Toprağı kaldıran İsrailli bilim adamları havalara uçtu! Dev yapı, tam 1900 yıl saklı kalmış - Haberler
Haberi Paylaş

Toprağı kaldıran İsrailli bilim adamları havalara uçtu! Dev yapı, tam 1900 yıl saklı kalmış

Xinhua - Haberler | Dünya

İsrail'de 1900 yıllık endüstriyel yapı ve büyük bir mezarlık keşfedildi. Bilim insanları, söz konusu yapının Yahudilerle ilgili çok önemli bilgiler verdiğini belirtti.

İsrailli arkeologlar, her ikisi de yaklaşık 1900 yıl öncesine ait olan bir endüstriyel yapı ve onun yakınında bulunan bir mezarlık keşfetti. Söz konusu yapı, ülkenin orta kesimindeki Yavne kentinde keşfedilen, zamanında Yahudilerin en yüksek yasama meclisi olan Sanhedrin(Roma Filistini'nde çalışan Yahudi Konseyi) döneminden kalma ilk yapı oldu.

Sanhedrin, yaklaşık 2 bin yıl önce Kudüs'ün Romalılar tarafından ele geçirilmesinin ardından Yavne'ye taşındı. Araştırmacılar, binada tebeşir taşından kaplar bulunduğunu ve bunun, bina sakinlerinin ritüel temizliğiyle ilgili Yahudi yasalarını yerine getirdiklerini açık biçimde kanıtladığını söyledi.

Belli aralıklarla özenle yerleştirilmiş onlarca mezarın bulunduğu mezarlık ise binaya yaklaşık 70 metre uzaklıkta bulunuyor. Mezarların bazıları tabut veya lahit şeklinde, çoğunlukla taştan yapılmış, sadece biri kurşundan yapılmış.

Araştırmacılar, söz konusu mezarların kentin Yahudi toplumuna ait olduğunu ve incelikle işlenmiş olanların Yavne'nin Yahudi bilgelerine ait olabileceği belirtiyor.

Xinhua - Son Dakika Haberleri

Arkeoloji, İsrail, Dünya, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (6)
Gülsüm Polat:Şimdiki israilde yerin dibini boylar inşallah Cevap Yaz 9 25 Yayından Kaldır
Gülsüm Polat:İnşaallah şimdiki şehirleride yerin dibine batar Cevap Yaz 2 11 Yayından Kaldır
Joker Fox:Yüz yıllardır beddu edersiniz ama baran sptal İslam ülkeleri niye örümcekleşmiş beyin 2 2 Yayından Kaldır
Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title