Susurluk - JİTEM davasında beraat kararları bozuldu! Mehmet Ağar, İbrahim Şahin ve Korkut Eken yeniden yargılanacak

Susurluk - JİTEM davasında beraat kararları bozuldu! Mehmet Ağar, İbrahim Şahin ve Korkut Eken yeniden yargılanacak

Susurluk - JİTEM davasında beraat kararları bozuldu! Mehmet Ağar, İbrahim Şahin ve Korkut Eken yeniden yargılanacak
Haberler.com - Haberler | Güncel

İstinaf mahkemesi, aralarında Mehmet Ağar, İbrahim Şahin ve Korkut Eken'in olduğu 19 sanığın, 18 faili meçhul cinayetten yeniden yargılandığı davada beraat kararlarını bozdu. Sanıklar, Susurluk - JİTEM davası kapsamında yeniden yargılanacak.

Emniyet Eski Genel Müdürü ve İçişleri Eski Başkanı Mehmet Ağar, İbrahim Şahin ve Korkut Eken'in de aralarında bulunduğu 19 sanığın, 18faili meçhul cinayetten yargılandığı Susurluk - JİTEM davasında yeni gelişmeler yaşanıyor.

T24'ten Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre İstinaf mahkemesi, aralarında Mehmet Ağar, İbrahim Şahin ve Korkut Eken'in olduğu 19 sanığın beraat kararını bozdu. Bu karar ile birlikte 19 sanığın, 18 faili meçhul cinayetten yeniden yargılanmasına karar verildi.

KARAR 5 NİSAN'DA ALINDI

Söz konusu karar 5 Nisan'da alındığı ve bazı avukatlara bugün tebliğ edildiği öğrenildi. Kararda sanık Ayhan Çarkın aşamalardaki beyanlarının dosya kapsamındaki diğer bildirim ve deliller ile teyit edilip edilmediğinin, bu beyanların maddi olay-olaylar ile uyuşup uyuşmadığının karar yerinde tartışılmamasına dikkat çekildi. Kararda cinayet mermilerinin aidiyetlerinin araştırması gerektiği belirtildi. Kararda, sanıklar hakkında beraat kararları verildiği sırada uygulama maddesinin gösterilmemesi suretiyle Ceza Muhakemesi Kanunu'na aykırı davranıldığı belirtildi.

İstinaf mahkemesi tarafından alınan kararda şu ifadelere yer verildi:

"Olaylarda ele geçen kovan ve mermi çekirdeklerinin menşei, kullanımlarına ilişkin aidiyetleri, bunların ve diğer maddi olguların birbirleri ile ilişkisi, itham edilen failler, hedef alınan maktuller, organizasyon, oluş ve netice itibariyle olaylar arasında bir irtibat bulunup bulunmadığının değerlendirilmemesi,

Sadece sanık Ayhan Çarkın'ın beyanları arasında var olduğu bildirilen bir kısım farklılıklara işaret edilmek; ancak maddi olaylarla uyuşan bildirimlerinin ise irdelenmemek suretiyle, yetersiz gerekçe ile hüküm kurulması, Sanıklar hakkında beraat kararları verildiği sırada uygulama maddesinin gösterilmemesi suretiyle CMK'nun 232/6. maddesine aykırı davranılması,

İddianamede ve gerekçeli karar başlığında adı yazılı olan maktul Hikmet Babataş'ın 28.04.1996 tarihinde öldürülmesi olayı ile ilgili iddianamede bir olay anlatılmadığı, dava açılmadığı ve maktulün öldürülmesi olayına ilişkin bir hüküm verilmediği anlaşıldığından, adı geçen maktul ile mirasçıları katılan/müştekiler Ersin, Fatma, Yaşar ve Anıl Babataş'ın isimlerinin gerekçeli karar başlığında yazılarak karışıklığa sebebiyet verilmesi,

İddianamede ve gerekçeli karar başlığında adları yazılı katılan/müştekilerSemih Tufan Gülaltay, Ümit Bahçacı ve Ruşen Örs'ün bildirdikleri olayların yargılama konusu olaylarla ilgisinin ve maktuller ile yakınlıklarının da olmadığı gözetilmeden katılan/ müştekilerin isimlerinin gerekçeli karar başlığında yazılarak karışıklığa sebebiyet verilmesi"

SUSURLUK - JİTEM DAVASI HANGİ CİNAYETLERİ KAPSIYOR?

Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Hacı Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lütfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı (İranlı), Asker Smıtko (İranlı), Tarık Ümit, Salih Aslan ve Faik Candan.

Çok Okunan Haberler

title