Tunç Soyer, "İzmir bayrağı" ve "İzmir parası" iddialarını yalanladı

Tunç Soyer, "İzmir bayrağı" ve "İzmir parası" iddialarını yalanladı

İzmir Belediye Başkanı Başkanı Tunç Soyer, bazı basın-yayın kuruluşları ve sosyal medyada yer alan "İzmir Bayrağı ve İzmir Parası istediği" yönündeki haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Sözlerinin çarpıtıldığını belirten Tunç Soyer, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

22.06.2020 21:16 | Son Güncelleme: 22.06.2020 22:17

Bazı basın-yayın kuruluşları ve sosyal medyada, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in turizmciler ve akademisyenlerle yaptığı bir video konferans görüşmesinde, "İzmir'in ayrı bir bayrağı olsun, ayrı bir para birimi olsun" ifadelerini kullandığı yönünde iddialar yer almıştı. Tunç Soyer, söz konusu iddialarla ilgili bir yazılı açıklama yaparak sosyal medya hesabından paylaştı.

TUNÇ SOYER İDDİALARI YALANLADI

Montaj hileleriyle sözlerinin çarpıtıldığını söyleyen Soyer, "İzmir bayrağı diye bir meselenin gündemimizde olması ve düşünülmesi bile söz konusu değildir. Kesilerek montajlanmış konuşmamın devamında da ifade ettiğim gibi, bahsettiğim konu ayrı bir para birimi değil, şehrimizdeki dayanışma ve beraberliği artırıcı bir gönüllülük sistemidir" ifadelerini kullandı.

Tunç Soyer, 'İzmir bayrağı' ve 'İzmir parası' iddialarını yalanladı

Tunç Soyer'in Twitter hesabından da paylaştığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nin düzenlediği çevrimiçi bir etkinlikte kent turizmini geliştirmek adına yapmış olduğum çalışmalar ve projeleri anlattığım konuşmanın sadece küçük bir bölümünü alıntılayarak tarafıma yöneltilen saldırılar her türlü ahlaki anlayışın dışında, akıl ve vicdan sınırlarını da zorlayan bir boyuta ulaşmıştır.

Sadece kente ve kentliye hizmet kaygısıyla hareket eden bir yerel yönetici olarak bugüne dek kısır tartışmaların içine girmemeye özen gösterdim ve bel altından vurmaya yönelik birçok eleştiriyi bile yanıtlama gereksinimi duymadım.

Ancak yaşanan bu son olay bardağı taşırmış, sadece beni değil temsil etmekten onur duyduğum İzmirlileri de töhmet altında bırakacak bir noktaya ulaşmıştır.

Oyun bellidir. Ne yazık ki siyasetteki ve ekonomideki tükenişlerini gündemden düşürebilmek isteyenlerin yaratmayı hedefledikleri kavga ortamına çekilmeye çalışıyoruz.

Montaj hileleriyle sözlerimi çarpıtarak bu tartışmaya zemin hazırlayanların kimler olduğu da hepimizce bilinmektedir. Hala anlamayanlar için hatırlatayım, ulusal sınırlar içinde vatan bir bütündür, kesinlikle bölünemez.

Ülkemizin başkenti Ankara, para birimi Türk Lirası, bağımsızlığının sembolü ise ay-yıldızlı al bayraktır.

"İZMİR BAYRAĞI DİYE BİR MESELE GÜNDEMİMİZDE OLAMAZ"

Montajlanarak çeşitli mecralara servis edilen konuşmamın içinde iki ana başlık bulunmaktadır. Öncelikle İzmir bayrağı diye bir meselenin gündemimizde olması ve düşünülmesi bile söz konusu değildir.

Osmanlı döneminde kullanılmış İzmir bayrağı, belediyemizle ilgili bir çalışma değil,bir tarih dergisinde yayımlanan akademik makaleyle gün yüzüne çıkmış tarihsel bir veridir.

"BAHSETTİĞİM KONU AYRI BİR PARA BİRİMİ DEĞİL"

İkinci konu ise bir katılımcının sorusu üzerine dijital alışveriş araçlarına ilişkin teknik bir değerlendirmedir. Kesilerek montajlanmış konuşmamın devamında da ifade ettiğim gibi, bahsettiğim konu ayrı bir para birimi değil, şehrimizdeki dayanışma ve beraberliği artırıcı bir gönüllülük sistemidir.

Yapılan montaj hilesi gösteriyor ki, İzmir'deki ittifakımızın başarısı arttıkça, İzmirlilerin yaşam kalitesi yükseldikçe saldırılar da büyüyor. İzmir birlik ve bütünlüğüne düşkün, milli değerlerimizin büyük bir coşku ve sevgiyle yaşatıldığı bir şehirdir.

"MONTAJ SİYASETİNE PRİM VERMEYECEĞİZ"

Bu duruşumuz, montajcılık gibi gayrı ahlaki ve toplumumuzda hiçbir karşılığı olmayan karalamalarla gölgelenemez, siyasete malzeme edilemez. Bu yapılan, İzmir'de hiçbir siyasi görüş ayırt etmeden özen ve sabırla inşa ettiğimiz, icraat ve kalkınma odaklı kent koalisyonumuza yönelik açık bir saldırıdır.

Suni gündemlerle ne benim ne de İzmirlilerin kaybedecek vakti ve enerjisi yok. Bu tip paçadan çeken, montaj siyasetine prim vermeyeceğiz."

NE OLMUŞTU?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, turizmciler ve akademisyenlerle yaptığı bir video konferans görüşmesinde "İzmir'in ayrı bir bayrağı olsun, ayrı bir para birimi olsun" ifadelerini kullandığı belirtilmişti.

Tunç Soyer, 'İzmir bayrağı' ve 'İzmir parası' iddialarını yalanladı
Şu an buradasınız: Tunç Soyer, "İzmir bayrağı" ve "İzmir parası" iddialarını yalanladı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.6.2020 14:09:17. #1.15#
title