Yağ bitti mi? Marketlerde yemeklik sıvı yağ fiyatları ne kadar? Marketlerde sıvı yağ yok mu, bitti mi? - Haberler
Haberi Paylaş

Yağ bitti mi? Marketlerde yemeklik sıvı yağ fiyatları ne kadar? Marketlerde sıvı yağ yok mu, bitti mi?

Haberler.com - Haberler | Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan stokçuluğa karşı resmen savaş ilan ederken, sıkıntı son günlerde marketlerde bulunan yemeklik yağda kendini göstermeye başladı. Marketlere giden vatandaşlar bazı rafları boş gördüğünde "Yağ bitti mi? Marketlerde yemeklik sıvı yağ fiyatları ne kadar? Marketlerde sıvı yağ bitti mi?" sorularının yanıtı merak edilen konular arasında yer alıyor. Litrelik yağ yok mu? Sıvı yağ bitti mi?

Yağ bitti mi? Marketlerde sıvı yağ bitti mi? sorularının yanıtı merak edilen konular arasında yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın savaş açtığı "stokçuluk" yemeklik yağda kendini göstermeye başladı. Marketlerde bulunan 4-5 litrelik yağ rafları boşalırken, marketler "Toptancıdan alamıyoruz" diyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın savaş açtığı "stokçuluk" yemekli yağda kendini göstermeye başladı. Marketlerde bulunan 4-5 litrelik yağ rafları boşalırken, marketler "Toptancıdan alamıyoruz" diyor. Toptancının "Yağ vermiyorlar" diyerek hedef aldığı yağ sanayicileri ise üretimde sıkıntı olmadığını ifade ediyor. Market raflarından kaybolan yağların nereye gittiği ise büyük merak konusu.

Kur ve enflasyon bahanesiyle stokçuluğa soyunan vurguncular yine iş başında. Üretimde bir sıkıntı olmadığı halde bakkal, market ve zincir marketlerde bazı ürünlerde stokçuluk oluşmaya başladı. Bu ürünlerin başını yemeklik yağ çekti. Son 1 haftadır marketleri yağ raflarındaki boşluklar dikkat çekti. Zeytinburnu'nda bir market sahibi yağ tedarikçilerinin kota koyduğunu belirtti. Ürünü sınırlı aldıklarını kaydeden esnaf, "Siz nasıl markete girip alışveriş yapıyorsanız biz de tedarikçi firmalara gidip alışverişimizi yapıyoruz. Yağ bulmakta zorlanıyoruz" dedi.

Yağ bitti mi? Marketlerde yemeklik sıvı yağ fiyatları ne kadar? Marketlerde sıvı yağ yok mu, bitti mi?

Başka bir market müdürü şunları söyledi:

"Stok yapma gibi durumumuz yok. Fabrikalar mal vermiyor. Hem fiyat yüksek hem yılbaşını bahane ediyorlar. Bu durumda tedarik etmek kolay ama fiyatlar istikrarsız."

Başakşehir'de bir marketin sahibi ise daha önce toptancıdan istediği kadar ürün alabildiğini ancak son zamanlarda bazen yağ bulamadığını ifade ediyor ve ekliyor: Birileri yağı stokluyor!

Marketlerin, "Toptancılar yağa sınırlama getirdi" iddiasının üzerine fabrikaların yağ satışında bir standart olmadığını belirten bir esnaf ise, "Fabrikaların satışları yok. Ürünler yeni geldi. Bir haftada ya da on beş günde gelecek ürün ayda bire düştü. Çok fazla fiyat değiştirdiği için fabrikalar az üretmeye başladı. Fabrika vermeyince satamıyoruz. Fabrikalar sınırlı ürün gönderiyor. Kimseye yüksek satışlar yapamıyorlar. Üretim maliyetindeki fiyat değişiminden dolayı olduğunu söylüyorlar" ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak'ın haberine göre yağ toptancılarının fabrikaların ürün vermediğini söylemesi üzerine Bitkisel Yağ Sanayicileri Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil şunları söyledi:

"Yaşanan tüm zorluklara rağmen sektörümüzün ve devletimizin zamanında müdahalesi ile ülkemizde yağda yeterli stok bulunuyor. Sektör olarak yağ arzında bir sıkıntı yaşamıyoruz. Bugünlerde raflarda karşılaşılan sınırlı satışların ise yaşanan fiyat dengesizliğinden kaynaklı olduğunu düşünüyoruz."

Yağ tedarikiyle ilgili bir değerlendirme de Tariş Genel Müdürü Güngör Şarman'dan geldi. Pandeminin de etkisiyle tüm dünyada tarım ürünlerinde fiyatların yükseldiğini, birçok ülkenin korumacı politikalar izlediğini belirten Şarman, "Ayçiçeğinde belli başlı satıcılar başta Ukrayna olmak üzere Bulgaristan, Arjantin eskiden satmak istedikleri ürünleri kıstılar" dedi.

İzmir Ticaret Borsası'nın dün İstanbul'da düzenlenen toplantısında konuşan Şarman, "Bir hafta, 10 gün sonra neyle karşılaşacağımız çok bilinen bir durum değil. Bu tarım sektöründe de kendini göstermeye başladı. Zeytinyağında 235 bin ton rekolte bekleniyor ancak bu yıl bir ilki yaşıyoruz. Hiçbir dönemde görmediğimiz kadar zeytinyağını piyasayla buluşturamadık. Zeytinyağı piyasaya gelmiyor. Gelmemesinin en önemli sebeplerinden birisi çiftçinin elindeki zeytin yağının gelecekte 15 gün 1 ay sonra daha yüksek bir fiyat yakalayabileceği düşüncesinden kaynaklanıyor" diye konuştu.

Marketlerde birbirinden farklı sıvı yağ markaları bulunmakta. Yağın litre fiyatı 24 lira ile 60 lira arasında değişmekte.

Haberler.com - Gündem

Market, Yemek, Gündem, Haber

title