Teknolojiye İnat El Emeği Göz Nuruyla Ayakkabıcılık Mesleğini Yaşatmaya Çalışıyor

Teknolojiye İnat El Emeği Göz Nuruyla Ayakkabıcılık Mesleğini Yaşatmaya Çalışıyor

Teknolojiye inat el emeği göz nuruyla ayakkabıcılık mesleğini yaşatmaya çalışıyorSİNOP - Sinop'ta 57 yaşındaki Recep Sarı, kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş zanaatlar arasında yer alan ayakkabıcılık mesleğini teknolojiye inat el emeği göz nuruyla yaşatmaya çalışıyor.

Teknolojiye inat el emeği göz nuruyla ayakkabıcılık mesleğini yaşatmaya çalışıyor

SİNOP - Sinop'ta 57 yaşındaki Recep Sarı, kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş zanaatlar arasında yer alan ayakkabıcılık mesleğini teknolojiye inat el emeği göz nuruyla yaşatmaya çalışıyor.
Sinop'ta ayakkabı üretimi ve tamiratı yaptığını belirten ayakkabı ustası Recep Sarı, fabrika ve makinelere inat el emeği göz nuruyla günde ortalama 10 çift ayakkabı üretiyor. Sinop'un yanı sıra çeşitli illerden de müşterilerinin taleplerini karşıladığını aktaran Sarı, el yapımı ayakkabıların fiyatlarının 100 ile 200 lira arasında değiştiğini belirtti.
Recep Sarı yaptığı açıklamada, "Sinop'ta da bunun ilki olduğuma inanıyorum. Çünkü Sinop'ta benden başka kimse de açmamış bildiğim kadarıyla. Tamamen el işçiliğine dayalı, tamamen deri ve birinci sınıf malzemeden ayakkabıları yapıyoruz" dedi.
"Ayak problemleri olana çözümümüz var"
Recep Sarı, birçok ayak problemleri olan vatandaşların da çözümü kendi atölyesinde bulanacağını belirterek, "Ayağı ölçüye göre, kişiye özel, rahatsız olan ayaklardaki kişiler geliyor bize burada ölçülerini alıyoruz. Kendisine göre, zevkine göre ve ya beğendiği bir model oluyor o modele göre, beğendiği bir deriye göre ayakkabı yapıyoruz. Üretiyoruz. Günlük 10 çift ayakkabı yapıyoruz" dedi.
"Tamamen el işçiliğine dayalı"
Recep Sarı yaptığı işin tamamen el işçiliğine dayalı olduğunu belirterek, "Tamamen el işçiliğine dayalı içi dışı deri. Fiyatlar 100 TL'den başlıyor, 200'e kadar çıkıyor. Ayakkabının yüzüne harcadığımız deriden dolayı fiyatlar yükseliyor" diye konuştu.

Kaynak: İHA