AKP'li Vekil Yakılan Külliyeyi Görünce Gözyaşlarını Tutamadı

AKP'li Vekil Yakılan Külliyeyi Görünce Gözyaşlarını Tutamadı

20.10.2014 15:25 | Son Güncelleme: 20.10.2014 16:11
AKP'li Vekil Yakılan Külliyeyi Görünce Gözyaşlarını Tutamadı

Ak Parti'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül, 7 Ekim'deki olaylarda yanan külliyeyi görünce göz yaşlarını tutamadı.

Ak Parti'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül, gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Van'a geldi. 7 Ekim'de çıkan olaylarda göstericiler tarafından ateşe verilen Bediüzzaman Said Nursi Külliyesini gezen Gül, burada yakılan Kuran Kursu'nu gezerken gözyaşlarına hakim olmadı.

VANDALİZM ÖRNEĞİ

Uçak ile Van'a gelen AK Parti yöneticisi Van Ferit Melen Havaalanında İl Başkanı ve partililer karşıladı. Yapılan karşılaşmanın ardından Van İl Başkanlığı binasında partililer ile bir araya gelen Gül, HDP'yi de eleştirdi. Gül, bütün ülkeyi üzüntüye boğan olayların çıktığını, 6 Ekim'de bir vandalizm örneğini, şiddet olaylarını hep birlikte gördüklerini anlattı. Gül, çözüm sürecini kararlılıkla sürdüreceklerini belirterek şöyle konuştu:

"Ülkemiz, milletimiz başta olmak üzere bütün unsurlarıyla çözüm sürecini kararlılıkla yürütecektir ve hiçbir provokasyona heba etmeyecektir. 'Çözüm süreci' bir devlet projesi olarak AK partinin baştan beri kararlılıkla yürüttüğü bir yerli projedir. Çözüm sürecinden kim rahatsız oluyorsa, bunların Kürdün, Türkün rahatlığını istemediğini görürsünüz. Çözüm süreciyle, kamu düzeni birbiriyle beraber kararlılıkla yürütülecek iki unsurdur. Son sürecler, Kobani, Suriye ve Irak'taki gelişmeler ve 6 Ekim'deki olaylar değerlendirildiğinde aslında CHP'nin bir Türk HDP'si, HDP'nin de bir kürt CHP endeksine ulaştığını hep birlikte görüyoruz. 100 yıllık sorunları AK parti çözüyor ve bu devam edecektir. Türkiye'de yüzyıldır ötekileştirilen kesimler vardı. AK Parti her iki kesimi de özgürleştiren adımlar attı. Ortak tarih ile ortak coğrafyayı paylaşan herkese vatandaş hukukuyla bakıyoruz. Kürtler üzerinde 100 yıldır yapılan asimilasyon politikalarına son verildi."

YAKILAN KÜLLİYENİN HALİNİ GÖRÜNCE DAYANAMADI

Toplantı ardından partililer ve Van İl Müftüsü Nimetullan Arvas ile Bediüzzaman Said Nursi Külliyesi'ni gezen Gül, 7 Ekim'de çıkan olaylarda göstericiler tarafından ateşe verilen Kuran Kursu ve Külliyede incelemelerde bulundu. Kuran Kursu bölümüne giren ve yakılan odaları kenepe ve sandelyeleri gören Gül burada gözyaşlarını tutamadı. Gül, külliyeyle bir eğitim yuvasının inşa edilmek istendiğini ancak saldırıların ardından meydana gelen zararın 6 milyon lira olduğunu söyledi. Gül, şöyle dedi:

"Kendisi de Kürt, Said-i Kürdi olarak risaleleri yazan bir bilim adamı. Zamanın müceddidi ve çağımıza hala ışık tutan bir alim. Bediüzzaman isminin olduğu bir yerin böyle hunharca, hiç bir kitapta, dinde, ideolojide olmayan, bir eğitim yuvasının, karşısındaki Kuran kursumuzun yakılması, yakılması, molotof kokteyli atılması gerçekten insanlıktan nasibini almayan kişilerin işi. Tel'in ediyor, lanetliyoruz. Bediüzzaman Said Nursi'nin mirasına, Kürtler'e, bu bölgenin bütün şahsiyetlerine insanlığa hakarettir. CHP'nin tek parti zamanında Kuran kurslarını ahıra çevirdiğini biliyoruz. Maalesef Kürtlerin CHP'si olmaya yönelik böyle bir arzu içine girdiği görülen HDP'nin sokak çağrıları üzerine Kuran kurslarının molotoflarla yakılması başta Kürt halkımız olmak üzere hiçbir vatandaşımızın kabul edebileceği bir şey değil. Şiddetle lanetliyoruz, hukuk önünde hesap vereceğinden kimsenin şüphesi de olmasın."

5 MİLYONLUK ZARAR

Milli Egemenlik Caddesi üzerinde inşaatı devam etmekte olan Bediüzzaman Said Nursi Külliyesi, Kobani'ye yönelik düzenlenen protesto gösterilerinin ardından başlayan olayların hedefi olmuştu.

Çıkan olaylara katılan yüzü kapalı bir grup, beton dökülmek üzere hazırlanan kalıplarla birlikte inşaat alanındaki malzemeleri ateşe verdiler. Kanepeler, elektrik tesisatı malzemelerini ateşe veren grup; fayans, lavabo taşı ve parkeleri ise tamamen kırdı.

Tahmini zararın 5 milyon TL olduğu külliyenin inşaatını yakan göstericilere karşı koyan 55 yaşındaki Hamit Caner ise açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti.

AKP'li Vekil Yakılan Külliyeyi Görünce Gözyaşlarını Tutamadı
AKP'li Vekil Yakılan Külliyeyi Görünce Gözyaşlarını Tutamadı
AKP'li Vekil Yakılan Külliyeyi Görünce Gözyaşlarını Tutamadı
AKP'li Vekil Yakılan Külliyeyi Görünce Gözyaşlarını Tutamadı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title