Türkiye'nin Altın Kızları Madalyalarla Döndü

Türkiye'nin Altın Kızları Madalyalarla Döndü

Kurt ve Süpürgeci, Atatürk Havaalanı'nda kalabalık bir grup tarafından, "Türkiye sizinle gurur duyuyor" sloganlarıyla karşılandı.

Türkiye'nin Altın Kızları Madalyalarla Döndü

Bedensel Engelliler Atletizm branşında Türkiye'ye ilk Avrupa Şampiyonluğunu kazandıran Hamide Kurt ve bronz madalya kazanan Zübeyde Süpürgeci Türkiye'ye döndü.

Hollanda'nın Stadskanaal kentinde düzenlenen Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Avrupa Bedensel Engelliler Atletizm Şampiyonası'nda büyük bir başarı kazanarakTürk spor tarihine geçen Hamide Kurt ve Zübeyde Süpürgeci Türkiye'ye döndü.

Hamide Kurt 200 metrede Avrupa Şampiyonu olarak altın madalya kazanmış, Zübeyde Süpürgeci de üçüncü olarak bronz madalya kazanmıştı. Aynı zamanda Türkiye, Bedensel Engelliler Atletizm Şampiyonası'nda, ilk altın madalyasını da kazanmış oldu.

HAVAALANINDA AİLELERİ VE SEVENLERİ KARŞILADI

Bağcılar Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Sporcusu olan Hamide Kurt ve Zübeyde Süpürgeci Türkiye'ye döndü. Kurt ve Süpürgeci, Atatürk Havaalanı'nda Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı başta olmak üzere, yakınları ve arkadaşlarından oluşan kalabalık bir grup tarafından, "Türkiye sizinle gurur duyuyor" sloganlarıyla karşılandı.

Her iki sporcu da Türkiye'ye madalya kazandırdıkları için büyük heyecan ve mutluluk duyduklarını ifade ederken Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da "Sporcu kızlarımızla gurur duyduk" dedi.

"Bu aynı zamanda bir sosyal dönüşüm projesi, bir rehabilitasyon projesi" diyen Çağırıcı şunları söyledi: "Bu başarıları gören çok sayıda engelli heyecanlanıyor ve spor yapmak istiyor. Farklı branşlarda daha büyük başarıların geleceğine inanıyorum. Spora ilgi duyan tüm engelli kardeşlerimize her türlü desteği vermeye hazırız. Avrasya Maratonu ile başlayan bu süreç Avrupa Şampiyonluğu ile neticelendi. Paralimpik Olimpiyatlarından da ülkemize başarılarla döneceklerine inanıyorum."

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

Hamide Kurt'un annesi Dilber Kurt ile Zübeyde'nin annesi Hasret Süpürgeci ve kardeşleri Abdullah, Muhammet Ali ve Merve de karşılama programına katıldı. Zübeyde Süpürgeci'nin, özellikle kendisi gibi engelli olan kardeşi Muhammet Ali'ye sıkı sıkı sarılması dikkat çekti. Başkan Çağırıcı, Muhammet Ali'den de madalyalar beklediklerini ifade etti.

Hamide Kurt, Dubai'de gerçekleştirilen IWAS Dünya Oyunları'nda, Zübeyde Kurt da Tunus'ta gerçekleştirilen Uluslararası Bedensel Engelliler Atletizm Oyunları'nda Paralimpik Olimpiyatları'na katılma derecesini elde etmişti.
29 Ağustos'ta Londra'da başlayacak Paralimpik Olimpiyatları'nda Hamide Kurt Milli Takım forması ile 200 ve 800 metrede Türkiye'yi temsil edecek. Hamide Kurt, 52 yıllık Paralimpik Olimpiyatları tarihinde, bedensel engelliler atletizm şampiyonasına katılma hakkını elde eden ilk bayan Türk atlet olma unvanını da elde etti.