Haberler

Kapalı devre "ANTICOR", Kovid-19'a karşı havayı temizleyecek

İzmir'de bir firma, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı, ultraviyole (UV) ışınıyla kapalı devre çalışan taşınabilir hava sterilizasyon cihazı geliştirdi.

İzmir'de bir firma, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı, ultraviyole (UV) ışınıyla kapalı devre çalışan taşınabilir hava sterilizasyon cihazı geliştirdi.

Aydınlatma sistemleri üzerine çalışan Narligt firması, tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 sürecinde "ne yapabiliriz" diye yola çıkarak Ar-Ge ekibini harekete geçirdi.

Sektördeki birikimlerinden faydalanan firma, UV ışınlarının ortamdaki virüs ve bakterileri yok etmesi üzerine yoğunlaştı.

Firmanın teknik ekibi, uzun süre maruz kalındığında canlılara zarar veren UV ışınlarını kapalı devre içerisine almaya karar verdi. Devam eden çalışmalar sonrası ortam değil sadece hava UV ışığıyla buluşturuldu. Kapalı devre ve taşınabilir cihaz şekline getirilen sistem, herhangi bir ortamdaki virüs ve bakterileri temizleme imkanı sunuyor.

Seri üretime geçilen ve ANTİCOR ismi verilen ürün özellikle dış piyasadan yoğun talep gördü.

"Üretimde yoğunluk yaşıyoruz"

Narlight Aydınlatma Yönetim Kurulu Başkanı Safa Narlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19 vakası sayısının düşmesine paralel olarak kısıtlama kararlarının gözden geçirilmeye başlandığını anımsattı.

"Yeni normal" dedikleri dönemde insanların iş yerleri ve ofislerine döneceğini aktaran Narlı, "Okullar açılacak. İnsanlar kapalı ortamlarda çalışmak zorunda kalacak. O ortamlar için bir ürün geliştirelim dedik. İçeride bulunan havayı temizleyelim ve bunun neticesinde daha sağlıklı bir hava akımı ortamı oluşturmak istedik ve başardık." diye konuştu.

Geliştirdikleri ürünün insan sağlığına hiçbir zararının olmadığını savunan Narlı, ışığı kapalı alanda muhafaza ettikleri için cihazın insanlar için bir sakıncasının olmadığını dile getirdi.

Ürün için Türk Standardları Enstitüsünden onay aldıklarını ve seri üretime başladıklarını ifade eden Narlı, şöyle konuştu:

"Herkesin gündeminde bu virüs var. Bizim elimizde de yapılan bilimsel çalışmalarla virüsü yüzde 99,9 öldürdüğü kanıtlanan bir sistem var. Özellikle yurt dışından çok ciddi talepler var. Şili'den, Fas'tan, Mısır'dan, Azerbaycan'a ürünümüzü gönderdik. Ciddi manada üretimde yoğunluk yaşıyoruz."

"25 metrekare alanı 25 dakikada temizliyor"

Ürünün çalışma süresi hakkında da bilgi veren Narlı, "Şu an geliştirdiğimiz ürün yaklaşık 25 metrekarelik alanda kullanılabilecek standart ürün. Sınıflarda, ofislerde, hastane odalarında kullanılabilir. Bu ürün 25 metrekarelik alanı yaklaşık 25 dakikada temizliyor. Tabi içerideki insan yoğunluğuna göre ve sirkülasyona göre değişir. Otomatik olduğu için kendi kendini kapatıyor. İhtiyaç olduğunda yeniden açılıyor." ifadelerini kullandı.

Talebe göre ürünün boyutlarını da büyüttüklerini aktaran Narlı, Şili'de yaklaşık 450 metrekarelik bir alışveriş merkezinde kullanılmak üzere tasarladıkları ürünün teslimatını da yaptıklarını aktardı.

Günlük 500 cihaz üretim kapasitesine sahip olduklarını ifade eden Narlı, "Dünyada genel olarak UV ışınları virüs öldürmesinde açık sistemlerde kullanılıyor. Bilinen bir teknoloji ama Türkiye'de ilk kapalı olarak yapan biz olduk." diye konuştu.

Kaynak: AA / Teknoloji

İzmir Narlı Teknoloji Haberler

Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

Gaziantep'te katliam! 5 kişiyi öldürüp aynı silahla intihar etti

Gaziantep'te katliam! 5 kişiyi öldürüp aynı silahla intihar etti

Kariye Camii'nde 79 yıl aradan sonra ilk bayram namazı kılındı

Kariye Camii'nde 79 yıl aradan sonra ilk bayram namazı kılındı

Bakmadan Geçme

Kurban Bayramında Toplu Taşıma Ücretsiz 2024 | 16-17-18-19 Haziran toplu taşıma bedava mı? Bayramda metro, otobüs, vapurlar kaç gün ücretsiz? Kurban Bayramında Toplu Taşıma Ücretsiz 2024 | 16-17-18-19 Haziran toplu taşıma bedava mı? Bayramda metro, otobüs, vapurlar kaç gün ücretsiz? YUMUŞAK KURBAN ETİ KAVURMASI TARİFİ | Lezzetli kavurma nasıl yapılır? Kurban eti mangalda nasıl yumuşak olur? Kurban eti hemen yenir mi, kaç saat dinlenmeli? Diyanete göre kurban eti ne kadar sürede tüketilmeli? YUMUŞAK KURBAN ETİ KAVURMASI TARİFİ | Lezzetli kavurma nasıl yapılır? Kurban eti mangalda nasıl yumuşak olur? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 16 Haziran günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? Kurban kesilirken okunacak dua nedir? Kurban kesilirken niyet nasıl edilir, hangi salavat getirilir? Kurban eti hemen yenir mi, kaç saat dinlenmeli? Diyanete göre kurban eti ne kadar sürede tüketilmeli? Kurban kesmeden önce ne söylenir, nasıl tekbir getirilir? Kurbanlık keserken nelere dikkat edilmelidir? KURBAN BAYRAMI NAMAZI KILINIŞI | Kurban Bayramı namazı kaç rekat, nasıl kılınır? Bayram namazına nasıl niyet edilir, kaç tekbir alınır? Kurban kesilirken okunacak dua nedir? Kurban kesilirken niyet nasıl edilir, hangi salavat getirilir? Kurban Bayramı özel sektöre 9 gün tatil mi? Kurban Bayramı tatili toplam kaç gün, 9 gün tatil kimleri kapsıyor? Kurban kesmeden önce ne söylenir, nasıl tekbir getirilir? Kurbanlık keserken nelere dikkat edilmelidir? En yeni ve duygusal Babalar Günü mesajları 2024! Anlamlı ve kısa Babalar Günü sözleri neler? Kurban Bayramı özel sektöre 9 gün tatil mi? Kurban Bayramı tatili toplam kaç gün, 9 gün tatil kimleri kapsıyor?
Diyanet'i karıştıran iddia! Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Diyanet'i karıştıran iddia! Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title