Uluslararası Selçuklu Döneminde Maraş Sempozyumu
Haberler » Güncel » Uluslararası Selçuklu Döneminde Maraş Sempozyumu - Haber

Uluslararası Selçuklu Döneminde Maraş Sempozyumu

Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Ağarı, Kahramanmaraş'ın aydınlatılmasının Anadolu'ya ışık tutacağını söyledi.

Uluslararası Selçuklu Döneminde Maraş Sempozyumu

Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. , 'ın aydınlatılmasının Anadolu'ya ışık tutacağını söyledi.


Ağarı, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde düzenlenen, uluslararası Döneminde Maraş sempozyumunda yaptığı konuşmada, sempozyum ve bu tarz çalışmaların kaynaktaki bilgilerin aktarılması yönüyle son derece önemli olduğunu söyledi.


"Bu bölgenin aydınlatılması, Kahramanmaraş'ın pozisyonunun değerlendirilmesi aslında Anadolu'ya ışık tutacak" diyen Ağarı, Kahramanmaraş'ın Türklerin ilk geldikleri ve son derece kozmopolit bir yer olduğunu belirtti.


Anadolu'nun Türkleşmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Ağarı, şunları kaydetti: "Çok kozmopolit bir yapıya sahip bölgede, Türkler he zaman ağırlığını hissettirmiş. Anadolu'nun, özellikle Ermeni ve Hristiyan unsuruna karşı Türkleşmesi, İslamlaşması, Türk kültürünün, İslam kültürünün bu topraklara yerleşmesi ile oluyor. Türk nüfusu her zaman burada ağırlıklı olmuş ve bu ağırılık giderek kendini hissettirmiş. Yani Türkler gelmişler ama gitmemişler, daha önce gelenler geri gitmişler, Türkler varlıklarını arttırarak devam ettirmişler, belkide bu günkü varlığımızın temel sebebi bu."


Sempozyumda, Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Bosna Hersek ve Sırbistan'dan katılan yaklaşık 100 akademisyen Selçuklu Dönemindeki Maraş'ı farklı yönleriyle ele alıyor. Sempozyum yarın yapılacak oturumlarla sona erecek.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler