Türk Sinemasının 100'üncü Yılına Coşkulu Kutlama

Türk Sinemasının 100'üncü Yılına Coşkulu Kutlama

Türk Sinemasının 100'üncü Yılına Coşkulu Kutlama
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Adana'da bu yıl 21'incisi düzenlenen Altın Koza Film Festivali'nin açılışında Türk sinemasının 100'üncü yılı coşkuyla kutlandı.

Adana'da bu yıl 21'incisi düzenlenen Altın Koza Film Festivali'nin açılışında Türk sinemasının 100'üncü yılı coşkuyla kutlandı. Festival açılış gecesinde sahneye çıkıp konukları selamlayan sinemanın emektarlarına plaket verildi.

Kentte 21 Eylül'e kadar 10 salonda 205 filmin 515 gösterimle izleyiciyle buluşacağı festivalin açılışı, 'Türk Sineması 100 Yaşında' temasıyla Merkez Park Açık Hava Tiyatrosu'nda gerçekleştirildi. Türkiye'de de gösterildiği dönemde hayli ilgi gören gençlik dizisi 'The O.C.'nin yıldızı Mischa Barton, Fatma Girik, Filiz Akın, Nuri Alço, Yusuf Sezgin, Süleyman Turan, Mine Soley, Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü, Yeliz Yeşilmen gibi festival konukları kırmızı halıdan yürüdü. Güzelliği ve şıklığıyla dikkat çeken Mischa Barton hem vatandaşlardan hem de festival konuklarından büyük ilgi gördü. Yoğun bir davetli topluluğunun yer aldığı geceye Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Burhanettin Kocamaz MHP Milletvekili Seyfettin Yılmaz ile Muharrem Varlı ile CHP Milletvekili Ümit Özgümüş de katıldı.

USTALAR ALKIŞLARLA ANILDI

Yekta Kopan ve Tülin Özen'in sunuculuk yaptığı kutlama gecesindeki konuşmalar, işitme engellilerin de anlayabilmesi için işaret dili uzmanınca çevrildi. Festivalde yarışan filmlerle ilgili tanıtım sunumunun yapıldığı gecede Mischa Barton ve sonradan geceye katılan Adanalı Ferdi Tayfur, katılımcıları selamladı. Türk sinemasına emek veren ve yaşamını yitirmiş usta isimlerle ilgili görsel sunumların yapıldığı gecede usta müzisyen Cahit Berkay, 'Film Müzikleri' dinletisi sundu. Alkışlarla sahneye gelen Cahit Berkay, imza attığı ünlü film müziklerini seslendirirken festival konukları usta sanatçıya çiçekler atıp ayakta alkışladı.

KONUKLARA SESLENDİLER

Gecede konuklara seslenen Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü, bugüne dek Türk sinemasına katkı koyan herkese teşekkür etti. Katılımcılara 'hoşgeldiniz' diyen Sözlü, Altın Koza Festivali'nin 21'incisinin kutlandığını, ancak 45 yaşında olduğunu anlattı. Festivalin köklü bir geçmişinin bulunmasının rastlantı olmadığını aktaran Sözlü, "Bereketli toprakların sahibi hemşehrimiz Orhan Kemal'in de sinemamız gibi 100'üncü yaşı. Onu da rahmetle anıyoruz. Festivalin adını Altın Koza yerine, festivaller genelde yapıldığı yerlerle anılır. Festivalin adını 'Adana Film Festivali olsa ne olur?' Bunu sizin takdirinize bırakıyorum. Bunu değerlendirelim. Festivalin 21'incisini düzenliyoruz, ama desteğiniz olursa 36'ıncısını da ben düzenlemek istiyorum. Festivalin etkinliğini daha da arttırmak istiyoruz. Daha büyük ve samimi festivallerde buluşalım" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Mesut Cem Erkul da, Adanalı Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in selamını iletti. Türk sinemasının 100'üncü yılını heyecanla kutladıklarını anlattı. Türk sinemasının çok önemli atılımlar yaptığını belirten Erkul, Altın Koza Festivali'ni de ileriye taşımak için her türlü desteğe hazır olduklarını bildirdi.

