Haberler

Akdamar Kilisesi'nde 11. Ayin İçin Hazırlıklar Başladı

Güncelleme:

Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'ndaki tarihi Akdamar Kilisesi'nde, bu yıl 11'incisi düzenlenecek ayin için hazırlıklara başlandı. Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, 'Yüzlerce kişi misafirimiz olacak. O misafirlerimizi buradan muhabbetle ve güzel bir şekilde ayrılmasına ilişkin aldığımız tedbirler var' dedi.

VAN Gölü'ndeki Akdamar Adası'ndaki tarihi Akdamar Kilisesi'nde, bu yıl 11'incisi düzenlenecek ayin için hazırlıklara başlandı. Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, "Yüzlerce kişi misafirimiz olacak. O misafirlerimizi buradan muhabbetle ve güzel bir şekilde ayrılmasına ilişkin aldığımız tedbirler var" dedi.

Gevaş ilçesinde Vaspurakan Kralı 1'inci Gagik tarafından 915- 921 yılları arasında yaptırılan ve Ermeniler için büyük önem taşıyan Akdamar Kilisesi'nde, 2005'te restorasyon başlatıldı. Çalışmaların tamamlanması ile tarihi kilise, 2007'de uluslararası bir törenle 'anıt müze' olarak açıldı. Tarihi Akdamar Kilisesi'nde, ilk ayin 95 yıl aradan sonra 19 Eylül 2010'da yapıldı. Yurt içinden ve dışından binlerce turistin katıldığı ayin, bu yıl 10 Eylül'de 11'inci kez yapılacak.

'YÜZLERCE KİŞİ MİSAFİRİMİZ OLACAK'

Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer de ayin için hazırlıklara başladıklarını söyledi. Her türlü tedbirin alındığını belirten Sezer, "1750 rakımda dünyanın en güzel noktalarından biriyiz. Bu rakımda mavinin, yeşilin ve beyazın değişik tonlarını yaşayabiliyoruz. Her yıl değişik ülkelerden gelen misafirlerimizi Akdamar Adası'nda misafir ediyoruz. Bu yıl da ülkemizin hoşgörü kültürünün ne kadar büyük olduğuna ilişkin Akdamar Adası'nda çok güzel bir ayin gerçekleştireceğiz. Yüzlerce kişi misafirimiz olacak. O misafirlerimizi buradan muhabbetle ve güzel bir şekilde ayrılmasına ilişkin aldığımız tedbirler var" dedi.

'BU ADIMI, ÇOK KIYMETLİ GÖRMEKTEYİZ'

Bölge insanının son 40 yılda terör olaylarından maddi ve manevi çok ciddi zarar gördüğünü anlatan Sezer, "Bu tür etkinlikler en azından o sıkıntıların azalmasına zemin hazırlayacaktır. Devletimizin atmış olduğu bu adımı, çok kıymetli görmekteyiz. İnşallah herhangi bir sıkıntı yaşamadan, ayinimizi sona erdireceğiz. Akdamar Adamıza her yıl olağanüstü bir ilgi alaka var. Bu ilgi ve alaka gün geçtikçe artıyor. Bu ayinde de geçen ayinlere nazaran daha fazla bir ilgi ve alakanın olacağını hissediyoruz" diye konuştu. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Turizm

Akdamar Kilisesi Akdamar Adası Murat Sezer Van Gölü Turizm Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

Ceyhun Kazancı kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi takımlarda çalıştı? Ceyhun Kazancı hakkında bilgiler Masterchef hangi günler var? 2024 Masterchef bu akşam var mı yok mu, hangi günler yayınlanıyor? 22-23 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 22-23 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Üsküdar, Başakşehir, Sancaktepe 22-23 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 22 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Ötenazi nedir? Ötenazi ne demek? Ötenazi sokak hayvanları yasasından çıkarılıyor mu? Çanakkale'de deprem mi oldu? Çanakkale'de son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Kreatin saç döker mi? Kreatin saça ne yapar? Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 22-23 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Kadınlar evlendikten sonra sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Evli kadın sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Tufanbeyli, Aladağ, Saimbeyli 22-23 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Akşehir, Beyşehir, Çumra 22-23 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! MARAŞ'TA YANGIN SON DAKİKA! Maraş-Dulkadiroğlu ilçesinde orman yangını söndürüldü mü, son durum nedir? İstanbul baraj doluluk oranı düşüyor mu, barajlar yüzde kaç dolu? Güncel İSKİ baraj doluluk oranı! 22 Temmuz barajların doluluk oranı yüzde kaç?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title