Haberler

Dopingle Mücadeleye Devam"

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç: "WADA, gelişen teknoloji ve bilimsel gelişmeler ışığında, doping kullanımının kökünü kazımak adında çok önemli çalışmalar yürütüyor" TMOK Dopingle Mücadele Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Demirel: "Dopingle mücadelede bugüne kadar en önemli çalışma, Sporcu Biyolojik Pasaportu.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Dünya Dopingle Mücadele Ajansı'nın (WADA),  gelişen teknoloji ve bilimsel gelişmeler ışığında, doping kullanımının kökünü kazımak adında çok önemli çalışmalar yürüttüğünü vurguladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bakan Kılıç ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Dopingle Mücadele Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Haydar Demirel'in dopingle ilgili görüşlerine yer verildi.

Bakan Kılıç, "dünya sporunun kara lekesi" olan dopinge karşı yürütülen bilimsel çalışmaların önemini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"WADA,  gelişen teknoloji ve bilimsel gelişmeler ışığında, doping kullanımının kökünü kazımak adında çok önemli çalışmalar yürütüyor. Bizler de bu önemli gelişmeleri anbean takip ediyoruz. Dopingle mücadele konusunda geliştirilen bu yeni yöntemler, bu sorunun köklü çözümü adına bizlere umut veriyor. Spora bulaşan bu kara lekenin tamamen silinmesi adına WADA'nın çalışmalarını takdirle karşılıyorum."

Bakan Kılıç, Türkiye'nin dopingle mücadele konusunda izlediği "sıfır tolerans" politikasını tavizsiz uyguladığını hatırlatarak, WADA'nın bu politikayı taktir ettiğini ekledi.

Demirel: "Steroid profil, dopingle mücadelede bir devrim"

Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı ve TMOK Dopingle Mücadele Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Haydar Demirel ise gelişen teknolojiyle birlikte dopingle mücadele konusunda büyük ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Dopingle mücadelede bugüne kadar en önemli çalışmanın Sporcu Biyolojik Pasaportu (SBP) uygulamasının geliştirilmesi olduğunu belirten Prof. Dr. Demirel, "İlgili çevrelerce geleceğin dopingle mücadele yöntemi olarak telaffuz edilen SBP kısaca, kişiden farklı zaman aralıklarında elde edilen doku örnekleri yoluyla o sporcunun biyolojik özelliğine ilişkin bilgilerin toplanarak doping uygulamasında bulunulup bulunulmadığının dolaylı yoldan anlaşılması yöntemi olarak tanımlanabilir. SBP ile dopingle mücadelede yeni bir dönemin başladı" ifadelerini kullandı.

Yasaklı maddenin doku örneklerinden doğrudan saptanması olarak adlandırılan direkt yöntemin, kırk yılı aşkın bir süredir uygulandığını kaydeden Demirel, şöyle devam etti:

"SBP ise yasaklı madde veya yöntemin saptanmadığı halde, biyolojik belirteçler yoluyla doping yapıldığının belirlenmesini sağlayan dolaylı bir yöntem. WADA, SBP uygulama ilkelerini ilk olarak 2009 yılında yayımladı. İlk olarak uygulamaya giren hematolojik, yani kan profiline ilaveten 2014 yılından itibaren biyolojik pasaportun steroid profili devreye girdi. Bu dopingle mücadelede bir devrim. Steroid profilinin geliştirilmesi, genetik özelliği nasıl olursa olsun, bir sporcudan farklı zamanlarda alınan idrar örneklerinde, testosteron, testosteron öncülü madde ve testosteronun vücutta parçalanması sırasında oluşan ürünlerin düzeylerinde ciddi bir değişiklik olmadığı bilgisine dayanmaktadır. Böylece sporcudan alınan rutin idrar örnekleri kolayca analiz edilebilecek ve ardışık örneklerde elde edilen sonuçlar arasındaki tutarsızlık, dolaylı yoldan sporcunun yasaklı madde kullandığı bulgusunu ortaya çıkaracaktır."

"Maliyeti daha ucuz"

SBP steroid profilinde her kişiye, kendi yapısı ve değerleri göz önüne alınarak özel bir testosteron profili belirlendiğini anlatan Demirel, böylece eskiden olduğu gibi maliyeti yüksek detaylı analizlere gerek duyulmadığını, ayrıca geleneksel doping kontrolünden kaçma şansı olan sporcunun yakalanmasının sağlanabileceğini belirtti.

"Bu yöntem, dopingli sporcunun kolayca tespitine olanak sağlayacak ve yarışmaya katılması da engellenebilecek" ifadelerine kullanan Demirel, açıklamasını şöyle tamamladı:

"SBP steroid profili uygulaması, kan değil idrar örneğinden değerlendirmeye alınıyor. Bu önemli bir avantaj. Böylece sporcudan normal analiz için alınan her idrar örneği aynı zamanda steroid profili için de kolayca değerlendirilebiliyor. Özellikle anabolik steroid kullanımındaki yaygınlık göz önüne alınırsa, steroid profili değerlendirilmesinin, bugüne kadar geliştirilen belki de en güçlü dopingle mücadele yöntemi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Geliştirilen yeni yöntemler neticesinde dopingli sporcuyu yakalamak artık çok daha kolay.  Bu yüzden sporculara, yakalanacaklarını bile bile doping yapmamalarını söylüyoruz." - Ankara

Kaynak: AA / Spor

Dopingle Mücadele Komisyonu Akif Çağatay Kılıç Türkiye Spor Haberler

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

İlçeyi ayağa kaldıran anlar! Patlama sesi duyuldu, kaldırımlardan çıkan buhar gökyüzünü kapladı

İlçeyi ayağa kaldıran anlar! Patlama sesi duyuldu, kaldırımlardan çıkan buhar gökyüzünü kapladı

Çorum'da dilencilik yapan kadının banka hesabındaki para şaşkına çevirdi

Çorum'da dilencilik yapan kadının banka hesabındaki para şaşkına çevirdi

Bakmadan Geçme

24 TEMUZ TV YAYIN AKIŞI: Bugün televizyonda neler var? TRT1, ATV, Kanal D, Show TV, TV8, Star TV, TV8, NOW 24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı elektrik kesintisi! Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir?
Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title