Türk Müteahhitlere Kaliforniya'dan Davet Var

Türk Müteahhitlere Kaliforniya'dan Davet Var

07.11.2017 11:26 | Son Güncelleme: 07.11.2017 11:26
Türk Müteahhitlere Kaliforniya'dan Davet Var

Türk inşaat firmaları sınırlarını genişletip dünyanın değişik bölgelerinde kendi markalarıyla projeler üretmeye yöneliyor.

Yurtdışı yatırımlarında büyüme hamlesinin beklendiği sektörün gözde ülkeleri arasında ABD ilk sıralarda yer alıyor. Sotheby's International Realty'nin uluslararası emlak uzmanlarından biri olarak Kaliforniya ve İstanbul ofislerinde çalışmalarını yürüten Almila Gözen, Kaliforniya emlak piyasasının Türk inşaat firmaları için önemli fırsatlar barındırdığını belirtiyor. Almila Gözen'e göre; büyüyen ekonomisi ve istikrarlı yapısı ile en doğru adreslerden olan eyalete yatırım yapan inşaat firmaları bir yandan uluslararası platformlarda itibarlarını artırırken diğer yandan Türkiye'ye ciddi oranda döviz girişi sağlayarak ülke ekonomisine katkı sunuyor.

Türkiye ve yurtdışında başarılı projeler hayata geçiren Türk inşaat firmalarının yeni rotasının Kaliforniya olduğunu söyleyen Uluslararası Emlak Uzmanı Almila Gözen şunları söyledi: "Dünyanın en büyük altıncı ekonomisi konumundaki Kaliforniya hem güçlü ekonomisi hem de istikrarlı yapısı ile inşaat firmalarının gözde yatırım bölgelerinden biri. Çin, Kanada, Rusya, İngiltere, Türkiye gibi pek çok ülke yatırımcısından yoğun talep görüyor. Emlak piyasasının da son derece hareketli olduğu eyalet ismini uluslararası piyasada duyurmak isteyen firmalar açısından önemli bir noktada bulunuyor. Bu bölgede hayata geçirilen projeler bir yandan inşaat firmalarının prestijini artırırken Türkiye'ye de ciddi oranda döviz girişi sağlayarak ekonomiyi canlandırıyor. Üstelik Kaliforniya sadece büyük inşaat firmaları için değil küçük çaplı proje geliştiren müteahhitler için de fırsatlar barındırıyor. Eyaletin kozmopolit yapısı tüm konut türlerine ilgiyi canlı tutuyor. Örneğin dünyaca ünlü UCLA (Kaliforniya Üniversitesi) ya da USC (Güney Kaliforniya Üniversitesi) gibi üniversitelerde okumak isteyen öğrenciler tek odalı veya stüdyo tipi apartman dairelerini tercih ederken, alım gücü yüksek yatırımcılar Los Angeles veya San Francisco'nun lüks bölgelerindeki müstakil evleri tercih ediyor. Yatırırım amaçlı gayrimenkul alıcıları ise çok üniteli ve ticari yapılara yöneliyor."

Türkiye genelinde konut fiyat artışlarının yavaşlama eğilimine girdiğini belirten Almila Gözen, "Son dönemde Türkiye emlak piyasasında yakından izlenmesi gereken önemli bir gelişme konut fiyatlarındaki düşüş. Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası'nın açıkladığı konut fiyat endekslerine göre; Mayıs 2015'teki rekor artıştan sonra konut fiyatlarının düşme eğilimine girdiği ve Temmuz 2016'dan itibaren ivmenin aşağı yönlü devam ettiği görülüyor. Konut satışlarında Türkiye'nin yaklaşık 6'da birini oluşturan İstanbul'da yeni konutlarda reel düşüşün yüzde 3,3 yeni olmayan konutlarda ise yüzde 4,9 olduğu dikkat çekiyor. Bu durum yeni yatırım düşünen inşaat firmaları için alarm veriyor" dedi.

KALİFORNİYA DA EMLAK FİYATLARI BİR YILDA YÜZDE 7,2 ARTTI

Konut fiyatlarındaki düşüşün inşaat firmalarını yurtdışı yatırımlarında daha avantajlı konuma getirdiğini vurgulayan Almila Gözen "Yatırım kararlarında belirleyici bir faktör olan istikrarlı yapısı ile Kaliforniya yeni bir fırsat yaratıyor. Emlak fiyatlarının düzenli olarak yükseldiği eyalet inşaat firmaları için önemli fırsatlar barındırıyor. Kaliforniya Emlakçılar Birliği'nin Eylül 2017 verilerine göre Kaliforniya'daki müstakil evlerin ortalama fiyatı 553 bin dolar. Şu anki konut fiyatlarını Eylül 2016'daki fiyatlarla karşılaştırdığımızda yıllık yüzde 7,2 değerinde bir artış olduğu ortaya çıkıyor. Rakamlar bölgedeki emlak fiyatlarının 2009 krizinden sonra düzenli olarak arttığını gösteriyor. Ayrıca çok katlı ve sıkışık yapılanma modeli yerine yatay yapılanma modeli uygulanan Kaliforniya eyaleti genelinde inşaat yönetmelikleri ve şehir planlamasının net bir şekilde belirlenmiş olması inşaat yapmayı son derece kolaylaştırıyor" diye konuştu.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title