Haberler

  Cumhurbaşkanlığı, Kahramanmaraş depremi ile ilgili yalan haberleri açıkladı!

  Güncelleme:

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Kahramanmaraş depremi ile ilgili yalan haberleri açıkladı.

  6 Şubat saat 4.17'de Kahramanmaraş'ta oldukça yıkıcı bir deprem meydana geldi. 10 ili etkileyen bu depremin ardından durumla ilgili birçok iddia ortaya atıldı. T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, deprem ile ilgili yapılan yalan haberleri açıkladı.

  Kahramanmaraş depremi ile ilgili yalan haberler açıklandı!

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Ekim 2022'den beri Dezenformasyon Bülteniyle haftanın asılsız iddiaları paylaşıyor. 6 Şubat tarihli bültende ise deprem ile ilgili yalan haberler ele alındı.

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından açıklanan yalan haberler

  "Deprem Bölgesinde Arama Kurtarma Çalışması Yapılmıyor" İddiası

  "Deprem Sonrası Malatya'da Kızılay Bölge Kan Merkezi Tamamıyla Yıkıldı" İddiası

  "Malatya Özel Güvenim Bakım Merkezi'ndeki Engelli Bireyler Sokakta Kalıyor" İddiası

  "Sakarya'da 5.5 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi" İddiası

  "Adana Havalimanı İkinci Bir Karara Kadar Uçuşlara Kapatıldı" İddiası

  "AFAD, Akşam Saatlerinde 8.5 Şiddetinde Deprem Beklendiğini Açıkladı" İddiası

  "Deprem Sonrası Uşak'ta 100 Liralık Battaniye Bir Günde 250 Lira Oldu" İddiası

  " Kahramanmaraş'ta Deprem Anı" İddiasıyla Paylaşılan Bazı Görüntüler

  "Samsun'da Bir Saat İçerisinde 6.3 Şiddetinde Deprem Olacak" İddiası

  www.shiftdelete.net/deprem-olu-yarali-yikilan-bina-sayisi-guncel

  "Deprem Bölgesinde Arama Kurtarma Çalışması Yapılmıyor" İddiası

  Bazı sosyal medya hesapları tarafından paylaşılan, "Afet bölgesinde arama kurtarma çalışmaları yapılmıyor" iddiaları gerçek dışıdır. Kahramanmaraş merkezli toplam 10 ili etkileyen depremlerin ardından arama kurtarma çalışmaları devametmektedir.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Şubat saat 13: 04 itibariyle 9 bin personelin arama kurtarma çalışması yürüttüğünü ve bu sayının sürekli artmakta olduğunu ifade etmiştir. AFAD'dan yapılan son açıklamaya göre, depremden etkilenen bölgede 15 bine yakın arama kurtarma personeli, yine aynı şekilde 5 bine yakın araç ve iş makinesi görevlendirilmiştir.

  Ayrıca AFAD gönüllüsü10 bin 409 kişinin de çalışmalara destek vermektedir. Bu ekipler 216 araç ve 3 bin 226 iş makinesiyle arama kurtarma faaliyetlerini sürdürmektedir. 10 ildeki ekiplere ve ambulanslara ilaveten il dışından 602ambulans, 187 UMKE timi, 2 ambulans uçak ile toplam 2 bin 256 acil sağlık personeli hasar gören illere ulaşmıştır.

  Ayrıca deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarına 3 bin 500'den fazla Mehmetçik katkı sağlamaktadır. Depremin hasara yol açtığı illerde yıkılan binaların altında kalan vatandaşları kurtarma faaliyetleri sürdürülmektedir. Bu çalışmalar kapsamında 6 Şubat 2023 saat 23: 50 itibari ile 6 bin 345 kişi enkaz altından kurtarılmıştır.

  "Deprem Sonrası Malatya'da Kızılay Bölge Kan Merkezi Tamamıyla Yıkıldı" İddiası

  "Deprem sonrası Malatya'da Kızılay Bölge Kan Merkezi tamamıyla yıkıldı" iddiaları gerçek dışıdır. Meydana gelen depremler sonrası Malatya Kızılay Bölge Kan Merkezi binasında ufak çaplı hasar meydana gelmiştir. Hasar, binadaki faaliyetleri durduracak düzeyde değildir. Malatya Kızılay Bölge Kan Merkezi, faaliyetlerine devam etmektedir.

  "Malatya Özel Güvenim Bakım Merkezi'ndeki Engelli Bireyler Sokakta Kalıyor" İddiası

  "Malatya Özel Güvenim Bakım Merkezi'ndeki engelli bireyler sokakta kalıyor" iddiasıyla paylaşılan görüntüler manipülasyon içermektedir. Görüntüler söz konusu iddia ile sosyal medyada paylaşılmış, basın yayın organlarında habere konu olmuş ve bazı siyasetçiler tarafından dillendirilmiştir.

  Kahramanmaraş-Elbistan merkezli olarak 13: 24'te meydana gelen 7.5 şiddetindeki depremin Malatya'da hissedilmesi sebebiyle, deprem esnasında Özel Güvenim Bakım Merkezinde kalmakta olan engelli bireyler bahçeye ve kurum dışına çıkarılmıştır. Bu esnada kimin tarafından çekildiği ve servis edildiği bilinmeyen bir video ile engelli bireylerin sokakta kaldığı iddia edilmiştir.

