Strache'nin 'İbiza Skandalı'... Yardıma Karşı İhale Teklif Etmiş! - Haberler
Haberi Paylaş

Strache'nin 'İbiza Skandalı'... Yardıma Karşı İhale Teklif Etmiş!

Hürriyet - Haberler | Güncel
Strache'nin 'İbiza Skandalı'... Yardıma Karşı İhale Teklif Etmiş!

ALMAN Der Spiegel ve Süddeutsche Zeitung gazetelerinin online sayfalarında yer alan bir videoda, FPÖ Genel Başkanı Strache ve partinin Meclis Grup Başkanı Johan Gudenus'un zengin bir Rus kadınla yaptığı görüşme yer alıyor.

ALMAN Der Spiegel ve Süddeutsche Zeitung gazetelerinin online sayfalarında yer alan bir videoda, FPÖ Genel Başkanı Strache ve partinin Meclis Grup Başkanı Johan Gudenus'un zengin bir Rus kadınla yaptığı görüşme yer alıyor. Görüntülerde Strache'nin kimliği belirsiz Rus kadına seçim öncesi partilerine 500 bin ile 2 milyon Euro arasında yardım yapılması durumunda, bazı devlet ihalelerinin Rusya'ya verilmesi hususunda yardımcı olabileceği yönünde ifadeler kullandığı belirtiliyor. Strache'nin yardımların bir vakıf üzerinden maliyeye bildirilmeden yapılması gerektiğini söylediği aktarılıyor. Görüntülerin İspanya'nın İbiza adasında 2017 seçimleri öncesi gizli kamerayla çekildiği belirtiliyor.

Basının 'İbiza skandalı' olarak adlandırdığı olaya ilişkin Adalet Bakanlığı Genel Sekreteri Christian Pilnacek, yaptığı açıklamada, Yüksek Devlet Savcılığının görüntülerin incelenmesi için talimat verdiğini söyledi.

MUHALEFETTEN İSTİFA ÇAĞRISI

Ana muhalefet Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) Genel Başkanı Pamela Rendi Wagner, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Strache ve FPÖ'lü Gudenus'un bugün itibarıyla istifa etmesi gerektiğini vurgulayarak, "Sebastian Kurz, bizim uyarılarımıza rağmen bu parti ile koalisyon kurdu. Şimdi sorumluluk üstlenme zamanı. Yarın Cumhurbaşkanına giderek, yardımcısının görevden alınmasını gerektiren süreci başlatması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Yeni Avusturya Partisi (NEOS) Genel Başkanı Beate Meinl-Reisinger, görüntülere ilişkin yaptığı açıklamada, "Eğer bu haber ve görüntüler doğru ise bir şey çok açık, Strache ve Gudenus istifa etmelidir. Bu hükümetin sonunun geldiğini Başbakan Sebastian Kurz'un da görmesi gerekir" şeklinde konuştu. Liste Jetzt oluşumu Meclis Grup Başkanı Wolfgang Zinggl de Avusturya'nın Başbakan Yardımcısı Strache'ye artık daha fazla katlanmaması gerektiğini belirterek, "Başbakan Kurz, bir an evvel Strache'yi görevden almalıdır" dedi.

Hürriyet - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500