Haberi Paylaş

Dünyanın sonu gelirse herkes oraya koşacak! Yaşanılabilir bir gezegen bulundu

Teknoloji Haberleri

Bilim insanları, çok önemli bir keşfe imza atarak Dünya'dan sonra yaşanılabilir yeni bir gezegen daha buldu. Dünya'dan yaklaşık 100 ışıkyılı uzaklıkta bulunan bu gezegen çifti, Speculoos-2 adında bir yıldızın yörüngesinde bulunuyor.

Uzay sonsuz bir boşluk ve biz sadece küçük bir kısmına hakimiz. Özellikle kendi galaksimiz dışındaki gök cisimleri bizim için büyük bir bilinmez. Bu bilinmezleri araştırmaya devam ederken bir yandan da dünyamıza alternatif olabilecek gezegen arayışımız da devam ediyor.

Bu tür araştırmalara devam eden Nasa, galaksimiz dışındaki gezegenleri araştırmak için de bir bölüm kurmuş durumda. NASA'nın ötegezegen bölümü, dünyamıza benzeyen başka gezegenler için çalışmalarını sürdürüyor. Konu hakkında araştırma yapan profesör Amary Triaud, uluslararası gökbilimcilerden oluşan bir ekiple birlikte, ılıman iklime sahip iki gezegen tespit edildiğini açıkladı.

Dünya'dan yaklaşık 100 ışıkyılı uzaklıkta bulunan bu gezegen çifti, Speculoos-2 adında bir yıldızın yörüngesinde bulunuyor. Bu yıldız ise ismini Search for Habitable Planets Eclipsing Ultra-cool Stars isimli teleskoptan alıyor. Bu teleskop uzakta yer alan yıldızlarda yaşanabilir bölgeleri aramak için kullanılıyor.

Araştırmacılar keşfedilen gezegenlerden bir tanesini daha önce NASA'nın Transiting Exoplanet Survey Uydusu tarafından yakalandığını belirtiyor. Ancak bilim insanları bu gök cisminin bir gezegen olduğuna kanaat getirmeleri için Speculoos'un devreye girmesi gerekti.

Yapılan bazı analizlerin ardından araştırmacılar LP 890-9b adlı dünyanın Dünya'dan yaklaşık yüzde 30 daha büyük olduğunu ve her 2,7 günde bir yıldızının etrafında yörüngesini tamamladığını belirledi. Gezegenin oldukça hızlı olduğunu söylemekte yarar var.

LP 890-9c adlı diğer gezegen ise biraz daha gizemli. Daha önce bilinmeyen bu gezegen bazı testler ve veri takibinden sonra Dünya'dan yaklaşık yüzde 40 daha büyük olduğu belirlendi. LP 890-9c ise yörünge periyodunu yaklaşık 8,5 günlük bir süreçte tamamlıyor.

Araştırmacılar iki gezegenin de yaşanabilir olduğunu düşünüyor. Gezegenlerin etrafında döndükleri yıldızın ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğunu belirten araştırmacılar, bu durumun en büyük yaşam kaynağı olan su bulundurma için oldukça önemli olduğunu ifade ediyor.

NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu yaşanan gelişmelerin ardından gözünü bu iki gezegene çevirecek gibi görünüyor. Şimdiye kadar üretilen en güçlü teleskop şimdiye kadar en çok merak edilen sorunun yanıtını arayacak. Evrende yalnız mıyız?

Araştırmacılar yeni gezegenler hakkında çalışmalarına devam ederken, daha detaylı bilgiler Astronomy & Astrophysics dergisinin gelecek sayısında yayınlanacak. Peki siz yaşanabilir gezegenler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

NASA Teknoloji Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (6)

Atakan Kılıç:

daha siz yöründen çıkan aracı zor yaptınız o kadar yolu gidecek araç bulursanız gidersiniz bilim adamlarıda artık bizim hocalar gibi atmaya başladı

Cevap Yaz03Yayından Kaldır
TT:

Koşarak gitmek zor olur kanımca. Malum 100 ışık yılı baya yorar insanı...Ben gürüyerek yada dolmuşla gelsem olur mu?

Cevap Yaz12Yayından Kaldır
haksız mıyım:

hı hııı ... zaten şimdiden rezervasyonlar tamam. yav bu kadar kolay da sallanmaz ki.bilim kurgu senaristleri bile daha ölçülü sallıyor

Cevap Yaz04Yayından Kaldır
Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title