan tarih eserlerimiz korunabilmiş, sahip olduğumuz kültür bizden sonraki nesillere aktarılabilmiştir. Vakıfların faaliyetleri bir milletin maddi ve manevi zenginliğinin artmasını sağladığı gibi, toplumlarda gelişmişlik seviyesini de yukarıya taşımaktadır. Vakıflar, çoğu zaman gidip göremediğimiz insanların ihtiyaçlarının tespit edilip karşılanmasına öncülük etmiş, toplum adına 'gören göz ve iyiliğe uzanan el' görevini yerine getirmişlerdir. Vakıfların asıl görevleri her ne kadar beslenme, barınma, giyinme gibi temel ihtiyaçları karşılamak gibi görünse de, bugün birçok vakıf bu temel görevlerin yanında çok daha başka ulvi görevler de üstlenmiş durumdadır. Günümüzde vakıflar, insanların temel ihtiyaçlarını karşılamanın yanında, eğitimlerine katkıda bulunmak, meslek sahibi yapmak, toplumda yer kazandırmak gibi toplum ve insan yararı gözeten çalışmalara imza atar hale gelmişlerdir. Aslında amaç balığı yedirmek değil sadece, aynı zamanda balık tutmayı da öğretmek… KASİAD Vakfı'nın temel hedef ve amaçlarını kurucularından öğrendiğimde tam olarak hissettiğim buydu açıkçası…

Teknoloji üniversitesi kurulacak, kurumlar arası işbirliği geliştirilecek

KASİAD ve KASİAD Vakfı Genel Başkanı Ayhan Aslan ile KASİAD Teşkilatlanmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve KASİAD Vakfı Başkan Yardımcısı Av. Fikret Özkan'ın vakfın hizmet alanlarına ilişkin paylaştığı bilgileri ben de sizlerle paylaşmak isterim. KASİAD Vakfı'nın bana aktarıldığı şekliyle önceliklerini sıralamam gerekirse:

- KASİAD TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ adı altında bir üniversite kurmak ve kurulacak bu üniversite bünyesinde, tarım ve hayvancılık ile ilgili bilimler, sağlık bilimleri ve teknolojinin yeni gelişen alanları ile ilgili enstitüler ve akademik kürsüler oluşturmak.

(Kurulacak üniversite ile ilgili ilgili çalışmalara başladıklarını ifade ettiler.)

- Kurulacak üniversite ve yüksek okullar sayesinde ihtiyaç duyulan ara teknik personel açığını gidermek, ihtiyaç duyulan alanlarda teknik ve akademik personel yetiştirmek, bu üniversiteden mezun olan başarılı öğrencilerin iş talepleri konusunda da kendilerine tam destek olmak,

- İhtiyaç sahibi başarılı gençlere yurtiçinde ve yurtdışında burslar vermek. Lisans, lisansüstü ve doktora çalışmaları yapan gençlere maddi desteğin yanında ayrıca mentör desteği sunmak.

- Kastamonu geleneğine uygun yardım ve şifa kurumları kurmak. Bu kurumlarda yoksul, sakat ve kimsesizlere, ruh beden hastalıklarının tedavisi konusunda yardımcı olmak. (Bu kapsamda ilk etapta Kastamonu'da bir konak edinip restore ederek hizmete başlamak üzere görüşmeler başlattıklarını ve ayrıca gerek kamu ve gerekse özel kuruluşlara ait olup, atıl durumda bulunan taşınmazların bu hizmetlere kazandırılması için de çalışmalara hız verdiklerini ifade ettiler.)

- Kastamonu'ya gönül vermiş kuruluşlar arasında uyum ve işbirliği geliştirmek. Ortak hizmet projelerini ve uygulamalarını özendirmek, toplumun yarar ve güvenini kazanacak hizmet uygulamalarına maddi ve manevi destek vermek, hizmet imkanlarının birleştirilmesi suretiyle dağınıklık ve yetersizliği gidererek kuruluşların saygınlığını arttırmak ve bu şekilde özellikle büyük şehirlerde bir Kastamonu lobisinin oluşmasına hizmet etmek.

- Kastamonulu ve Kastamonu'ya yatırım yapan fahri Kastamonulu iş insanlarının arasındaki ticari münasebetleri ve iş birliğini geliştirmek için KASİAD olarak yapılan çalışmaları vakıf çatısı altında faydalı işlerde birleştirmek.

- Kastamonu'nun kültürel zenginliğini korumak, gelecek nesillere aktarmak ve tanıtmak konusunda seminerler, kurslar, konferanslar, sempozyumlar, yarışmalar, geziler düzenlemek.

Yukarıda size aktardığım şekliyle Kastamonulu sanayici iş insanları bir gönül seferliği başlatmışlardır. Ben kendilerini dinlerken vakfın yapabilecekleri konusunda ikna oldum ve vakfın gayesini, niyetini sizlerle de paylaşmak istedim.Hayata dair hayırlı bir iş yapmanın başlangıcı öncelikle niyet etmektir ve "Niyet halis olunca akıbet de hayır olur…" İyi niyet ve büyük emeklerle hayat verilen KASİAD Vakfı'nın yolu açık ve aydınlık olsun, vatana ve millete hayır getirsin…

Kasiad, Kurduğu Yeni Vakıfla Eğitime ve İşbirliğine Destek Verecek
Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title