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Malatya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve bakım merkezi ile iletişime geçmiş, videodaki görüntünün deprem anına ait olduğu ve binada herhangi bir problem olmaması sebebi ile engellilerin tekrar kurum içine alındığı öğrenilmiştir. Engelli bireylerin dışarıda kaldığı yönündeki iddialar, tamamen manipülasyon amaçlıdır.

  "Sakarya'da 5.5 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi" İddiası

  Bazı basın yayın organlarında yer alan, "Sakarya'da 6 Şubat saat 15: 03'te 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi." iddiası doğru değildir. Türkiye'de en çok sismik istasyona sahip AFAD kurumunun verilerinde böyle bir kayıt bulunmamaktadır. Kandilli Rasathanesi'nin yanı sıra uluslararası deprem araştırma kuruluşlarının da verileri incelendiğinde, böyle bir depremin söz konusu olmadığı görülmektedir.

  "Adana Havalimanı İkinci Bir Karara Kadar Uçuşlara Kapatıldı" İddiası

  Kahramanmaraş'ın Pazarcık İlçesinde meydana gelen 7.7 ve7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde, "Adana Havalimanı ikinci bir karara kadar uçuşlara kapatıldı" iddiaları ortaya atılmıştır.

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın açıklamasına göre, iddialar tamamen asılsızdır. Adana Havalimanı hava trafiğine açıktır.

  "AFAD, Akşam Saatlerinde 8.5 Şiddetinde Deprem Beklendiğini Açıkladı" İddiası

  Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, "AFAD, akşam saatlerinde 8,5 şiddetinde bir deprem beklendiğine dair açıklama yaptı" iddiası doğru değildir. AFAD veya herhangi bir kurumdan böyle bir açıklama yapılmamıştır.

  "Deprem Sonrası Uşak'ta 100 Liralık Battaniye Bir Günde 250 Lira Oldu" İddiası

  Bazı sosyal medya hesaplarında yaşanan deprem felaketine atıfla paylaşılan, "Uşak'ta sabah 100 TL'ye satılan battaniyeler şimdi 250 TL'ye satılmaya başlandı" iddiası doğru değildir. Uşak Valiliği tarafından yapılan basın açıklamasına göre şehirde üretilen battaniyelerin fiyatları içerdikleri materyallere göre 100 TL ile 350 TL arasında değişiklik gösterdiği belirtilmiştir.

  Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar kapsamında, deprem öncesi ve sonrasında herhangi bir fiyat tutarsızlığı tespit edilmemiştir. Ayrıca Uşaklı vatandaşlar tarafından 100 bin adet battaniye, depremin yaşandığı ilk andan itibaren bağış olarak deprem bölgelerine gönderilmiştir.

  "Kahramanmaraş'ta Deprem Anı" İddiasıyla Paylaşılan Bazı Görüntüler

  Sosyal medyada, "Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen deprem anı" iddiasıyla paylaşılan bazı görüntüler ilgili deprem anına ait değildir. Söz konusu görüntülerin, 30 Ekim 2020'de İzmir'in Seferihisar ilçesinde meydana gelen 6.6 şiddetindeki deprem anına ait olduğu tespit edilmiştir.

  "Samsun'da Bir Saat İçerisinde 6.3 Şiddetinde Deprem Olacak" İddiası

  Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan bir ses kaydında geçen, "Samsun'da bir saat içerisinde 6.3 şiddetinde deprem olacak" şeklindeki iddia tamamen asılsızdır. Samsun Valiliği'nden yapılan açıklamada, saat 13: 24'te Elbistan merkezli meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki depremden Samsun'un da etkilendiği ve şu ana kadar bildirilen herhangi bir olumsuzluğun bulunmadığı belirtildi.

  Açıklamada vatandaşların, "Samsun'da 1 saat içerisinde deprem olacak" şeklindeki asılsız iddialara itibar etmemeleri ve resmi kaynakların açıklamalarını takip etmeleri çağrısında bulunuldu.

  Asılsız haberler hakkında yer verilen açıklamalar, Dezenformasyon Bülteni'nden alınmıştır.

  Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Kahramanmaraş Depremi Kahramanmaraş Teknoloji Haberler

  Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

  Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

  İsrail'in kuzeyinde alarm! Okullar güvenlik nedeniyle açılmayacak

  İsrail'in kuzeyinde alarm! Okullar güvenlik nedeniyle açılmayacak

  Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

  Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

  Bakmadan Geçme

  Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Spor Smart CANLI izle! (LUGANO FENERBAHÇE) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 23 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! D-Smart GO Spor Smart CANLI izle! Lugano Fenerbahçe Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Lugano Fenerbahçe maçı hangi kanalda? Lugano FB Şampiyonlar Ligi maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? D Smart GO TV'den nasıl izlenir? D Smart GO televizyonda var mı, nereden izlenir? D Smart GO aynı anda kaç kişi kullanabilir? Digitürk D Smart Go kaçıncı kanalda? D Smart hangi platformda, D Smart GO nasıl izlenir, frekansı ne? 23-24 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 23-24 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Maltepe, Üsküdar, Başakşehir 23-24 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Tatyana Ozolina öldü mü? Tatyana Ozolina kimdir? Tatyana Ozolina neden öldü? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bergama, Buca, Çeşme 23-24 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Oğuzeli, Araban 23-24 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Ceyhan, Kozan, İmamoğlu 23-24 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi!
  ABD Gizli Servis Direktörü, Trump'a yönelik suikast girişimi nedeniyle istifa etti

  ABD Gizli Servis Direktörü, Trump'a yönelik suikast girişimi nedeniyle istifa etti

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title