Haber : Muhammed Bebek Sağlığına Kavuştu - Haberler

Haberi Paylaş

Muhammed Bebek Sağlığına Kavuştu

Muhammed Bebek Sağlığına Kavuştu

Doğuştan bağırsakları çalışmayan Muhammed Öztürk isimli çocuk Özel Yıldızlıgüven hastanesinde geçirdiği başarılı operasyon sonucu sağlığına kavuştu.

Doğuştan bağırsakları çalışmayan Muhammed Öztürk isimli çocuk Özel Yıldızlıgüven hastanesinde geçirdiği başarılı operasyon sonucu sağlığına kavuştu.

Gerçekleşen operasyon hakkın da bilgi veren Özel Yıldızlıgüven Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. İrfan Serdar Arda, "'Hirschsprung hastalığı' ya da 'konjenital agangliyonik megakolon' olarak bilinen bu hastalık, kalın bağırsağın anüse yakın olan kısmında 'ganglion hücresi' olarak bilinen sinir hücrelerinin gelişmemesine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durum doğumsaldır, yani anne karnındayken ortaya çıkar. Bu hücreler bağırsağın gevşeyerek boşalmasını sağlar. Hücrelerin olmaması durumunda bağırsağın o kısmı gevşeyemez ve kasılı olarak kalır. Bu kasılı kısım dışkının aşağı doğru geçmesini önleyerek bağırsak tıkanıklığına yol açar. Megakolon hastalığı olan bebekler bu nedenle bağırsak tıkanıklığı bulguları ile doğarlar. Yeni doğan bir bebeğin ilk kakasını doğumdan sonraki gün içerisinde yapması beklenir. Bebeklerin yüzde 90'ı ilk 72 saat içinde dışkılarını çıkarırlar. Megakolon hastaları ise bağırsaklarındaki tıkanıklık nedeniyle dışkılarını çıkaramazlar. Karınları şiştir ve sarı renkli safralı bir şekilde kusarlar. Çekilen ilaçlı bağırsak filminde kasılı kısım görülebilir. Ancak, kesin tanı için bağırsaktan biyopsi alınması gerekir. Bu hastalığın tedavisi ancak cerrahi yolla yapılabilir. Ameliyat sırasında hücre bulunmayan bağırsak çıkarılarak yerine içinde hücre bulunan bağırsak çekilir. Günümüzde genellikle tek bir ameliyat ile tedavi gerçekleştirilebilmektedir. Eğer tanıda gecikilecek olursa, tıkalı kısmın gerisinde kalan bağırsak genişleyeceğinden hastaya 'kolostomi' yapmak, yani geçici bir süre bağırsağı karın duvarına bağlamak gerekebilir" dedi.

7 aylık prematüre olarak doğan bebeğin kuvözde izlenirken karın şişliği ve safralı kusmalarının olması üzerine değerlendirildiğini belirten Dr. Arda, "'Hirschsprung hastalığı' olduğu düşünülerek bağırsaktan biyopsi alındı. Sinir hücrelerinin olmadığının görülmesi üzerine bebek henüz çok küçük olduğundan kolostomi yapıldı. Yaklaşık olarak 6 aylık ve 5,5 kg olduğunda büyük ameliyatı yapılarak hastalıklı bağırsak çıkarıldı ve yerine çalışan bağırsak getirildi. Ameliyat sonrasında bir sorunu olmadı. Şu anda bağırsakları çalışıyor, her gün dışkısını rahatlıkla çıkartabiliyor. Aynı zamanda büyümesi de hızlandı, kilo ve boy artışı ile yaşıtlarını yakalamak üzere" diye konuştu.

Öztürk ailesi ise alınan başarılı sonuçtan dolayı başta Dr. Arda olmak üzere ilgi ve alakalarından dolayı Yıldızlıgüven Hastanesi personeline teşekkür etti. - TRABZON

İhlas Haber Ajansı / Yaşam

Muhammed Öztürk Bebek Yaşam Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title