Yargıtay'dan Çarşaflı Kadını Duruşmadan Çıkaran Hakim Kaya'ya Ceza

Yargıtay'dan Çarşaflı Kadını Duruşmadan Çıkaran Hakim Kaya'ya Ceza

Yargıtay 4 Yargıtay 4.Ceza Dairesi, Fatih Hakimi Ayla Kaya'yı çarşafını çıkarmadığı için mahkeme salonundan çıkardığı kadına hakaret ettiği gerekçesiyle adli para cezasına çarptırdı.

Yargıtay'dan Çarşaflı Kadını Duruşmadan Çıkaran Hakim Kaya'ya Ceza

Yargıtay 4 Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Fatih Hakimi Ayla Kaya'yı çarşafını çıkarmadığı için mahkeme salonundan çıkardığı kadına hakaret ettiği gerekçesiyle adli para cezasına çarptırdı. Kararda, Hakim Ayla Kaya'nın, dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı hakaret suçunu işlediğinin sabit olduğu belirtildi.

Fatih 1. İcra Ceza Mahkemesi Hakimi Ayla Kaya'yı, çarşafını çıkarmadığı için mahkeme salonundan çıkardığı Naciye Sönmez'le girdiği tartışmada "Terbiyesiz, ahlaksız, ukala" sözleri nedeniyle hakaret suçundan yargılanmasına Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nde devam edildi. Hakim Ayla Kaya'nın katılmadığı duruşmaya, avukatı olarak gelen Ömer Günay'ın yetki belgesi olmadığı gerekçesiyle dinleyici sırasına alındı. Duruşmada, şikayetçi Naciye Sönmez hazır bulundu. Yargıtay'a ağzı dahil kapattığı çarşafı ile gelen Sönmez, duruşmaya çarşafın ağız kısmını açarak katıldı. Davanın bugünkü duruşmasında, Daire Başkanı Sabri Eyüp Yağcı, Kaya ve avukatına, Cumhuriyet Savcısının esas hakkındaki mütalaası ve ek savunmayla ilgili verilen sürelere riayet edilmediğini belirtti. Cumhuriyet Savcısının esas hakkındaki mütalaasını tekrar ettiği duruşmada Daire Başkanı Yağcı, şikayetçi Sönmez'e hakim ile uzlaşma isteyip istemediğini sordu. Sönmez ise uzlaşma istemediğini belirterek, "Her şey ortada. 4 yıl oldu, sanığa hak ettiği cezanın verilmesini istiyorum" dedi.

-DİNİN EMİR VE YASAKLARINA UYGUN DAVRANDI-

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Fatih Hakimi Ayla Kaya'yı çarşafını çıkarmadığı için mahkeme salonundan çıkardığı kadına hakaret ettiği gerekçesiyle adli para cezasına çarptırdı. Şikayetçi Naciye Sönmez'in uyarı ile tüm yüzünü gösterecek şekilde açtığının, Hakim Ayla Kaya'nın "tüm yüzünü gösterecek şekilde" diyerek ısrar ettiğinin, Sönmez'in de "bonem var dinimin gereği açamam" dediğinin anımsatıldığı kararda, Hakim Kaya'nın, dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı hakaret suçunu işlediğinin sabit olduğu ifade edildi. Daire Başkanı Yağcı, Hakim Kaya'nın TCK'nın "hakaret" suçunu düzenleyen 125. maddesinin 3. fıkrasının (b) bendi uyarınca 365 gün adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verildiğini açıkladı. Hakim Kaya'nın eylemi, aleni yer olan adliyede işlediği için 6'da bir oranında artırarak 425 gün adli para cezasına çıkarıldı. Kaya'nın geçmişi ve cezanın geleceği üzerinde olası etkileri gözetilerek takdir indirimi yapıldı ve ceza 354 gün adli parasına indirildi. Kaya'ya verilen ceza ekonomik durumu da gözetilerek 7 bin 80 TL olarak belirlenerek, hükmün açıklanması geri bırakıldı. Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nin Hakim Ayla Kaya hakkında verdiği cezayı oybirliği ile aldı.

