Haberler

Edirne'de lise öğrencileri leylekleri sanat sokağına resmetti

Yaşam Haberleri

Yıllardır okulun önündeki direkte yuva edinen leylekler, Edirne'deki Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi'nin sanat sokağına resmedildi. Öğrencilerin ve öğretmenlerin katkısıyla yapılan resimlerle leylekler okulun sembolü haline geldi.

Edirne'de bir lisenin öğrencileri okullarının önündeki direği yıllardır yuva edinen leylekleri sanat sokağı duvarına resmetti.

Yıldırım Mahallesi'ndeki Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi önündeki direğe 2013'ten bu yana yuva yapan leyleklere öğrenciler Trakya şivesiyle "İsmayıl" ve "Fatme" adını verdi.

Okul yönetimi bu yıl, bahar ayları geldiğinde yolları gözlenen ve maskot haline gelen leylekleri lisenin "sanat sokağı" koridoruna resmetme kararı aldı.

Öğrenciler teneffüslerde pencereden gördükleri leylekleri öğretmenlerinin de katkılarıyla duvara çizdiler ve renklendirdi.

"Okulumuzun sembolü haline geldiler"

Okul müdürü Tolga Ersoy, AA muhabirine, her yıl bahar aylarında okula gelen leyleklerin öğrenciler için sevinç kaynağı olduğunu söyledi.

Leyleklere Trakya ağzıyla "İsmayıl" ve "Fatme" isimlerinin verildiğini aktaran Ersoy, "Okulumuzun sembolü olan ve 10 yıldır gelen leylekleri sanat sokağında bir anlamda ölümsüzleştirmek için öğrencilerimizin ve görsel sanatlar öğretmenimizin gayretiyle resmettik." dedi.

Leylekleri resmeden ekipte yer alan 11. sınıf öğrencisi Gülce Su Tuna da okulun maskotu olarak gördükleri leylekleri her yıl beklediklerini ifade etti.

Okulun sanat sokağına "İsmayıl" ve "Fatme"yi de eklemek istediklerini dile getiren Tuna, "Mart ayında yuvalarına geliyorlar. Bu zamanlarda da yavruları çıkıyor. Onların yollarını gözlüyoruz." diye konuştu.

Öğrencilerin sınıf öğretmeni Olcay Dal da her yıl bekledikleri leyleklerin bahar aylarında yine geldiğini belirterek, "Hem okulumuza hem de mahalleye ayrı bir neşe kattı. Onların gelmesi ayrı neşe yumurtadan yavruların çıkması ayrı neşe ve sevinç yaratıyor." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA / Yaşam

Yıldırım Beyazıt Trakya Bölgesi Anadolu Lisesi Edirne Yaşam Haberler

title