Haberler

İstanbul'da çocukların iyi olma hali araştırması sonuçları açıklandı

Güncelleme:

İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi tarafından gerçekleştirilen 'Çocuğun İyi Olma Hali İstanbul Araştırması' sonuçlarına göre, çocukların üstün yararını destekleyecek politikaların gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlayan araştırmaya göre herhangi bir şekilde para kazanmak için çalışan çocukların oranı yüzde 5; 2009 yılında bu oran yüzde 11 olarak saptanmıştı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi'nce gerçekleştirilen "Çocuğun İyi Olma Hali İstanbul Araştırması"nın sonuçları kamuoyuna açıklandı.

İstanbul'un 100 mahallesindeki 803 evde, çocuklar ve ebeveynlerle 4 Mart-6 Nisan'da yapılan yüz yüze görüşmeler sonucu ortaya konan araştırmaya ilişkin basın toplantısı, üniversitenin Santral Kampüsü'nde yapıldı.

Üniversitenin Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci, burada yaptığı konuşmada, yaklaşık 12-13 yıldır Türkiye'de ekip olarak "çocuğun iyi olma hali" üzerine çalıştıklarını söyledi.

TÜBİTAK çalışmasıyla yola çıktıkları 2008 yılında, çocuğun iyi olma hali kavramının çok yeni olduğunu dile getiren Prof. Dr. Semerci, çocuğun özne olarak sesinin duyulmasının kendileri için önemini anlattı.

Çocukların bazısı oda bazısı balkon bazısı da bahçe istiyor

Araştırma kapsamında ebeveyn ve çocuklara, yüz yüze görüşmelerde "maddi durum", "sağlık", "eğitim", "risk ve güvenlik", "barınma ve çevre", "katılım", "ilişkiler" ile "dijital dünya ve sosyal medya kullanımı" alanlarında sorular soruldu.

Çocukların üstün yararını destekleyecek politikaların gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlayan araştırmaya göre herhangi bir şekilde para kazanmak için çalışan çocukların oranı yüzde 5; 2009 yılında bu oran yüzde 11 olarak saptanmıştı.

En düşük sosyoekonomik statüye sahip çocukların 4'te biri, evde bahçe ya da balkon olmamasından, 4'te biri kendisine ait bir odasının bulunmamasından, yüzde 17'si ise evin kalabalık olmasından şikayetçi.

Çocukların 3'te ikisi yaşamlarından memnunken, genel olarak aile bireylerinin başına bir şey gelmesinden, Kovid-19 pandemisinden ve aile bireylerinden birinin işsiz kalmasından kaygı duyuyorlar.

15-18 yaş erkek çocukları arasında herhangi bir okula kayıtlı olanların oranı yüzde 90, aynı yaş dilimindeki kız çocuklarında ise bu oran yüzde 96.

2009 yılındaki çalışmada aynı yaş grubunda herhangi bir okula kayıtlı olanların oranı erkek çocuklarda yüzde 70, kız çocuklarında yüzde 77 olarak tespit edilmişti. Böylece okula kayıt oranlarında önemli bir artış yaşandığı ortaya kondu.

Çocukların yüzde 92'sinden fazlasının okulda kendisini güvende hissettiğinin ve okulların sağladığı fiziksel olanakların niteliğini iyi bulduğunun belirtildiği araştırmada, okulların fiziki imkanlarına yönelik şu ifadeler yer aldı:

"Okulların yüzde 94'ünde dijital öğrenim için gerekli altyapı bulunurken spor salonu ya da bahçeye sahip okulların oranı yüzde 82. Okullarda boş geçen derslerin az olduğunu ve ısınma sorunu olmadığını da görüyoruz. Çocukların yüzde 95'i kendisini okula giderken güvende hissediyor." ifadeleri kullanıldı.

"Çocukların yüzde 91'i her gün sosyal medya kullanıyor"

Çocukların, boş zamanlarında en çok televizyon izleyip ailesiyle vakit geçirdiği belirtilen araştırmada, sosyal medya kullanımına ilişkin şu sonuçlara ulaşıldı:

"Çocukların yüzde 91'i her gün en az bir kere sosyal medya kullandıklarını belirtiyor. Bu oran düşük sosyoekonomik statüye sahip çocuklarda yüzde 83'e düşüyor. Yüksek sosyoekonomik statüye sahip çocuklar daha çok WhatsApp, Instagram ve Tiktok kullanırken, Youtube'un bir ortak payda oluşturduğunu görmekteyiz. Çocukların yüzde 86'sı kendilerini sosyal medya kullanırken güvende hissederken bu oranın en düşük sosyoekonomik statüye sahip çocuklarda yüzde 75'e düştüğünü görmekteyiz. Öte yandan kullanma sıklığına paralel olarak orta sosyoekonomik statüye sahip çocukların siber zorbalıkla daha fazla karşılaştığı da görülüyor."

Kaynak: AA / Yaşam

İstanbul Çocuk Yaşam Haberler

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Bakmadan Geçme

24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı elektrik kesintisi! Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var?
Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e zehir zemberek 'El sıkma' yanıtı: Sarayda oturan zatın elini sıkmayacağız ve mücadele edeceğiz

Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e zehir zemberek "El sıkma" yanıtı: Sarayda oturan zatın elini sıkmayacağız ve mücadele edeceğiz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title