-İLK KARAR BERAAT-

Mahkeme hakimi Ayla Kaya'nın, çarşafını çıkarmasını istemesi üzerine davacı Naciye Sönmez ile hakim Kaya arasında yaşanan tartışma mahkemelik olmuştu. Davacı Sönmez, Kaya'nın kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle şikayette bulunması ve soruşturma izni verilmesi üzerine, Kaya hakkında hakaret davası açıldı. İlk derece mahkemesi olarak davaya bakan Yargıtay 2. Ceza Dairesi, Kaya'nın beraatına karar verdi. Dairenin kararında, Kaya'nın duruşmaya siyah çarşaflı gelen Naciye Sönmez'e başını açmasını söylediği, Sönmez'in yüzünü açmakla yetinmesi üzerine hakimin bu konuda ısrar ederek başını açmadığı takdirde duruşma yapmayacağını belirttiği kaydedildi. Kararda, Sönmez'in bunu reddettiği, hakimin de duruşma salonundaki erkekleri dışarı çıkarıp 3 bayan kaldıklarını ve başını açabileceğini söyleyerek, bu konudaki isteğini tekrarladığı belirtildi. Sönmez'in bu isteği de reddettiği ve başını açmaması nedeniyle dışarı çıkması istendiğinde de başını açmayacağını, dışarı da çıkmayacağını söylediği ifade edilen kararda, Sönmez'in elini önündeki masaya sert bir şekilde vurduğu, bu konuda tutanak tutulduğu sırada da kapıya yönelip açarak, "Uğradığım haksızlığa ve bu rezalete herkes şahit olsun" dediği kaydedildi. Kararda, Kaya'nın Sönmez'e "Bunda ne rezalet var. Terbiyesiz, ahlaksız, ukala çık git" diyerek, arkasından bağırdığı ve bu şekilde Sönmez'e hakaret ettiği iddiasında bulunduğu hatırlatıldı. Kararda, hakim Kaya'nın savunmasında Sönmez'in şikayetçi olduğu suçun takibi şikayete bağlı ve vazgeçme ile düşen suçlardan olması nedeniyle kimliğinin tespit edilmesinin gerekli olduğu gerekçesiyle başını açmasını istediğini söylediği belirtildi. Hakim Kaya'nın savunmasında, Sönmez'in duruşma salonundan çıkarken kendisine "Ergenekon'un altından çıkacak olanlardan biri de sensin. Ergenekon'da yargılanacaksın" diye bağırdığını ve kapı önünde bekleyenlere "Bu rezalete şahit olun" diyerek gittiğini ifade ettiği belirtildi.

-HAKARETİN KARŞILIKLI OLUP OLMADIĞINA KARAR VERİLSİN-

Kararda, duruşmadaki tartışma sırasında hakimin katılana hakaret ettiği yönünde mevcut kanıtlara göre şüphe bulunması karşısında masumiyet karinesinin gereği olarak şüphenin sanık lehine değerlendirilmesi gerektiğine ilişkin genel hukuk prensibi ile Anayasa, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Siyasi Haklar Sözleşmesi'nin ilgili maddelerinin dikkate alındığı ve atılı suçtan hakimin beraatına karar verilmesi gerektiği sonuç ve kanaatine varıldığı bildirildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Daire kararının bozulmasını istedi. Başsavcılığın tebliğnamesinde, olayda Kaya'nın Sönmez'e "Terbiyesiz,ahlaksız, ukala çık git" şeklinde sözler sarf ederek, Sönmez'in onur, şeref ve haysiyetini rencide etmek suretiyle üzerine atılı hakaret suçunu işlediğinin tanık anlatımları ve bütün dosya kapsamından anlaşıldığı görüşüne yer verildi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu da suçun sabit olduğuna karar vererek, Yargıtay 2. Ceza Dairesi'nin kararını oy çokluğuyla bozdu. Kurul, hakaretin karşılıklı olup olmadığı ve tahrik nedeniyle indirim yapılıp yapılmayacağı konusunda yeniden bir karar verilmesi için dosyayı Daireye gönderdi. - Ankara