Staatskapelle Berlın 15 Mayıs'ta İstanbul'da

Staatskapelle Berlın 15 Mayıs'ta İstanbul'da

Staatskapelle Berlın 15 Mayıs'ta İstanbul'da
Bültenler - Haberler | Kültür Sanat

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, büyük şef Daniel Barenboim ile Staatskapelle Berlin'i Mayıs ayında İstanbul'da ağırlıyor.

Dünyaca Ünlü Şef Danıel Barenboım Yönetimindeki Staatskapelle Berlın 15 Mayıs'ta İstanbul'da

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, büyük şef Daniel Barenboim ile 450 yıllık geçmişiyle dünyanın en eski ve saygın orkestralarından biri kabul edilen Staatskapelle Berlin'i Mayıs ayında İstanbul'da ağırlıyor. Daniel Barenboim yönetimindeki Staatskapelle Berlin'in 15 Mayıs Perşembe akşamı Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi'nde vereceği konser sezonun en büyük klasik müzik etkinliklerinden biri olacak.

50 yılı aşkın süredir hem piyanist hem şef olarak klasik müziğin zirvesindeki yerini koruyan efsanevi virtüöz Daniel Barenboim, İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın konuğu olarak İstanbul'a geliyor. 2009 İstanbul Müzik Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nün sahibi Daniel Barenboim, Staatskapelle Berlin ile 15 Mayıs Perşembe akşamı saat 20.30'da Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi'nde bir konser verecek.

Staatskapelle Berlin, İstanbul konserinde iki bölümünü seslendireceği Wagner'in Tristan ve Isolde'sini ilk kez 1876'da bestecisinin yönetiminde çalmıştı. Wagner'in Tannhauser kaydıyla Grammy Ödülü kazanan Daniel Barenboim yönetimindeki Staatskapelle Berlin, bu konserde yine Wagner'in Nürnbergli Usta Şarkıcılar Uvertürü'nü de yorumlayacak. Konser programında ayrıca, Elgar'ın 2. Senfonisi de yer alacak. Daniel Barenboim ve Staatskapelle Berlin konserleriyle ilgili olarak Guardian'ın "Daniel Barenboim ve Staatskapelle Berlin yüksek beklentileri karşılamakla kalmıyor, onların çok ötesine geçiyorlar" yorumu konserin bu yılın unutulmaz konserlerinden biri olacağına dair ipuçları veriyor.

Grammy ödüllü Staatskapelle Berlin'in kazandığı pek çok ödül arasında, Echo, Grand Prix du Disque ve 2003 Fürtwangler Ödülü sayılabilir. Topluluk Opernwelt tarafından da 2000, 2004, 2005, 2006 ve 2008'de Yılın Orkestrası seçilmiştir. 1570 yılında bir saray orkestrası olarak kurulan Staatskapelle Berlin'in Berlin Devlet Operası ile işbirliği ise 1742 yılında başladı. Gaspare Spontini, Felix Mendelssohn Bartholdy, Giacomo Meyerbeer, Felix von Weingartner, Richard Strauss, Erich Kleiber, Wilhelm Furtwängler ve Herbert von Karajan gibi zamanının en büyük şefleriyle çalışan orkestranın genel müzik direktörlüğünü 1992 yılından beri Daniel Barenboim yürütüyor. Barenboim, 2000 yılında Staatskapelle Berlin'e Yaşam Boyu Daimi Şef seçildi.

1942 yılında Arjantin'de doğan Daniel Barenboim  ilk piyano konserini 8 yaşında verdi. Efsanevi şef Wilhelm Furtwangler Barenboim'i dinleyip "Bu çocuk bir fenomen" yorumunda bulunduğunda henüz 11 yaşındaydı. İlk albümünü ise 12 yaşında çıkardı. Barenboim1962 yılında ilk kez İsrail Senfoni Orkestrası'nı yönettiği günden bu yana piyanistliğinin yanı sıra, dünyanın önde gelen orkestraları tarafından aranan bir şef de oldu. Paris Orkestrası'nda birinci şef (1975-1989), 1992'de orkestra müzisyenlerinin oylarıyla yaşam boyu onursal şefi seçildiği Chicago Senfoni Orkestrası'nda müzik direktörü (1991-2006), Berlin Devlet Operası'nda sanat direktörü (1992-2002) olarak görev yaptı. 2007'den 2013'e kadar La Scala Operası'nın müzik direktörlüğünü üstlendi.

1999 yılında Filistinli edebiyat profesörü Edward Said ile birlikte İsrail ve Arap ülkelerinden genç müzisyenleri bir araya getiren Doğu-Batı Divanı Orkestrası'nı kuran Barenboim, orkestrayla beraber 2006 yılında bir konser vermek üzere yine İKSV'nin konuğu olarak İstanbul'a gelmişti.
Staatskapelle Berlin'in müzisyenlerinin de eğitmen olarak görev aldığı Doğu-Batı Divanı Orkestrası, 2005'te Ramallah kentinde, aynı zamanda televizyon kanallarında yayınlanan ve DVD albümü dinleyicilere sunulan, tarihi önem taşıyan bir konser gerçekleştirdi. Gerçekleştirdiği her etkinlikte sanatın barış ve uzlaşma konusundaki önemini vurgulayan nadir sanatçılardan Barenboim İsrail ve Filistin arasında barış için bir örnek oluşturabilmesi açısından Onursal Filistin Vatandaşlığı'nı da kabul etti.

7 Grammy ödüllü Daniel Barenboim, 2004 yılında, Nobel Ödülleri'nden sonra en prestijli ödül olarak kabul edilen ırk, dil, din, politik görüş veya cinsel tercih ayırt etmeksizin insanlar arasında dostluk ve barış ilişkilerini geliştirmede gösterilen başarılardan ötürü verilen Wolf Prize'a layık görüldü. Sanatçı kimliğinin yanı sıra dünya çapında bir barış elçisi olarak da tanınan Barenboim 2007'de BM Barış Elçisi ilan edildi; ayrıca klasik müzik dünyasının en saygın ödüllerinden Kraliyet Filarmoni Derneği Altın Madalyası'nı aldı.

Daniel Barenboim yönetimindeki Staatskepelle Berlin Konserinin Biletleri
22 Şubat Cumartesi Günü Satışa Çıkıyor

Daniel Barenboim yönetimindeki Staatskapelle Berlin konserinin biletleri 22 Şubat Cumartesi günü saat 10.00'dan itibaren; Biletix satış noktaları, Biletix çağrı merkezi (0216 556 98 00), www.biletix.com, ana gişe İKSV'den (10.00–18.00 saatleri arasında açık olan ana gişe, 23 Şubat hariç pazar günleri kapalıdır) temin edilebilir. Tüm bilet alımlarında kredi kartı geçerlidir.

Lale Kart sahipleri festival biletlerinde %20–25 oranındaki "Lale üyelerine özel indirim"lerden yararlanabilecekler. Lale Kart sahipleri için ön satış günleri, 17 ve 18 Şubat'ta Siyah ve Beyaz Lale kart üyeleri, 19-20 ve 21 Şubat Kırmızı ve Sarı Lale üyeleri için olacak.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title