Uşak'ta Sivil Savunma Tatbikatı

Uşak'ta Sivil Savunma Tatbikatı

Uşak İl Sivil Savunma Müdürlüğü'nce Özel Bahçeşehir Koleji'nde Deprem, Yangın ve Nükleer Olaylara Yönelik Tatbikat Düzenlendi.

Uşak'ta Sivil Savunma Tatbikatı

Uşak İl Sivil Savunma Müdürlüğü'nce Özel Bahçeşehir Koleji'nde deprem, yangın ve nükleer olaylara yönelik tatbikat düzenlendi.

Afyonkarahisar İl Sivil Savunma Müdürlüğü'ne bağlı NBC ekibi, Uşak Belediyesi ve 112 ekiplerinin de katıldığı tatbikatı Uşak Valisi Kayhan Kavas, Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Çobanoğlu, Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün, öğrenciler ve öğretmenler izledi. Tatbikat temsili 6.9 şiddetindeki deprem ile başladı. Okul binasında bulunan öğrenciler tahliye edildi. Senaryoya göre depremde enkaz altında kalan öğrenciler, arama kurtarma ekiplerince kurtarıldı. Deprem sonrası çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü. Binada mahsur kalan öğrenciler sivil savunma ekipleri tarafından sedye ve halatlarla aşağı indirildi, Tatbikatın en heyecanlı bölümü ise deprem sonrası kimya laboratuarındaki patlamaya müdahale eden Afyonkarahisar'dan gelen NBC ekibinin çalışması oldu. Laboratuardaki patlama sonunda yaralıları kurtaran ve kimyasal gazlardan arındıran NBC ekipleri, daha sonra patlama alalını dezenfekte etti.

Tatbikat sonrası bir açıklama yapan Uşak Valisi Kayhan Kavas, "Bu tür felaketlerin hiç olmamasını temenni ediyoruz. Ancak olduğunda da her bakımdan hazır olmak için gereken tüm hazırlıkları yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Uşak bu yönden çok hazırlıklı bir kent. Belki de Türkiye'nin en hazırlıklı illeri arasında biz yer alıyoruz" dedi.

(KY-NÇ-Y)