Türkiye Doğalgaz Üssü Olacak

Türkiye Doğalgaz Üssü Olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Ali Rıza Alaboyun, uzun vadede yaklaşık 100 milyar metreküp doğalgazın Türkiye üzerinden taşınacağının tahmin edildiğini söyledi.

Türkiye Doğalgaz Üssü Olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Ali Rıza Alaboyun, uzun vadede yaklaşık 100 milyar metreküp doğalgazın Türkiye üzerinden taşınacağının tahmin edildiğini söyledi.

Alaboyun, Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) resmi desteğinde, Borsaİstanbul ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı iş birliği ile Al-Iktissad Wal-Aamal Group (AIWA) tarafından düzenlenen 11. Türk Arap Ekonomi Forumunda (TAF'2016) konuştu.

Petrol fiyatlarının keskin düşüşü ile beraber diğer yakıt fiyatlarında da düşüşlerin gözlemlendiğini aktaran Alaboyun, bu anlamda Ortadoğu bir çalkantı geçirirken, İran'ın piyasaya geri dönüş yaptığını kaydetti.

Elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının rolünün gittikçe arttığına işaret eden Alaboyun, bu gelişmelere bakıldığında ülkeler arası enerji ilişkilerinde "iş birliği" kelimesinin kilit bir kelime olduğunun ortaya çıktığını dile getirdi.

Alaboyun, enerji arz güvenliğinin sağlanmasında önemli rol oynayan faktörlerden birisinin de kaynak ve güzergah çeşitliliği olduğunu ifade etti.

Enerji güvenliğinin ülkelerin enerji politikalarının esas unsurlarından birisi olduğuna dikkati çeken Alaboyun, Uluslararası Enerji Ajansına göre küresel ekonominin yavaşlamasına rağmen 2030 ve sonrasında enerji talebine olan artışın, hidrokarbon kaynaklar ve nükleere olan bağımlılığın da devam edeceğinin altını çizdi.

Alaboyun, ekonomik büyüme, kişi başına düşen gelir, olumlu demografik trendler ve hızlı şehirleşme gibi artan enerji talebinin 2023 yılına kadar yıllık yüzde 6 civarında büyüyeceğinin tahmin edildiğini bildirdi.

Türkiye'nin kurulu elektrik gücünün hali hazırda 72 bin megavat olduğunu anlatan Alaboyun, 2023'te bu kapasiteyi 120 bin megavata çıkarmayı hedeflediklerini anlattı.

100 milyar metreküp Türkiye üzerinden geçecek

Alaboyun, uzun vadede yaklaşık 100 milyar metreküp doğalgazın Türkiye üzerinden taşınacağının tahmin edildiğini, orta vadede ise 40 milyar metreküplük bir doğalgazın transferinin söz konusu olduğunu söyledi.

"Arap dünyasıyla önemli projelere imza atmamıza rağmen Arap kardeşlerimizle yapacak daha çok işimiz bulunuyor" diyen Alaboyun, sözlerine şöyle devam etti:

"Söz konusu yatırım fırsatlarını değerlendirirken dünya ekonomisinin geçerli durumunu ve yavaş ilerlemekte olduğunu da göz önünde bulundurmalıyız. Arap yatırımcıların Türk piyasasındaki varlıklarını daha da güçlendirme arzusunda olduklarını biliyoruz. Gelişmiş piyasalarımızla Arap bölgesinden büyük ölçekli yatırımlar kabul etmeye hazırız. Bunun yanı sıra iş birliğini üçüncü ülkelere de taşıyabiliriz. Bu tür iş birlikleri tüm tarafların yararına olacaktır."