Haberi Paylaş
Bölgenizdeki depremleri anlık öğrenebileceğiniz uygulamalar

Bölgenizdeki depremleri anlık öğrenebileceğiniz uygulamalar

Teknoloji Haberleri

Bölgenizdeki deprem risklerini anlık olarak takip edebileceğiniz kullanışlı ve işlevsel mobil uygulamaları bir araya getirdik.

Evde, okulda, iş yerinde, metrobüste… Dünya üzerindeki en ölümcül doğal afetlerin başında gelen deprem ile adeta burun burunayız. Yer sarsıntısı veya zelzele olarak da anılan deprem, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmaların yeryüzünü sarmasına deniyor. Sismograf teknolojisiyle büyüklüğü, frekansı ve türü ölçülmekle birlikte 7 ve üzeri şiddetteki depremlerin ağır hasarlara yol açtığı biliniyor.

Bir depremi meydana gelmeden evvel yüzde 100 doğrulukta anlamanın net ve kesin bir yolu yok. Ancak günümüz teknolojisiyle sismik dalgalar önceden tespit edilebiliyor. Böylelikle erkenden önlem alınması sağlanıyor. Hatta mobil uygulamalara dahi taşınan bu sistemin kullanıldığı birçok aplikasyon mevcut. En iyi anlık deprem takip uygulamaları listemizde bunları bir araya getirdik.

Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik

1- Deprem Bilgi Sistemi

Anlık deprem takip uygulamaları listemizin başında yer alan Deprem Bilgi Sistemi, Türkiye genelindeki depremleri canlı olarak izlemek için oluşturuldu. Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü ve AFAD verilerini kullanan uygulama hissedilme ihtimali yüksek depremleri anında bildiriyor. Ayrıca verileri her 10 saniyede yeniliyor.

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title