Tüsiad Dış Politika Ödülü, İsveç Dışişleri Bakanı Bildt'e Verildi

Tüsiad Dış Politika Ödülü, İsveç Dışişleri Bakanı Bildt'e Verildi

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Türkiye'nin AB Üyeliğine Verdiği Destekten Dolayı Tüsiad Dış Politika Ödülü'ne Layık Görüldü. Bildt, Ödül Töreninde Yaptığı Konuşmada, Türkiye'nin Kaydettiği Reformlardan ve 301. Maddede Yapılan Değişikliklerden Övgüyle Söz Etti.

Tüsiad Dış Politika Ödülü, İsveç Dışişleri Bakanı Bildt'e Verildi

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği destekten dolayı TÜSİAD Dış Politika Ödülü'ne layık görüldü. Bildt, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin kaydettiği reformlardan ve 301. maddede yapılan değişikliklerden övgüyle söz etti.

TÜSİAD Dış Politika Ödülü'nün 5'incisi, Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği destekten dolayı İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt'e verildi. Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, hükümet yetkilileri ve yabancı diplomatların katıldığı ödül töreni, Ankara Devlet Konukevi'nde gerçekleştirildi. Törende konuşan Bildt, Avrupa'nın dış dünyaya kapalı ve savunmacı bir politika benimsemesi yerine açık bir toplum olmasını istediğini söyledi. 100 milyon Doğu Avrupalı'nın katılımıyla AB'nin her açıdan daha zengin ve güçlü olacağını belirten Bildt, Türkiye'nin de jeopolitik konumu nedeniyle bu yeni katılımcılar arasında yer almasının önemli olduğunu vurguladı. Türkiye'de reformların ve modernleşme çabalarının 2002'den bu yana değil Osmanlı'nın son dönemlerinden beri sürdüğünü ifade eden Bildt, Atatürk'ün modern, laik ve demokratik bir toplum kurduğunu söyledi. Demokratikleşme sürecinin adım adım geliştiğini kaydeden Bildt, "Geçen seneki parlamento seçim sonuçları bu sürecin toplum tarafından desteklendiğini gösteriyor" diyerek AK Parti hükümetinin doğru yolda olduğuna işaret etti.

Bildt, "Hedefimize ulaşırken sizler reform sürecine devam edeceksiniz. 301. maddedeki düzenleme, bu reformların önce kendi ülkenizin faydasına olduğuna inandığınızı gösteriyor" şeklinde konuştu.

Kıbrıs'taki bölünmüşlüğün aşılması için yakın zamanda atılan adımlardan memnuniyet duyduğunu da belirten Bildt, farklı kiliseler, farklı camiler ve sinagoglarla daha zengin ve çok kültürlü bir Avrupa kurulacağını söyledi.

Devlet Bakanı Aydın ise, Türkiye'nin İspanya ile ortaklaşa gerçekleştirdiği "Medeniyetler İttifakı" projesi ile doğu ile batı arasında köprü kurmaya çalıştığını hatırlatarak, AB'ye üyeliğinin karşılıklı anlayış ve dostluğu pekiştireceğini vurguladı.

Müsteşar Apakan ise, enerjisi ve kararlılığı hiç tükenmeyen tecrübeli bir diplomat ve devlet adamı olarak tanımladığı Bildt'in 90lı yıllarda Balkanlar'da barışı sağlamak için büyük çaba harcadığını ama sonunda da başarılı olduğunu söyledi. Apakan, Bildt'in Türkiye'nin üyeliği için verdiği desteğe teşekkür ederek, "Biz engelleri aşmak için yoğun çaba harcıyoruz. Türkiye'nin tam üyeliği sadece Avrupa açısından değil, aynı zamanda evrensel değerlerin tüm bölgeye yayılması açısından da önemlidir. Bildt'in çabalarını Türkiye minnetle hatırlıyor" dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yalçındağ da, Türkiye'nin jeopolitik konumu ve ekonomik potansiyeli nedeniyle Avrupa'ya katacağı çok şey olduğunu belirterek, "Eğer AB kapılarını kaparsa, Türkiye kapısını aralayacak başka alternatifler arayacaktır" diye konuştu.

Geleneksel hale gelen "TÜSİAD Dış Politika Ödülü", Türkiye'nin AB'ye entegrasyonu sırasında karşılaştığı siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel engellerin aşılmasında yapılan çalışmalara, iş birliği, karşılıklı anlayışın ve ortak değerlerin gelişmesine katkıda bulunan kişi veya kuruluşlara veriliyor. AB yurttaşı ya da kamu veya özel sektöre ait bir AB üye ülkesi kuruluşu olmak aranılan kriterler arasında yer alırken, ödülün bugüne kadar verildiği isimler şöyle:

"Almanya'nın eski AB Büyükelçisi Dr. Dietrich von Kyaw (2003), Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IFRI) Başkanı Thierry de Montbrial (2004), İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw (2005), AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen (2006)." (DS-CC-CC-Y)