Ünlem işareti nedir? Ünlem işareti nerelerde kullanılır? Ünlem işareti kullanımı ve örnek cümleler nelerdir?

Ünlem işareti nedir? Ünlem işareti nerelerde kullanılır? Ünlem işareti kullanımı ve örnek cümleler nelerdir?

27.10.2020 11:59 | Son Güncelleme: 27.10.2020 12:10
Ünlem işareti nedir? Ünlem işareti nerelerde kullanılır? Ünlem işareti kullanımı ve örnek cümleler nelerdir?

Türkçede cümle içinde doğru kullanılması gereken noktalama işaretlerinden birisi de ünlemdir. Bu yüzden ünlem nedir? Ünlem işareti nerelerde kullanılır? Ünlem işaretinin kullanımı ve örnek cümleler nelerdir?

Cümle kullanımlarında, hitaplarda en çok karşılaşılan noktalama işareti ünlemdir. Ünlem işareti, çeşitli duygu ve heyecanları bildiren cümle ve ifadelerin sonuna konulmaktadır. peki ünlem işareti cümle içerisinde kullanımı nasıl olmalıdır? Örnek cümleler nelerdir?

ÜNLEM İŞARETİ NEDİR?

Ünlem işareti; sevinme, kızma, korku, mutluluk, şaşkınlık gibi aşırı heyecan anlatan cümlelerin sonuna konan işarete denilmektedir. Ayrıca çağrı, emir, hitap ve yasaklama bildiren cümlelere de ünlem işareti konulur. Bu işaretin olduğu cümle vurgulanarak ifade edilmektedir. Bir noktalama işareti olan ünlem işareti, cümle sonuna konduğunda cümlenin bitişini belirtir. Ayrıca cümle içerisinde kelimelerin ardından da kullanılabilmektedir.

ÜNLEM İŞARETİ NERELERDE KULLANILIR?

Ünlem işaretinin kullanıldığı yerler;

- Üzüntü, heyecan, kıvanç, ürperti, nefret, hayret, korku, şüphe gibi duygusal durumların yazılı hallerinde kullanılır.

- Seslenme, hitap, uyarı bildirimlerinde ünlem işareti kullanılmaktadır.

- Hafife alma, alay etme, küçümseme ve inanmama durumlarında da ünlem kullanılır.

- Ünlem işareti, ünlem gerektiren kelimelerden sonra fiil geliyorsa, fiilden sonra kullanılır.

- Ünlem işareti "(!)" şeklinde kullanılırsa alay, kinaye, küçük görme, anlamlarında kullanılmış olur. Böylelikle cümleye aynı duygu ifadelerini anlam olarak katar.

ÜNLEM İŞARETİNİN KULLANIMI VE ÖRNEK CÜMLELERİ

- Eyvahlar olsun bir daha konuşmam!

- Hayır, doğru konuşmuyorsun!

- Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker!

- Sakın bir daha yanıma yaklaşma!

- Dikkat, sola keskin viraj!

- Anneciğim!

- Dostlarım!

- Hemşerilerim!

- Hey dursana!

- Hiştt buraya bir bak!

-Aşk olsun! Gene yapacağını yaptı.

- Yazık sana!

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Gündem

Son Dakika Haberleri

Hüsnü Şenlendirici kimdir? İbo Show'a katılan Hüsnü Şenlendirici kaç yaşındadır? Nerelidir? Şarkı ve albümleri nelerdir? - HaberRamo yeni bölüm canlı izle! Ramo yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Ramo 21. bölüm izle | Ramo 23. bölüm fragmanı yayınlandı mı? - HaberÇocukluk oyuncuları kimler? Çocukluk dizisi final mi olacak? Çocukluk dizisi izle! - HaberArka Sokaklar yeni bölüm canlı izle! Arka Sokaklar son bölümde neler oldu? Arka Sokaklar yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? - HaberTürkiye'nin ilk deniz füzesi ATMACA özellikleri nelerdir? ATMACA'nın teknik özellikleri nedir? - HaberSon Dakika! Yeni koronavirüs tedbirleri! 20 yaş altı sokağa çıkma saatleri! 20 yaş altı kimler yasaktan muaf! - HaberSon dakika yeni koronavirüs yasakları: Hafta sonu nereler açık? Marketler, fırınlar, eczaneler açık mı? İşte sokağa çıkma yasağında açık olacak yerler - HaberSon dakika koronavirüs haberleri! Yeni tedbirler geliyor mu? Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor? Hafta sonu yasak var mı? - HaberSon dakika:Koronavirüs tedbirleri! 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı saatleri! Sokağa çıkma yasağından kimler muaf? Yarın sokağa çıkma yasağı var mı? - HaberSon Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Koronavirüs tedbirleri almaya mecburuz ve alacağız - HaberlerMaradona'nın cenazesinde skandal görüntü! Sayısız ölüm tehdidi aldılar - SporSon dakika:İstanbul okul servisi ücretleri ne kadar? İstanbul okul servisleri zamlandı mı? - Haber
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Ünlem işareti nedir? Ünlem işareti nerelerde kullanılır? Ünlem işareti kullanımı ve örnek cümleler nelerdir? - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.11.2020 16:33:19. #1.15#
title