Urfalı Aleviler: İnancımız Hiçbir Şekilde Yok Sayılamaz

Urfalı Aleviler: İnancımız Hiçbir Şekilde Yok Sayılamaz

03.07.2015 13:48 | Son Güncelleme: 03.07.2015 13:48
Urfalı Aleviler: İnancımız Hiçbir Şekilde Yok Sayılamaz

Sivas katliamının 22'nci yılında basın açıklaması yapan Alevi Kültür Dernekleri Şanlıurfa Şubesi, Alevi inancının yok sayılmak istendiğini belirti.

Alevi Kültür Dernekleri Şanlıurfa Şubesi Sivas Katliamı'nın 22'nci yıl dönümünde Sırrın'da bulunan Cem Evi'nin önünde toplanarak basın açıklaması yaptı.

Katliamda hayatını kaybeden 37 kişi için bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan basın açıklamasına aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa İl Başkanlığı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şanlıurfa İl Başkanlığı başta olmak üzere çok sayıda siyası parti ve sivil toplum kuruluşu katıldı. Saygı duruşunun ardından grup adına basın açıklamasını okuyan Alevi Kültür Dernekleri Şanlıurfa Şubesi Başkan Yardımcı Hüseyin Şahan, "2 Temmuz 1993 yılında Sivas'ta katledilen 37 canın failleri hala aramızda, hatta bazı örgütlerin yönetim kadrolarında bulundukları bilinmektedir"dedi.

'OYUNLARA TARAF OLMADIK'

Üzerinden 22 yıl geçmiş olmasına rağmen hala aynı vahşet ve karanlıkla beslenen birileri provokasyonlar ile Alevi düşmanlığını körüklemeye çalıştığını söyleyen Şahan,"Bu karanlık düşünceler kendilerini bazen basında, bazen ders kitaplarında göstermektedirler" açıklamasında yaparak şunlara kaydetti: "Bizler Alevi-Bektaşi inancının gerektiği gibi hiçbir zaman bu oyunların tarafı olmadık, maalesef hep mağduru olduk. Çorum, Maraş, Sivas bunlardan bazılarıdır. Bugün yapılması gereken yeniden Sivas'taki olayların yaşanmaması için zaman aşımlarının arkasına sığınmadan faillerin cezalarını almalarıdır.

'2 TEMMUZ FIRSAT OLMALI'

2 Temmuzlar, Sivas'a girmenin yasaklandığı günler değil, yenilerinin yaşanmaması için geçmişimizi hatırlamaya bir fırsat olarak görülmelidir. Madımak Oteli 'Utanç Müzesi' olmalıdır ki bu katliamda parmağı olanların katı vicdanları yenilerini yapabilecek kadar unutkan olmasınlar. Ayrıca Alevi-Bektaşi inancının yok sayılmasından vazgeçilmelidir. Bizlerin inançlarımız adına haklı istekleri karşılanmalıdır. Böylece provokatörlerin ilk hedefinde olan 'yalnız ve güzel canların' toplumumuzun tüm kesimleri tarafından tanınması sağlanabilir. Sivas'ta kül olup ülkemizin dört bir tarafına savrulan aydınlarımızın ışığının bekçileri olmaya devam edeceğiz. Bugün 22 yıl öncesinden daha güzel ve aydınlık ne yaşıyorsak Muhlis Akarsu'nun, Nesimi Çimen'in sözleri, Metin Altıok'un şiirleri, 22 yaşındaki Hasret Gültekin'in nefesini ve o güzel canların masumiyetini miras almamızdandır."

Grup basın açıklamasından sonra sloganlar atarak olaysız bir şekilde dağıldı.
(Kaynak: Gazeteipekyol)

Kaynak: Temsilci

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title