Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı Başlıyor

Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı Başlıyor

Türk Halkları Konseyi ile Dünya Türk Gençleri Birliği tarafından bu yıl 17’incisi gerçekleştirilecek olan "Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı" için geri sayım başladı.

Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı Başlıyor

Türk Halkları Konseyi ile Dünya Türk Gençleri Birliği tarafından bu yıl 17'incisi gerçekleştirilecek olan "Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı" için geri sayım başladı.


22-25 Mayıs tarihleri arasında İstanbul WOW Airport Hotel'de yapılacak kurultaya, Türkiye'den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Kültür Bakanı Nabi Avcı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu davet edildi.


Gençlik kurultayına yurt dışından davet edilenler arasında ise Azerbaycan Cumhurbaşkanı eşi Mehriban Aliyeva, Kırgızistan Cumhurbaşkanı eşi Raisa Atambayeva yer alıyor..


Ayrıca kurultay için Türk Dünyasının 30 bölgesinden, akademisyenler, fikir elçileri, iş, sanat, spor ve siyaset dünyasından çok sayıda önemli isimler de davet edildi.


Türk Halkları Konseyi Genel Başkanı Mahmut Oral; Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayının; son zamanlarda yaşanan Türk Dünyasındaki olumsuz olaylara rağmen Dünya'ya Türk'ün birliğini ve kudretini göstermek maksadıyla İstanbul'da yapılması kararının alındığını söyledi..


THK Genel Başkan Oral; Dünya'ya Türk'ün birliğini bir daha göstermek adına bu gençlik kurultayın Türkiye ve Türk Dünyası için büyük önem taşıdığının altını çizdi..


Oral, Türk Halkları Konseyi olarak; bu kurultay içinde yapılacak olan, Ekonomik iş birliği Forumunun Türk ekonomisine olumlu katkılar sağlayacağına, ciddi yeni iş ve istihdam imkanlarının oluşacağına inandığını belirtti..


Dünya Türk Gençleri Birliği Genel Başkanı Ekrem Abdullayev ise; gençlik kurultayının çok önemli olduğunu belirterek; "Bağımsız Türk devletleri ve Türkler dünya kamuoyunda ortak tavırları ile büyük bir güç olarak algılanması sağlanacaktır" Ayrıca bu kurultayda DTGB olarak 25. Yılımızı da kutlayacağız dedi.


THK (Türk Hakları Konseyi) ve DTGB(Dünya Türk Gençleri Birliği) tarafından 22-25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 17.Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayında; "Türk devletleri arasında kültürel, eğitim ve spor, sanat, ekonomik, siyasi faaliyetlerin artırılması Türk tarihi, Türk töresi ile gelenek ve göreneklerinin ders kitabı haline getirilerek müfredata konulması; Türk gençlerinin iyi eğitim almasını temin etmek için Üniversite öğrencilerinin desteklenmesi ve Türk ekonomisinin daha geniş bölgelere yayılmasını sağlamak" Türk dilli halkların birbirlerini tanımaları, Türk gençlerine Türklük şuurunun aşılanması gibi konuların masaya yatırılacağı açıklandı..


3 gün sürecek gençlik kurultayında ayrıca; Türk dünyasından Kültürel etkinlikler, halk oyunları gösterileri, defileler, konserler ve bir çok sanatsal gösterilerde de yer alacak. - İSTANBUL

Kaynak: İHA