Haberler

Tortum Şellalesi'ne Türk Büyükleri Anıtı

Güncelleme:

Erzurum'un Uzundere ilçesinde bulunan Tortum Şelalesi girişine Türk Büyükleri ve Ömer Halisdemir'in heykeli ile bayrak sallayan vatandaş ve tankın bulunduğu 15 Temmuz Anıtı yapıldı. Heykeller ve anıt, ziyaretçilerin ilgi odağı haline geldi.

Tortum Şellalesi'ne Türk Büyükleri Anıtı

ERZURUM - Erzurum'un Uzundere ilçesinde bulunan ve dünyanın en büyük şelalelerinden biri olan Tortum Şelalesi girişine Uzundere Belediyesi tarafından Türk Büyükleri ve Ömer Halisdemir'in heykeli ile bayrak sallayan vatandaş ve tankın bulunduğu 15 Temmuz Anıtı yapıldı.

Tortum Şelalesi'ni ziyaret eden vatandaşların ilgi odağı haline gelen heykellerin ve anıtın önünde hatıra fotoğrafı çekenlerin sayısı da oldukça fazla. Özellikle tank ve üzerinde Şehit Ömer Halisdemir ile bayrak sallayan bir kişiyi tasvir eden anıta büyük ilgi olduğu görülüyor. Uzundere Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl yapımına başlanan anıtlar kısa sürede tamamlandı. Belediye Başkanı Hilmi Aktoprak, planlanan projenin yaklaşık bir yılda tamamlandığını ifade ederek, "Tarihe iz bırakmış büyüklerimizin büstlerini uzun yıllar dayansın diye bakır alışımdan yaptık." dedi.

"Gençlerimiz geçmişini tanısın, bilsin"

Başkan Aktoprak, Uzundere ilçesine ve özellikle ziyaretçilere hem tarihi hem de görsel bir güzellik kazandırdıklarını belirterek, "Gençlerimizin ve çocuklarımızın tarih bilincinin oluşması, geleceğimizi inşa etmek adına geçmişimizden, Ata'mızdan referans alacağımız Türk Büyükleri Anıtı'nı bulunduğumuz bu bölgeye kazandırmış olduk. Burası Erzurum'un medarı iftiharı Palandöken ve Narman Peri Bacalarıyla beraber Uzundere Tortum Şelalesi ilçemizin ve ilimizin en önemli turistik bölgesi. Özellikle yaz aylarında ve hafta sonu, bayram tatillerinde yüz binlerce misafirimizin, hemşerimizin geldiği bu bölgeye bu anıtı ve büstleri inşa ederken, özellikle gelen çocuklarımızın tarih bilincinin güçlenmesi açısından burayı görmelerini istiyoruz. Gençlerimizin Fatih Sultan Mehmet'i, Yavuz Sultan Selim'i, Metehan'ı, Bilge Kağan'ı bilmeleri, atasının kim olduğunu bilen geleceğini daha güzel inşa eder düşüncesiyle Uzundere Belediyesi olarak bu çalışmayı. Umuyoruz ki atasını, dedesini, bu büstleri gören gençlerimiz memleketine, vatanına, milletine daha hayırlı, daha faydalı bir fert olmak, vatansever olmak noktasında biraz daha bilinç sahibi olacaklardır." diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Turizm

Ömer Halisdemir 15 Temmuz Uzundere Erzurum Tortum Ömer Turizm Haberler

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

İran'da Cumhurbaşkanı Reisi'nin düşen helikopteriyle ilk temas

İran'da Cumhurbaşkanı Reisi'nin düşen helikopteriyle ilk temas

Ali Koç, takımı toplayıp Rams Park'ta kutlama yaptı! Ortalık bir anda karıştı

Ali Koç, takımı toplayıp Rams Park'ta kutlama yaptı! Ortalık bir anda karıştı

Bakmadan Geçme

Şampiyon kim olacak? Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak? Villarreal Real Madrid maç özeti ve golleri izle! (ARDA GÜLER'İN GOLLERİ) Real Madrid maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY'IN TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE'NİN TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kavga mı çıktı, kimle kim kavga etti? İlk 11 belli oldu! İşte Galatasaray Fenerbahçe maçı 11'leri!
İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

title