Merkel'in veliahtı "Türk Armin", Prof. Dr. Uğur Şahin'in başarılarını öve öve bitiremedi

Merkel'in veliahtı "Türk Armin", Prof. Dr. Uğur Şahin'in başarılarını öve öve bitiremedi

19.01.2021 08:27 | Son Güncelleme: 19.01.2021 09:59

Almanya'da Angela Merkel'in partisi Demokrat Birlik Partisi'nin yeni başkanı Armin Laschet'in mecliste Prof. Dr. Uğur Şahin'in başarılarından bahsettiği konuşması gündem oldu. Eylüldeki seçimlerde Merkel'in yerine geçmesi beklenen ve "Türk Armin" olarak anılan Laschet, Şahin'i öve öve bitiremedi.

Almanya'da iktidarın büyük ortağı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi, hafta sonu yeni liderini seçti. Yarışı, Türklerle sıcak ilişkisi nedeniyle 'Türk Armin' diye bilinen Kuzey Ren Vestfalya Başbakanı Armin Laschet kazandı.

"SALGINA KARŞI AŞI BULARAK BİZLERE UMUT VERİYOR"

Seçimi kazanan Armin Laschet'in Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Başbaşkanı olarak parlamentoda Kasım ayındaki Türk bilim insanı Uğur Şahin'in başarılarından bahsettiği konuşmasında, "1969'da 4 yaşında bir çocuk olarak Türkiye'den Ford fabrikasında çalışan babasının yanına gelen ve eğitimini Almanya'da yaparak; hatta okul birincisi olan bir Türk'ün bugün salgına karşı aşı bularak bizlere umut olması bizleri mutlu ediyor. Almanya'daki aşırı sağcıların bunu görmesini diliyoruz. Almanya'daki sağduyu vatandaşlar, yabancıların gelmesinden çok memnunuz iyi ki gelmişler diyor." ifadelerini kullanmıştı.

"GERÇEK DOST ARMİN"

Armin Laschet'in CDU başkanı olmasının ardından bu sözler sosyal medyada gündeme geldi. Birçok sosyal medya kullanıcısı Laschet'in Prof. Dr. Şahin hakkındaki sözleri paylaşarak, "Gerçek dost bu" ifadelerine yer verdi.

"TÜRK ARMİN" OLARAK ANILIYOR

Laschet, 2005-2010 yıllarında Kuzey Ren-Vestfalya'da Aile, Kadın ve Uyum Bakanlığını üstlendi. Bu görev kapsamında eyalette yaşayan Türklerle yakın ilişki kuran Laschet, Türk-Alman dostluğuna katkıda bulundu. Laschet, göçmenlere yakınlığı nedeniyle partisi içinde "Türk Armin" olarak da tanınıyor.

Merkel'in veliahtı 'Türk Armin', Prof. Dr. Uğur Şahin'in başarılarını öve öve bitiremedi

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları (2)
LAZOĞLU: Atın ama bu kadarı çok. Almanya’da böyle bi söylenti yok
REALİST: bizimkilere övüyor bir tane Allah ın kuluda çıkıp demiyor ki bu Türk doktor oraya neden gitmiş böyle dahi doktorlarımız varda neden yurt dışına gidiyor diye sormak biz daha çok tebrik eder överiz yurt dışındaki beyinlerimizi
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title