Türkiye Ekim Ayında Rusya'yı Beş Kez Uyardı

Türkiye Ekim Ayında Rusya'yı Beş Kez Uyardı

Türk ve Rus yetkililer, Ekim ayında Rus jetlerinin Türk hava sahasını ihlalleri konusunda 5 kez görüştü.

Türkiye Ekim Ayında Rusya'yı Beş Kez Uyardı

Türk ve Rus yetkililer, Ekim ayında Rus jetlerinin Türk hava sahasını ihlalleri konusunda 5 kez görüştü. Görüşmelerde Rus yetkililer, bu konuda angajman kurallarının en sıkı şekilde uygulanacağı konusunda ikaz edildi.

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Rus yetkililer, Türkiye hava sahasının Rus jetleri tarafından ihlali ile ilgili Ekim ayında 5 kez uyarıldı. 3 Ekim 2015'te Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Vekili Ahmet Muhtar Gün, Dışişleri Bakanlığında bir araya geldi. 5 ve 6 Ekim'de Rusya Ankara Savaş Ataşesi ile Genelkurmay Karargahında görüşüldü. 7 Ekim'de Rusya Büyükelçiliği Siyasi Müsteşar Vekili Alexandr Kantemirov'a Genelkurmay Karargahında gerekli uyarılarda bulunuldu.

Son olarak 15 Ekim'de, Tümgeneral Fatih Sert başkanlığında 12 kişilik Türk heyeti ile 1 tümgeneral ve 8 subaydan oluşan 9 kişilik Rus heyeti, Genelkurmay Karargahında yüz yüze görüştü. Görüşmede Rus yetkililere diğer askeri konuların yanı sıra özellikle Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlalleri konusu vurgulandı. Rus yetkililer, ihlal durumunda angajman kurallarının en sıkı şekilde uygulanacağı konusunda ikaz edildi. - ANKARA