Van Devlet Tiyatrosu Perdelerini Açıyor

Van Devlet Tiyatrosu Perdelerini Açıyor

Van Devlet Tiyatrosu, yeni sezonda perdelerini, "Hıdrellez" adlı oyunla açacak.

Van Devlet Tiyatrosu Perdelerini Açıyor

Van Devlet Tiyatrosu, yeni sezonda perdelerini, "Hıdrellez" adlı oyunla açacak.


Kentte 2011 yılında yaşanan depremin ardından hasar gören ve o tarihten bu yana kullanılmayan Van Devlet Tiyatrosu binasında, önceki sene başlatılan tadilat çalışmaları tamamlandı.


Sanat etkinlikleri için hazır hale getirilen Van Devlet Tiyatrosu binası, ekim aynın ikinci haftasında Firuze Engin'in yazdığı ve Murat Demirbaş'ın yönettiği "Hıdrellez" adlı oyunla seyirciyle buluşuyor.


Van Devlet Tiyatrosu Müdürü Şirin Ergüven Hamşioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte ilk olarak 1998 yılında tiyatro oyunlarının sahnelenmeye başladığını ve o tarihten bu yana tiyatroda önemli başarılara imza atıldığını söyledi.


Depremin ardından orta hasarlı olduğu tespit edilen tiyatro binasında, uzun bir süre sanat faaliyetleri yürütemediklerini belirten Hamşioğlu, tadilat çalışmalarının tamamlanmasıyla tekrar seyirciyle buluşmanın heyecanını yaşadıklarını aktardı.


Hamşioğlu, seyircinin uzun zamandır Van Devlet Tiyatrosu'nun açılmasını beklediğini ifade ederek, şunları söyledi:


"Eminim ki bu sene çok verimli bir sezon geçireceğiz. Hıdrellez adlı oyunumuzun provalarına başladık. Bu oyunun bölgenin gelenek ve göreneklerine de uygun olduğunu düşünüyoruz. Çünkü burada da nevruz kutlanıyor. Bu oyunla seyirciyi hem duygulandırmak hem de eğlendirmek istiyoruz. Van halkının bir kaç saat de olsa huzurlu vakit geçirmelerini amaçlıyoruz."


Sanat etkinliklerini 400 kişi kapasiteli salonda gerçekleştireceklerini anlatan Hamşioğlu, yeni sezon için tüm hazırlıkların tamamlandığını kaydetti.


Van Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Zeynep Yalçıngören de tiyatro etkinliklerine uygun hale getirilen binada, tekrar sahneyle buluşmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.


Yalçıngören, daha önce etkinlikleri çadırda yürüttüklerini ve yeni hizmet binasında seyirciyi eğlendiren oyunlarla sahne alacaklarını dile getirdi.

Kaynak: AA