Haberler

Eskimeyen Şampiyonlardan Çocuk Atletizmi Projesine Destek

Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından organize edilen IAFF Çocuk Atletizmi Semineri, ÇOMÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda (BESYO) düzenlendi.

Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından organize edilen IAFF Çocuk Atletizmi Semineri, ÇOMÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nda (BESYO) düzenlendi.

Türkiye Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Semineri, ikinci gününde BESYO 100. Yıl Spor Salonu'nda devam etti. Seminerin ikinci gününde, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Dopingle Mücadele Komisyonu Genel Koordinatörü Prof. Dr. Rüştü Güner, dopingle mücadele konulu bir sunum yaptı. Ardından 'eskimeyen şampiyonlarımız' bölümünde, bugüne kadar birçok şampiyonada madalya almış, rekorlar kırmış isimlerden Mehmet Terzi, Semra Aksu, İsmail Akçay, Turgut Gür, Mehmet Tümkan, Mehmet Akgün, Mehmet Ay, Mehmet Yurdadön, üniversite öğrencileriyle söyleşi yaptı.

Eskimeyen şampiyonlar, IAFF Çocuk Atletizmi projesine de destek verdi. 1979 yılında atletizme başlayan, 272 kez milli olan ve 24,40'la halen kırılamamış '200 metre 23 yaş altı salon rekorunun sahibi Semra Aksu, "Bu proje, 7-12 yaş çocuklarımızı kapsıyor. Büyük bir atılım. IAAT'ın Türkiye ayağına katkı koymasından da büyük bir onur ve gurur duyuyorum. Türk atletizmin geleceği bu çocuklarda yatmaktadır. 7 ilk başlangıç yaşı bizim için çok önemlidir. Türkiye'nin geleceği bu projelerin içerisinden çıkan çocuklar olacaktır diye düşünüyorum" dedi.

Atletizme yıllarını vermiş isimlerden birisi olan Mehmet Terzi de, "Dünyada atletizmi tüm okullarda birinci branş yapma hedefi var. Bu tabii ülkeler bazında da uygulanmaya başlandı. Pilot illerde, pilot okullarda 3 yılda 1 milyon öğrenciye ulaşıldı. Bu projeyi çok önemsiyorum. Hep düşündüğümüzde kaynağımız okullar denir ama eğitim sistemimizde ve müfredat programında maalesef istenilen noktaya ulaşılamadı. Okullardaki atletizmi veya sporu sevdirmek atletizm kültürünü, bilincini çocuklarımıza aşılamak sayesinde gerek seyirci olarak, gerekse elit sporcu olarak bunların yeteneklerini tespit edip, Olimpiyatlarda, dünyada madalya almalarını sağlamak. Sporu daha çok yayıp, spor yapanların sayısını da arttırıp en iyi yetenekleri seçmek" dedi.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, "Türkiye Atletizm Federasyonu olarak bu projeye önem vermemizin sebeplerinden birisi, bugün Rusya'nın doping ile ilgili yaşamış olduğunu biz de yaşıyor olabilirdik. Bunların önüne geçebilmek için işin temelinden başlayıp, temelinden en üste doğru en iyi şekilde nasıl temiz bir spor ile başarıya ulaşılacaksa onun ruhunu oluşturmaya çalışıyoruz. Federasyon olarak da, federasyonların tamamının içerisinde alt yapıya bütçesinin yüzde 30'unu harcayan tek federasyonuz. Bu yeterli değil, yüzde 50'nin daha fazlasını altyapıya ve çocuklara harcamak istiyoruz ki buradan yukarıya bir şeyler çıkarabilelim. Bu yapmış olduğumuz proje IAAT'ın tüm dünyadaki Atletizm Federasyonlarına uygulamış olduğu bir proje. Biz de bu projenin bir parçası olarak, göreve geldikten sonra çok ciddi bir ekiple, çalışmayla ülkemizdeki önce var olan beden eğitimi öğretmenlerine ve şu an mezun olacak beden eğitimi öğretmenlerimize bu eğitimi verip çocuklarımızla birlikte, okullarımızla birlikte bir yapı ve temel oluşturmak istiyoruz. Çocuklarımızın okul öncesi eğitiminde belki ders olabilecek nitelikte bir oyun öğretimini, programını gündeme getirmeye çalışıyoruz. Bu eğitimi üniversitelerimiz ile birlikte yapıyoruz" dedi.

Programın sonunda, seminere katılanlara sertifikaları, eskimeyen şampiyonlara da teşekkür plaketi verildi. - ÇANAKKALE

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor

Çocuk Atletizmi Semineri Mehmet Terzi Türkiye Spor Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title