Haberler

3 Kuşak Bir Arada Motosiklet Tamirciliği Yapıyorlar

Güncelleme:

Bilecik'in Bozüyük ilçesinde 86 yaşındaki Mehmet Çelik, oğlu ve torunuyla birlikte 60 yıldır motosiklet tamirciliği yapıyor. Ancak çırak yetişmemesi nedeniyle torunu mesleğin devamını sorguluyor.

3 kuşak bir arada motosiklet tamirciliği yapıyorlar

2 kuşaktan Cengiz Çelik: "Çırak yetişmiyor, eleman yetişmiyor çocuğum bari devam eder diye düşünüyorum"

3 kuşak torun Berkay Çelik: "Bu mesleğin benden sonra ki nesillere aktarabileceğini veya aktaramayacağını konusunda biraz şüphelerim var"

BİLECİK Bilecik'in Bozüyük ilçesinde motosiklet tamirciliği yapan 86 yaşındaki Mehmet Çelik, oğlu ve torunuyla birlikte mesleğini sürdürmeye devam ediyor.

Bozüyük'te 60 yıldır motosiklet tamirciliği yapan Mehmet Çelik, ilk olarak oğluna, o da kendi oğluna bu mesleği öğretti. 3 kuşaktır bu mesleği yaptıklarını anlatan 60 yıllık motosiklet tamir ustası Mehmet Çelik ; "Bu mesleği 60 seneden beri yapıyorum. Oğlumu öğrettim, yetiştirdim. Oda oğlunu öğretti. Böyle iyi gidiyor bakalım. O yıllarda çok çalışıyorduk. İş diye kıvranıyorduk. Sonra, sonra serbestledik, işte çoğaldı" dedi.

"Çırak yetişmiyor, eleman yetişmiyor çocuğum bari devam eder diye düşünüyorum"

Babasının sayesinde öğrendiği bu mesleği ilkokul dönemlerinde başladığını belirten 52 yaşındaki oğlu Cengiz Çelik, "Severek yaptığım bir meslek. Bu meslekle uğraşalı aşağı yukarı 40 yılı buldu. Zevk alarak bu mesleğimi yapıyorum. Ailemin geçimini yıllardır bu şekil sağlıyorum. Babamdan bana yadigar kaldı bu meslek. Benden de çocuğuma kalır. Devam ettirirse diye düşünüyorum ama inşallah devam eder. Şartlar ne gösterir, ne gider onu bilemiyoruz tabi. Meslek güzel meslek. Çırak yetişmiyor, eleman yetişmiyor çocuğum bari devam eder diye düşünüyorum. Sevenler bu mesleği bulaşsalar iyi olur. Yapabilirlerse çok güzel mesleğimiz var. Ölmeyecek bir meslek, ata yadigarı, devam eden bir mesleğimiz var" diye konuştu.

"Bu mesleğin benden sonra ki nesillere aktarabileceğini veya aktaramayacağını konusunda biraz şüphelerim var"

Motosiklet tamirciliği mesleğiyle uğraştığı için memnun olduğunu ifade eden 23 yaşındaki torunu Berkay Çelik, bu mesleği severek yaptığını söyleyerek, "1960 yıllarında dedem bu mesleğe girmiş, o yıldan sonra bazı farklı yerlerde mesleğine devam etmiş. Daha sonra bu dükkanda devam ettirmiş ve hala bu dükkanda devam ediyoruz. Yıllar sonra babama ondan sonra bana, yani bu mesleği sürdürüyoruz. Yılların verdiği tecrübeler, geliştirmekte olduğumuz kendimiz, mesleğimiz, gerek durumumuz böyle devam etmekte. Mesleğimiz severek yapıyorum. Çoğu yerde geçerli bir mesleğim var. Dışarıdan bakıldığı zaman belki kötü olarak gözükebilir ama bu mesleğimden çok memnunum. Kendim ile gurur duyuyorum. Mesleğimin kaliteli olarak düşünüyorum. Herkes tarafından yapılamayabilir ama herkesin de yapması tavsiye ettiğim meslek. Yani güzel, zevkli. Böyle ihtişamla yaptığım meslek. Bu mesleğe merakı olanlara tavsiyem budur. Gelsinler yapsınlar, yardımcı olacağım konular varsa yardımcı olurum. Ama günümüz şartlarında bu mesleğe dair yeni elemanlar, ustalar, kalfalar yetişmiyor. Bununla ilgili sıkıntımız var. Bu mesleğin benden sonra ki nesillere aktarabileceğini veya aktaramayacağını konusunda biraz şüphelerim var. Onun haricinde mesleğim güzel. Ben bu mesleğimle kendi çoluğumu çocuğumu hayatımı idame ettirmeyi planlıyorum" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yaşam

Mehmet Çelik Motosiklet Bozüyük Bilecik Yaşam Haberler

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

Bakmadan Geçme

19 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 19 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 19 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 19 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Beyoğlu hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beyoğlu nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beylikdüzü hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beylikdüzü nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beşiktaş hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beşiktaş nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Beyoğlu, Fatih, Şişli 18-19 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Galatasaray Trencin maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS Trencin maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İzmir Balçova, Gaziemir, Karaburun elektrik kesintisi! İzmir elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, elektrikler ne zaman gelecek? Fenerbahçe Hull City maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) FB Hull City maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title