Haberler

Tmok Dopingle Mücadele Komisyonundan Açıklama Açıklaması

"2013 yılında ulusal bazda 648 müsabaka içi ve müsabaka dışı doping kontrol örneği alınmıştır" "Atletizmde alınan örneklerin 45’inde, halterde 34’ünde, vücut geliştirme ve fitnessta 8’inde, güreşte 2’sinde ve tekvando da birinde bir ya da birden fazla yasaklı madde saptanmıştır"

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Dopingle Mücadele Komisyonu, 2013 yılında ulusal bazda 648 müsabakada doping kontrol örneği alındığını, 90 sporcunun örneklerinde bir veya birden fazla yasaklı maddeye rastlandığını açıkladı.

TMOK Dopingle Mücadele Komisyonundan yapılan açıklamada, 2013 yılında ulusal bazda 648 müsabaka içi ve dışında doping kontrol örneği alındığı, Türkiye Atletizm Federasyonu sporcularından alınan örneklerden 45'inde, Türkiye Halter Federasyonu sporcularından alınan örneklerden 34'ünde, Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu sporcularından alınan örneklerden 8'inde, Türkiye Güreş Federasyonu sporcularından alınan örneklerden 2'sinde ve Türkiye Tekvando Federasyonu sporcularından alınan örneklerden birinde bir ya da birden fazla yasaklı madde saptandığı belirtildi.

Açıklamada, doping kontrol örneklerinde yasaklı madde saptanan sporcularla ilgili disiplin süreçlerinin talimatlar uyarınca ulusal federasyonlar tarafından yürütülmesi gerektiği vurgulandı.

-"Ön koşul yerine gektirildi-

TMOK Dopingle Mücadele Komisyonu, açıklamasında, Spor Genel Müdürlüğü (SGM) ile TMOK arasında 24 Mayıs 2011 tarihinde imzalanan protokol uyarınca, haziran 2011'de TMOK bünyesinde Dopingle Mücadele Komisyonunun kurularak, 2020 Olimpiyat Oyunları'na aday olabilmek için dünya dopingle mücadele kurallarına uyumlu, bağımsız bir dopingle mücadele kuruluşunun kurulması gerekliliği ön koşulunun yerine getirildiğini de hatırlatıldı.

Komisyon tarafından hazırlanan "Türkiye Dopingle Mücadele Talimatı"nın 23 Eylül 2011 tarihinde Dünya Antidoping Ajansı (WADA) tarafından da onaylanarak yürürlüğe girdiği, o tarihten itibaren tüm dopingle mücadele faaliyetlerinin "Türkiye Dopingle Mücadele Talimatı" uyarınca yürütülmeye başlandığı kaydedildi.

Bu gelişmeler çerçevesinde 20 Kasım 2011 tarihinde yapılan WADA Kurucular Kurulu toplantısında Türkiye'nin, dünya dopingle mücadele kurallarında daha önce uyumsuz iken uyumlu ülkeler listesine alındığı, böylece TMOK Dopingle Mücadele Komisyonunun, 2020 Olimpiyat Oyunları'na aday olabilmenin koşulu olan dünya dopingle mücadele kurallarına yüzde 100 uyumlu bağımsız bir dopingle mücadele kuruluşu olarak WADA'nın da onayını aldığı kaydedildi.

Komisyonun, dopingle mücadele faaliyetlerini WADA ve uluslararası federasyonlar ile işbirliği içinde yürüttüğü belirtilen açıklamada, " Dopingle Mücadele Komisyonu'na ulaşan her türlü bilgi titizlikle değerlendirilmektedir. Talimatlar uyarınca tüm müsabaka içi ve müsabaka dışı doping kontrolleri sporculara ve federasyonlara önceden haber verilmeden yapılmaktadır. Doping kontrol faaliyetlerinin yanı sıra federasyonlarımızın milli takım kamplarında eğitim etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu faaliyetler WADA'nın dopingle mücadele kurallarına uyumluluk raporlarında takdirle karşılanmaktadır" denildi.

TMOK Dopingle Mücadele Komisyonu'nun faaliyetlerini, Türkiye Dopingle Mücadele Talimatı uyarınca uluslararası standartlarda, dopinge ödün vermeden yürütülmeye devam edeceği de vurgulandı. - İstanbul

Kaynak: AA / Spor

Dopingle Mücadele Komisyonu Spor Haberler

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

Bakmadan Geçme

Galatasaray Trencin maçı ilk 11'i! Galatasaray'ın Trencin maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Fenerbahçe Hull City maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Hull City maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Galatasaray Trencin maçı CANLI izle! (HD) 18 Temmuz Galatasaray Trencin maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Fenerbahçe Hull City maçı CANLI izle! (HD) 18 Temmuz FB Hull City maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? EXXEN canlı maç izle! (FENERBAHÇE-HULL CİTY) EXXEN spor canlı izle! 18 Temmuz EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın TV8.5 canlı izle! FENERBAHÇE-HULL CİTY TV8.5 CANLI 4K İZLE! 18 Temmuz TV8.5 HD kesintisiz donmadan canlı izle linki! Adnan Menderes Havalimanı seferleri iptal! İzmir'de uçak seferleri iptal mi edildi, ne oldu? Seferler neden iptal edildi? D-Smart Spor Smart CANLI izle! Galatasaray Trencin Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Spor Smart CANLI izle! (GALATASARAY TRENCİN MAÇI) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 18 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! Mehmet Büyükekşi ve Ali Koç neden kavga etti? TFF Başkanlık seçimleri sonuçlandı mı? Yabancı sınırı değişecek mi? İbrahim Hacıosmanoğlu yabancı sınırı hakkında ne demişti? İbrahim Hacıosmanoğlu kimdir? Yeni TFF Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu kim, nereli, kaç yaşında? Yeni TFF Başkanı kim oldu? SON DAKİKA! TFF Başkanı belli oldu İbrahim Hacıosmanoğlu kaç oy aldı? TFF seçim sonuçları TFF başkanlık seçim sonuçları! SANDIKLAR AÇILDI! Mehmet Büyükekşi ve İbrahim Hacıosmanoğlu oy sayısı ve oy farkı kaç?
Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title