Tunceli'de Dersim Harekatı'nda Hayatını Kaybedenler Anılıyor
Haberler » Güncel » Tunceli'de Dersim Harekatı'nda Hayatını Kaybedenler Anılıyor - Haber

Tunceli'de Dersim Harekatı'nda Hayatını Kaybedenler Anılıyor

Tunceli’de, Dersim Askeri Harekatı’nda hayatını kaybedenler için mum yakılarak, Munzur Çayı’na karanfil bırakıldı.

Tunceli'de Dersim Harekatı'nda Hayatını Kaybedenler Anılıyor

Tunceli'de, Dersim Askeri Harekatı'nda hayatını kaybedenler için mum yakılarak, 'na karanfil bırakıldı.


Tunceli'de belediye öncülüğünde, Dersim'i Yeniden İnşa Cemiyeti'nin katkılarıyla, Dersim Askeri Harekatı'nda hayatını kaybedenler için düzenlenecek anma programına ilişkin basın açıklaması yapıldı. Seyit Rıza Meydanı'nda yapılan açıklamada, Belediye Eş Başkanları ve Nurhayat Altun ile Dersim'i Yeniden İnşa Cemiyeti üyeleri ve vatandaşlar katıldı.


Grup adına açıklama yapan Dersim'i Yeniden İnşa Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ekber Aslaner, anma programı nedeniyle kentin çeşitli bölgelerine astıkları pankartların kaldırıldığını anımsatarak, "Cumhurbaşkanımızın ve başbakanımızın bizzat Dersim'le ilgili açıklamalarını pankartlarımızı taşıdık. Ne yazık ki, cumhurbaşkanımız ve başbakanımızın bu açıklamalarına rağmen pankartların indirildiğini duyduk. Bu bizim için kabul edilebilir bir durum değil. Çünkü bu ülkenin cumhurbaşkanı, başbakan bir beyanda bulunuyorsa bunun bir kıymeti olmalı. Sonuçta dünyada bu tür olayları yaşayan bir tek Türkiye değil. Bunun benzerleri var, yaşanmışlıkları var. Bu devletlerin bu yüzleşmeyi nasıl yaptıklarını da biliyoruz. Biz birilerini cezalandırmak, suçlamak için değil, yaşanan bir trajedinin ve soykırımın bir şekilde kabullenilmesi ve yüzleşilmesi için çaba harcıyoruz" dedi.


Açıklamaların ardından grup, Tunceli-Ovacık karayolu üzerinde bulunan 38 kayalıklarına giderek askeri harekatta öldürülenler için mumlar yaktı. Etkinlik, grubun Munzur Çayı'na karanfil bırakmasıyla sona erdi.


Anma programının iki gün süreceği belirtildi. - TUNCELİ

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler