Van'da Nevroz Kutlamaları Hazırlığı

Van'da Nevroz Kutlamaları Hazırlığı

Van'da, Nevroz Bayramı nedeniyle kutlamaların yapılacağı alanda hazırlıklar son aşamaya geldi.

Van'da Nevroz Kutlamaları Hazırlığı

Van'da, Nevroz Bayramı nedeniyle kutlamaların yapılacağı alanda hazırlıklar son aşamaya geldi.

Diyarbakır'dan sonra Ortadoğu'nun en katılımlı Nevroz kutlamalarına sahne olacak olan Van'da, 17 Mart'a yapılacak olan kutlamaların hazırlıkları son aşamaya geldi. Geçtiğimiz yıl açılışı gerçekleştirilen Van Kalesi yanındaki Nevroz alanında bu yıl ilk kutlama gerçekleştirilecek. Bir milyon kişinin katılması beklenen kutlamalar için hazırlıklar da bir milyon kişiye göre yapıldı. Ses düzeninden alan hazırlıklarına kadar bütün detaylar tamamlanırken, BDP tarafından oluşturulan tertip komitesi kentte bulunan 32 mahalle ile yüzlerce köyde bildiriler dağıtarak halka katılım çağrısında bulundu. Nevroz alanında 40 WC ile yurttaşların ihtiyaçlarını karşılayacağı çadırlar kurulmaya başlanırken, alan yarından itibaren süslenerek hazır hale getirilecek. DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, bölge milletvekilleri, belediye başkanları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılacağı kutlamaya, başta İran, Irak, Ermenistan, Azerbaycan gibi ülkelerden de yoğun katılım olması bekleniyor. Kutlamalara ayrıca sanatçı Ciwan Haco, Sipan Xelat, Aynur Doğan, Renas Amed ve Hozan Hüseyin parçalarıyla renk katacak.

Nevroz günü bütün mahallelerde araçlarla vatandaşlar ücretsiz olarak alana taşınacağı ve kutlamanın canlı yayınla birçok televizyondan da bütün dünyada izlenebileceği belirtildi.

"TARİHİ KUTLAMA YAPACAĞIZ"

Van Gölü mavisi ile tarihi kalenin birleştiği alanda yapılacak olan kutlamalarla ilgili alanda son hazırlıkları inceleyen BDP Van İl Eş Başkanları, halka katılım çağrısında bulundu. 2013 Nevroz kutlamalarının açılışının Van'da ve finalinin ise Diyarbakır'da olacağını belirten BDP Van İl Eş Başkanı Musa İtah, tarihi kutlamaya göre hazırlıkları yaptıkları söyledi. Başta Van halkı olmak üzere Serhat halkının 17 Mart'ta Van'da kutlamalarda taleplerini kendi dili ve renkleriyle haykıracağını kaydeden İtah, "Bu yıl Nevroz Sayın Öcalan'a özgürlük ve Kürdistan'a statü şiarıyla yapılıyor. Biz de hazırlıklarımızı bu çerçevede yapıyoruz. Ses düzeninden alan hazırlıklarına kadar bütün çalışmaları bir milyon katılıma göre yaptık. O gün başta Van halkımız olmak üzere bütün Serhat halkını bu tarihi kutlamaya davet ediyoruz. Halkımız kendi renkleri ve talepleriyle bütün dünyaya barış ve özgürlüğü haykıracaktır" dedi.

Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi ise, ilk kez Van halkının modern bir alanda kutlama yapacağını söyledi. Belediye olarak bütün hazırlıkları tamamladıklarını belirten Abi, "Geçmiş yıllarda kutlamalar çamurlu alanda yapılıyordu, ancak biz belediye olarak Van halkına laik olacak bir Nevroz alanı yaptık. Bu yıl ilk kez bu alanda kutlama olacaktır. Biz Van halkını hem Novroz'a hem de bu alanı görmek için 17 Mart'taki kutlamaya davet ediyoruz" diye konuştu. - VAN