USTALARA SAHNEDE PLAKET

Adana Valisi Mustafa Büyük ise Adana'nın yetiştirdiği sanatçılarla Türkiye ve dünyaya önemli hizmetler verdiğini ifade etti. Adana'nın kazanımlarını geleneksel bir festivalle kutlamaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydetti. Sanata ve sanatçıya destek vererek daha iyi noktalara gelineceğini bildiren Büyük, sinemaya emek verenlere teşekkür etti. Konuşmaların ardından Vali Büyük, Belediye Başkanı Sözlü ve Sinema Genel Müdürü Erkul, sahneye sinemaya emek veren ustaları çağırdı. Sahneye çıkıp katılımcıları selamlayan Abdurrahman Keskiner, Agah Özgüç, Ahmet Selçuk İlkan, Aytekin Çakmakçı, Ayten Uncuoğlu, Birsen Kaya, Bulut Aras, Engin Akça, Ferdi Tayfur, Gülsen Tuncer, İrfan Atasoy, Mahmut Cevher, Mahmut Hekimoğlu, Mehmet Dinler, Mine Soley, Mustafa Alabora, Necip Sarıcı, Nuri Alço, Oya Aydoğan, Sabahattin Çetin, Safa Önal, Selma Güneri, Serpil Çakmaklı, Suna Keskin, Suna Selen, Suzan Avcı, Süleyman Turan, Şemsi İnkaya, Şerif Gören, Teoman Akın, Tijen Pak, Yılmaz Atadeniz, Yılmaz Köksal, Yusuf Sezgin, Eşref Kolçak Filiz Akın ve Fatma Girik plaketlerini aldı.

GENÇ SİNEMACILARA SİTEM

Sanatçılar adına konuşan Fatma Girik, sinemaya emek verenler adına herkesi selamladı. Türk sinemasının 100'üncü yılını kutladıklarını ve bunun 57 senesinde kendisinin olduğunu aktaran Fatma Girik, espirileriyle herkesi güldürdü. Yeni sinemacıların çok önemli işler yaptığını söyleyen Girik, "Ama istiyorum ki genç arkadaşlarımız sinema ve dizi yaparken bu kadar emek vermiş insanları görsün. Biz bir işin temelini atıyoruz. Arkadaşlarımız bizim emek verdiğimiz inşaata 'bir tuğla daha koyun' demiyorlar. Yanlış anlaşılmasın. Bu arkadaşlarımız o gençlerden bu teklifi bekliyorlar" dedi.

Fatma Girik'ten sonra Münir Özkul ile ilgili görsel sunumun gösterildiği gecede, kutlamaya katılamayan Münir Özkul ayakta alkışlandı. Geceye gelen Münir Özkul'un kızı Güner Özkul da sahneye çıkıp babası adına plaket aldı.

ESKİMEYEN ŞARKILAR SÖYLEDİLER

Havai fişek gösterisinin de yapıldığı kutlama gecesinde Yeşilçam'da iz bırakan Neşe Karaböcek, Seyyal Taner, Selçuk Ural, Semiha Yankı, Ersan Erdura, Banu Kırbağ, İskender Doğan, Funda, Güzin ile Baha ve Tülay Özer de sahneye çıktı. Katılımcıları selamlayan usta isimler, konser verdi. Sinemayla özdeşleşen şarkıları seslendiren usta isimlere, konuklar da eşlik etti. Geceye katılanlar, uzun süre ayrı ayrı sahneye çıkan 10 solisti ayakta alkışladı. - Adana

Türk Sinemasının 100'üncü Yılına Coşkulu Kutlama
Türk Sinemasının 100'üncü Yılına Coşkulu Kutlama
Türk Sinemasının 100'üncü Yılına Coşkulu Kutlama

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title