Haberler

Engelli çiftçi yaban hayvanlarından tarlasını koruyor

Abone Ol

Ordu'nun Kabadüz ilçesinde yaşayan engelli çiftçi Tevrat Pala, tarlasını ve ürünlerini yaban hayvanlarından korumak için av tüfeğiyle nöbet tutuyor.

ORDU'nun Kabadüz ilçesine bağlı Turnalık Yaylası'nda tarlada yetiştirdiği meyve ve sebzelerini yaban hayvanlarından korumak isteyen engelli çiftçi Tevrat Pala (33), elinde av tüfeği ile sabaha kadar nöbet tutuyor.

Ordu'nun Kabataş ilçesinde yaşayan bedensel engelli çiftçi Tevrat Pala, ailesiyle birlikte yazın 1800 rakımlı Turnalık Yaylası'ndaki Çıtlak Obası'na göç ediyor. Yaklaşık 6 ay boyunca yaylada yaşan Tevrat Pala, hayvancılığın yanı sıra tarlaya ektikleri sebze ve meyvelerin pazarda satarak geçimini sağlıyor. Pala, bölgede son günlerde oldukça sık görülmeye başlayan yaban hayvanlarından tarlasını ve ürünlerini korumak için av tüfeği ile sabah kadar nöbet tutuyor.

'YABAN HAYVANLARI YAKLAŞTIĞINDA HAVAYA ATEŞ AÇIYORUZ'

Amaçlarının yaban hayvanlarını öldürmek olmadığını belirten Tevrat Pala, "Yaylada hem para kazanmak hem de kendi ihtiyaçlarımızı karşılamak için diktiğimiz ürünlerimiz var. Bu ürünleri domuzlardan, ayılardan korumak için gece sabaha kadar nöbet tutuyoruz. Yabani hayvanların yaklaştığını görünce havaya ateş açıyorum. Bu şekilde elimizden geldiğince ürünlerimizi korumaya çalışıyorum. Geceyi gündüz, gündüzü gece yaptım diyebilirim. Ayılar komşularımızın ahırlarına girerek, keçilerini, koyunlarını telef etmeye başladı. Domuzun çengel boynuzları var. Teli yararak tarlaya giriyor. Amaç yabani hayvanları öldürmek değil, korkutmak. Hiçbir canlının ölmesini istemiyoruz ama ürünlerimizi de korumalıyız" dedi.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yaşam

Tevrat Ordu Yaşam Haberler

Bakmadan Geçme

6 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 6 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 6 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 6 Aralık 2023 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 6 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 6 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 6 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Uludağ Gazoz hangi ülkenin markası, kimin malı? 6 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? ZTK kura çekimi ne zaman? Ziraat Türkiye Kupası 5. tur eleme maçları kura çekimi ne zaman yapılacak? Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkarsa ne kadar kazanacak, ne kadar gelir elde edecek? Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi maçı ne zaman? Kopenhag Galatasaray maçı bu hafta mı haftaya mı ne zaman?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title